0
Opublikowano 19 marca 2012 w Portal komputerowy » Inne » Nintendo WII » Rodzaje konsoli WII i dostępne akcesoria
 
 

Rodzaje konsoli WII i dostępne akcesoria


Zestaw WII firmy Nintendo dystrybuowany jest w kilku kolorach pudełek i dystrybucji konsol: czarnym, czerwonym i najpopularniejszym białym. Konsole czarne i czerwone posiadają wymienioną optykę lasera tak aby uniemożliwić odczyt kopii DVD gier oraz nowszą wersję software minimum 4.1 z chipem D3-2 blokującym modyfikację sprzętową konsoli. Ponadto czarna konsola posiada rozszerzony zestaw gier o WII Sport Resort oraz gadżet w postaci WII Motion Plus.

Niektóre konsole są sprzedawane w wersji limited/bundle to znaczy, że posiadają w sobie dodatki kolekcjonerskie na przykład popularne gry itp.

Nintendo WII konsola, konsola WII, rodzaje konsol, kolor WII

Nintendo WII konsola

Każdy zestaw Nintendo WII powinien posiadać:

 • konsolę
 • podstawkę pod konsolę
 • zasilacz
 • sensor IR (sensor bar)
 • kabel kompozytowy do podłączenia z telewizorem lub nowszym monitorem
 • przejściówka EUROSKART do podłączenia konsoli poprzez złącze EURO. Ze względu na brak podziału na RGB poprzez kabel kompozytowy, złącze EURO pełni rolę wyłącznie przejściówki i nie gwarantuje lepszej jakości obrazu.
 • pilot do sterowania w grach Wii (WII remote)
 • nunczak do sterowania w grach (w kształcie gruszki)
 • smycz do pilota
 • grę Wii Sports
 • podstawkę do czujnika IR
 • nalepki mocujące czujnik IR
 • instrukcję

Lista urządzeń, które możemy dołączyć do konsoli WII

  • karta pamięci SD/SDHC – oprócz możliwości przeglądania zdjęć z aparatu cyfrowego i ich prostej obróbki na konsoli karty pamięci wykorzystuje się do softmodu konsoli. Softmod umożliwia dodawanie własnych gier, a także instalacje programów i innych narzędzi, których producent nie przewidział np. w sklepie WII. Aby móc korzystać z kart SDHC(od 4GB wzwyż) należy mieć wersję WII minimum 4.0.
  • kontroler Nintendo GameCube i karta pamięci – dla fanów starszej wersji konsoli Game Cube Nintendo(NGC) zaoferowało możliwość podłączenia pada z konsoli NGC oraz możliwość zapisu stanu gry na specjalnych kostkach pamięci NGC. Oczywiście można kupić nowe pady NGC komunikujące się na przykład bezprzewodowo z konsolą.
  • dodatkowe kontrolery – kontroler to inaczej zestaw pilota wraz z podłączonym WII nunczakiem. Maksymalnie WII jest wstanie obsłużyć do czterech kontrolerów pracujących równocześnie na przykład w grach multiplayer(ekran podzielony na maksymalnie cztery części) lub do 12 w trybie party(wtedy cała akcja się dzieje na jednym ekranie).
  • Classic Controller (Pro) – Klasyczny pad umożliwiający granie w starsze gry znane na przykład z Nintendo oraz w nowe gry stworzone specjalnie pod ten kontroler.  Sprzedawany w wersji: Classic Controller i Pro, który posiada bardziej ergonomiczne ułożenie przycisków.  Pad komunikuje się z konsolą poprzez pilot, do którego wpinamy krótki kabel od pada. Niektóre urządzenia są całkowicie bezprzewodowe, dzięki czemu mamy pełną swobodę ruchu. Ten pad jest niekompatybilny z grami dedykowanymi dla Nintendo Game Cube.
  • dysk zewnętrzny / pendrive USB – również służy do odczytu zdjęć, a po soft modzie daje możliwość uruchomienia kopii legalnie zakupionych gier – na przykład, gdy chcemy oszczędzać czytnik napędu DVD bądź nośnik jest w fatalnym stanie fizycznym. Softmod umożliwia także odczyt filmów z takiego dysku i muzyki.
  • Wii Lan USB Adapter– umożliwia podłączenie do sieci Internet poprzez kabel LAN. Adapter jest na tyle drogi(około 130 złotych kosztuje), że bardziej opłaca się zakup routera WIFI, z którym bez problemu połączymy się przez Internet z WII.

