Polecane
 

Portal komputerowy » smartfony » Sony Xperia M4 Aqua. Test kuzyna Sony Xperia Z3. » Strona 3

Sony Xperia M4 Aqua. Test kuzyna Sony Xperia Z3.

 

 
Opinia
 

Kategoria:
 
Producent:
 
Cena:
 
Rating
 
 
 
 
 
4/5


User Rating
11 total ratings

 

Zalety


+ lekka waga i dobre spasowanie
+ certyfikat odporności IP68 (i to z odsłoniętym portem microUSB)
+ zadowalający czas pracy urządzenia
+ Android 5.0 z praktyczną nakładką Sony
+ 5-megapikselowy przedni aparat
+ dobrej jakości wyświetlacz
+ fizyczny spust migawki
+ pełen pakiet modułów łączności

Wady


- mała ilość pamięci wewnętrznej
- brak wybudzania ekranu dwuklikiem
- niewymienna bateria
- tylna klapka ugina się pod naciskiem
- obsługa standardu kart nanoSIM
- jakość wykonywanych zdjęć
- głośniki mono zamiast stereo
- przyciski głośności i włączania powinny być zamienione miejscami


Kilka słów o teście

Biorąc do ręki Sony Xperia M4 Aqua można na pierwszy rzut oka stwierdzić że to nie ten model co trzeba, tylko inny. Stylistyczne podobieństwo do Sony Xperia Z3 jest tu niemal uderzające.

2
Opublikowano 24 września 2015 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Sony Xperia M4 Aqua – ekran i bateria

W Sony Xperia M4 Aqua zastosowano 5-calowy ekran IPS wsparty rozdzielczością 1280 na 720 pikseli. Malkontenci mogą narzekać na brak zastosowania ekranu FullHD, ale jak pokazuje konkurencja, takie połączenie to typowa specyfikacja urządzeń ze średniej półki cenowej. Na spopularyzowanie w tej kategorii cenowej paneli Full HD (poza azjatyckimi modelami) musimy jeszcze trochę poczekać. Kto wie, może model Xperia M5 (Aqua?) będzie już takowy posiadać.

Użyty do budowy ekran jest dobrej jakości, więc do wyświetlanego obrazu nie można mieć większych zastrzeżeń. Zagęszczenie pikseli  na poziomie 294 PPI jest na tyle wysokie, że czcionki są wystarczająco gładkie i łatwe do odczytania. Kąty widzenia również są szerokie — także ogólnie to dobry panel. Bardzo dobrze działa też czujnik jasności otoczenia, który w stonowany sposób dostosowuje podświetlenie wyświetlacza w zależności do panujących wokół warunków atmosferycznych.

Matryca obsługuje do 8 punktów dotyku i odznacza się dobrą responsywnością. O dziwo, w telefonie tym brakuje możliwości wybudzania urządzenia dwukrotnym kliknięciem w ekran. Jak dla nas to spore niedopatrzenie ze strony producenta, bowiem funkcję tą oferują tańsze od Aquy telefony dostępne na rynku. Za to mimo braku dwukliku Sony proponuje inne ciekawe alternatywy: Active Clip do nagrywania zawartości ekranu i Touch Block, który zablokuje ekran.

Jasność ekranu można regulować ręcznie, bądź zdać się na czujnik oświetlenia i mechanizmy systemowe. Dobrze działa automat, który nie reaguje z opóźnieniem i zmienia intensywność podświetlenia dobrze. Zakres regulacji jest dla nas trochę za mały — nie pozwala bowiem komfortowo korzystać z urządzenia w nocy (trochę za wysoki kontrast minimalny). Jasność maksymalna ekranu także mogłaby być nieco wyższa – często podczas używania urządzenia mieliśmy odczucie że ekran świeci na „pół gwizdka”. Na rynku są dostępne w podobnej kwocie lepsze modele w tej materii.

sony xperia m4 aqua widok 1

sony xperia m4 auqa front

sony xperia m4 aqua jakość ekranu HD

Kąty widzenia matrycy Sony Xperia M4 Aqua:

sony xperia m4 aqua kąt widzenia 1

sony xperia m4 aqua kąt widzenia 2

sony xperia m4 aqua kąt widzenia 3

Funkcja Sony Active Clip:

sony active clip

Fabrycznie ustawiony profil kolorystyczny preferuje odbiorców wolących zimne kolory wyświetlane na ekranie swojego smartfona. Jak komuś to przeszkadza to można samemu ręcznie zmieniać ustawienia kolorów, indywidualnie dostosowując je pod siebie. Znajdziemy go w ustawieniach telefonu w zakładce wyświetlacza.
ekran kalibracja

Sony Xperia M4 Aqua posiada w niewymienną baterię o pojemności 2400 mAh, co daje bardzo przyzwoitą pojemność do obsługi 5-calowego ekranu i ogólnie wystarcza na półtora dnia intensywnego użytkowania. Czas ten bardzo szybko się jednak skraca, kiedy uruchamiamy gry i bardziej zaawansowane aplikacje, ale jest to oczywiście zjawisko jak najbardziej normalne. Bateria pozwala na ustawienie trzech trybów pracy.

sony xperia m4 aqua stan baterii

Tryb Stamina to najbardziej liberalny tryb oszczędzania baterii. Ogranicza on działanie telefonu, w czasie, gdy ekran jest wygaszony. Oczywiście można go używać na co dzień, i to bez konieczności rezygnowania z większości możliwości urządzenia. Tryb UltraStamina jest już bardziej nastawiony na funkcje oszczędzające aniżeli pierwszy z trybów. Zmienia on smartfona w urządzenie do podstawowej komunikacji, lecz mimo to mogące nadal pracować do kilku dni non stop. Trzeci tryb zarządzania energią nazwany opcja ratunkowa uaktywnia się, gdy poziom naładowania baterii spadnie poniżej 20%. Aktywacja tego trybu powoduje wyłączenie większości modułów. Na szczęście w sytuacji awaryjnej wciąż możemy nawiązać połączenie głosowe.

sony xperia m4 aqua bateria 2

sony xperia m4 aqua bateria 4

sony xperia m4 aqua bateria 1

sony xperia m4 aqua bateria 3

Spis treści: Sony Xperia M4 Aqua. Test kuzyna Sony Xperia Z3.

Robert Żabiński
 
Redaktor i tester sprzętu komputerowego oraz mobilnego. Wcześniej sporo widziany w ekipach: PCCentre.pl, PCFoster.pl, a przede wszystkim w PCArena.pl.


2 komentarze


  1.  
    Dawid

    podzespoły telefon ma świetne oprócz pamięci wewnętrznej system + aktualizacje i wolnej pamięci zostaje 2gb można zapomnieć o instalacji większych aplikacji lub gier




  2.  

    Witam jakiś czas temu kupiłem nowy, sony xperia m4 aqua.Po pary dniach przestała działać tylna kamera.Wszelkie aktualizacje czy resety nie pomogły.A więc została wymieniona kamera na nową i oryginalną.Działała może dwa dni.! Dla mnie jest to śmieszne i niepoważne,żeby wypuszczać do sprzedaży niesprawne telefony.A miałem dobre zdanie o sony.Jeśli nie wierzycie wystarczy wyszukać w internecie.JEST TEGO PEŁNO! Nie polecam tego telefonu nikomu to złom za spore pieniądze.





Dodaj komentarz


(required)