0
Opublikowano 8 lipca 2019 w Portal komputerowy » Inne » Artykuły Sponsorowane » Smartwatch czy smartband? Który z nich wybrać?
 
 

Smartwatch czy smartband? Który z nich wybrać?


Czym jest smartwatch, a czym smartband? Jakie możliwości oferują oba urządzenia, czym się od siebie różnią oraz przede wszystkim – czy warto je kupić i kto powinien wybrać smartwatch, a kto smartband. Odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z inteligentnymi opaskami i zegarkami.

Co to jest smartwatch?

Angielskie słowo smartwatch w wolnym tłumaczeniu oznacza „inteligentny zegarek”. To produkt wyglądem przypominający zegarek tradycyjny, ale posiadający znacznie więcej funkcji, z których część odnajdziemy również w smartfonach. Niektóre, najbardziej zaawansowane smartwatche, przejmują wręcz część funkcji smartfonów – posiadają odtwarzacz muzyczny i wbudowaną pamięć, a czasem nawet aparat fotograficzny.

Zwykle smartwatch nie tyle zastępuje telefon, ile tworzy wraz z nim zaawansowany, będący zawsze pod ręką multimedialny system. Smartwatch umożliwia zarządzanie większością funkcji smartfona, a ponadto obieranie połączeń (dzięki wbudowanemu głośnikowi i mikrofonowi) oraz odczytywanie SMS-ów i maili. Dzięki urządzeniu można też sprawnie zarządzać czasem poprzez elektroniczny kalendarz, sprawdzić najważniejsze informacje w internecie czy korzystać z szeregu przydatnych aplikacji (np. do płatności bezgotówkowych).

Smartband, czyli inteligentna opaska dla aktywnych

Co to jest smartband? W dosłownym tłumaczeniu na język polski to „inteligentna opaska”. Ten niewielki i niepozorny na pierwszy rzut oka gadżet staje się coraz popularniejszy. Smartband stworzony został głównie dla osób, które uprawiają sport, a jednocześnie są zainteresowane nowościami technologicznymi. Większość jego funkcji związana jest z monitorowaniem aktywności fizycznej. Najważniejsze z nich to:

  • zegarek ze stoperem,
  • akcelerator, który liczy kroki, a na ich podstawie także pokonany dystans i spalane kalorie,
  • zawiadamianie o czasie spędzonym w bezruchu (poprzez dźwięki lub wibracje),
  • pomiar tętna i bieżące monitorowanie pracy serca,
  • GPS (pomiar prędkości w ruchu, precyzyjna lokalizacja, planowanie tras),
  • monitorowanie czasu trwania i jakości snu.

Smartbandy połączone z telefonem przez Bluetooth, szczególnie te wyposażone w wyświetlacz, mogą oferować także inne funkcje, niezwiązane z aktywnością fizyczną. Przede wszystkim są to różnego rodzaju powiadomienia (np. o połączeniach przychodzących, SMS-ach, mailach i aktywności na portalach społecznościowych), a czasami też sterowanie niektórymi działaniami telefonu.

Różnice pomiędzy inteligentnym zegarkiem a opaską

Czym oprócz zakresu funkcji różni się smartwatch od smartbanda? Przede wszystkim oba urządzenia wyglądają inaczej. Smartband, to jak sama nazwa wskazuje, cieńsza opaska, która może w ogóle nie posiadać wyświetlacza, a jeśli go ma, to jest on niewielki. Smartwatch do złudzenia przypomina „normalny” zegarek z większym wyświetlaczem – sportowy lub nawet klasyczny. Inteligentne zegarki i opaski różni też:

  • waga i wytrzymałość (smartbandy są lżejsze i dzięki prostszej konstrukcji często bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne),
  • czas pracy baterii (w przypadku smartwatchy to od kilkunastu godzin do kilku dni, a smartbandów – od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu dni),
  • cena (smartbandy są zwykle tańsze),
  • system operacyjny (smartband go nie posiada, a smartwatch często tak).

Smartwatch czy smartband – co wybrać?

Jeśli porównamy liczbę funkcji, jakie oferuje smartband vs. Smartwatch, oraz możliwości obu urządzeń, to oczywistym będzie, że wygra smartwatch. Niemniej jednak należy pamiętać, że oba urządzenia celują w inną grupę odbiorców.

Wybór smartwatch czy smartband zależy zarówno od możliwości finansowych, jak i od tego, do czego będzie się wykorzystywać urządzenie. Jeśli priorytetem jest pomoc w ćwiczeniach i uprawianiu sportów, smartband będzie zdecydowanie lepszym wyborem. Jest nie tylko lżejszy, tańszy i wytrzymalszy, ale bardzo często także wodoodporny na większej głębokości i w przy dłuższym zanurzeniu, więc sprawdzi się nawet do pływania. Z kolei w przypadku osób, którym zależy na większej liczbie funkcji oraz eleganckim, bardziej klasycznym designie, lepszym rozwiązaniem będzie smartwatch. W zamian za większy wydatek i mniejszą poręczność zyskuje się bardzo duże możliwości ukryte w pozornie zwykłym zegarku.

Jak na razie, smartwatche i smartbandy nie są aż tak popularne, jak wskazywały niektóre prognozy kilka lat temu. Mimo to rynek ciągle się rozwija, a coraz więcej sklepów oferuje całkiem szeroki wybór tych urządzeń. Przykładem może być sklep Orange, w którym można znaleźć ponad 20 modeli takich wiodących marek, jak Huawei, Apple czy Garmin .

Spis treści: Smartwatch czy smartband? Który z nich wybrać?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.