   Wii Lan USB Adapter

   Wii Lan USB Adapter

Zamienniki standardowo dołączanych urządzeń do WII

  • kabel komponent i/lub RGB EURO  – inwestycja, którą należy wręcz wykonać w pierwszej kolejności po zakupie konsoli. Kabel znacznie poprawia jakości obrazu poprzez wyłączenie trybu przeplotu obrazu. WII nie umożliwia wyświetlanie obrazu w trybie HD, dlatego zakup jakichkolwiek urządzeń dających na wyjściu złącze HDMI mija się z celem.
  • bezprzewodowy sensor bar – choć kabel dołączany do sensor IR jest długi (około 2 metry) to może się on okazać niewystarczający, gdy odległości od kontrolera są znaczne. Z pomocą wtedy przychodzi nam bezprzewodowy sensor IR na baterie. Należy pamiętać, że sensor IR jest tylko źródłem promieniowania podczerwonego i nie komunikuje się on z konsolą(wszystkie urządzenia komunikują się poprzez bezprzewodową sieć Blutooth), dlatego też z łatwością możemy przerobić zwykły sensor IR na ten na baterie bądź zastąpić sensor naturalnym źródłem światła o spektrum szerszym niż jest wstanie dostrzec nasze oko, mówiąc proście wystarczy zapalona świeczka, a uzyskamy identyczny efekt jak z podłączonym sensorem.
  • Wii Remote Plus – pilot z wbudowanym czujnikiem Motion Plus (czujnik ruchu opisany niżej). Obudowa pilota niczym się nie różni od zwykłego urządzenia poza drobnym wydrukiem wskazującym na bardziej zaawansowaną technologię.

Lista najpopularniejszych dodatków do WII:

  • WII balance board– bezprzewodowa deska służąca za czujnik balansu ciała i ruchu. WII board potrafi określić wagę użytkownika, wskazać punkt pionu oraz siłę nacisku przyłożoną przez stopy lub ręce gracza.  WII board można kupić w zestawie z WII FIT, składającą się z gier koordynujące ruch i ćwiczeń jakie można wykonywać z pomocą deski.

   WII balance board, akcesoria WII, dodatki WII, urządzenia WII

   WII balance board

  • WII motion plus– urządzenie dołączane do pilota WII. Ma za zadanie zwiększyć czułość pilota i tym samym realizm gier, które obsługują ten dodatkowy gadżet. Przed użyciem WII motion plus należy go połączyć z pilotem i położyć na płaskiej powierzchni, aby czujnik mógł się wyregulować. Wii motion plus jest dołączany do pilotów niektórych konsol (Wii remote plus) WII lub można go zakupić wraz z grą WII Sport Resort. W skład wchodzą gry zręcznościowe takie jak strzelanie z łuku itp. Z moich osobistych wrażeń mogę powiedzieć, że ten gadżet poprawia dynamikę ruchu pilota, niweluje takie zdarzenia jak drżenie kursora czy nieproporcjonalną reakcję czujnika do wykonywanych ruchów.

   WII motion plus, akcesoria WII

   WII motion plus

  • Wii Speak – gadżet w postaci mikrofonu. Umożliwia komunikację głosową poprzez jeden z dodatków ze sklepu WII oraz w chwili obecnej wykorzystuje go grupa gier takich jak: link.

   Nintendo WII Speak, akcesoria WII

   Nintendo WII Speak

  • mikrofon USB– do zabaw w karaoke, niektóre programy po softmodzie umożliwiają wykorzystanie tego typu urządzenia. Niestety zwykły mikrofon na USB jest niekompatybilny z WII Speak.
  • klawiatura USB – znajdzie zastosowanie, gdy korzystamy z Internetu bądź gier umożliwiających wymianę zdań poprzez czat.  Po softmodzie używanie klawiatury może być przydatne w takich grach jak Doom dla WII. Można spróbować podłączyć zwykłą klawiaturę USB pod WII, choć w tym wypadku lepiej sprawuje się klawiatura multimedialna umożliwiające korzystanie z dodatkowych przycisków jak np. powiększanie/pomniejszanie ekranu.
  • wędki, kierownice, kije, pistolety, Zappery –  są to praktycznie tylko obudowy do kontrolera WII zwiększające „psychicznie” realizm w grach. Dość komfortowo się gra w strzelanki z użyciem pistoletu, który pomaga w naprowadzeniu celu, gdy trzeba trzymać równolegle nunczak i pilot.
  • przejściówki padów i akcesoriów – umożliwiają podłączenie urządzeń standardowo niekompatybilnych z listą wejść WII. Najczęściej są to gadżety z innych konsol jako Sony Playstation 2. Część z przejściówek podłącza się bezpośrednio do pilota,  a część do portu Nintendo GameCube. Urządzenia takie pracują jak kontrolery do Game Cube, dlatego ich wykorzystanie znajdziemy tylko w grach obsługujących tego typu kontrolery.
  • arcade stick – wykorzystywany przez nieliczne symulatory lotu pod WII. Zazwyczaj łatwiej jest skorzystać z przejściówki niż zakupić tego typu gadżet dedykowany pod WII.
  • mata taneczna – sprzedawana wraz z grami tego typu.
Spis treści: Rodzaje konsoli WII i dostępne akcesoria

Click to rate this post!
[Total: 12 Average: 2.3]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.