28
Opublikowano 12 marca 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Windows XP » Przyspieszanie » Szybki sposób na odzyskanie trochę pamięci RAM
 
 

Szybki sposób na odzyskanie trochę pamięci RAM


Wykorzystanie graficznego interfejsu w Windows uprościło pracę na komputerach klasy PC. Za graficzną powłokę Windows, tzw. Shell odpowiedzialny jest proces Explorer.exe, to właśnie jego wyłączenie powoduje, że pulpit może być „goły” (bez ikonek itp.). Ciekawą sztuczką na przyspieszenie komputera i odzyskanie kilkanaście czasem kilkadziesiąt megabajtów pamięci jest wyłączenie tego procesu podczas pracy komputera. Szczególnie przydaje się, gdy mamy do czynienia z wymagającą grą.
Po wyłączeniu procesu explorer.exe zniknie menu Start, ikony na pulpicie oraz wszystkie okna. Aby je przywrócić musisz ponownie uruchomić komputer lub uruchomić proces: C:\Windows\explorer.exe.

  1.  Uruchom Menadżer zadań Windows (Ctrl + Alt + Delete).
  2.  Kliknij na zakładkę procesy, znajdź tam proces o nazwie explorer.exe, po czym kliknij na znajdujący się u dołu przycisk Zakończ proces.

    Zakończ proces, procesy Windows, zakończenie procesu

    procesy Windows, zakończenie procesu

  3. Teraz powróć do zakładki Aplikacje i kliknij na przycisk Przeglądaj.
  4.  Zlokalizuj plik, który chcesz uruchomić, kliknij na niego, a następnie na przycisk OK. w oknie Utwórz nowe zadanie.

Po zamknięciu aplikacji, z której korzystałeś w ten sam sposób możesz przywrócić „okna” wywołując bezpośrednio proces explorer.exe.

Spis treści: Szybki sposób na odzyskanie trochę pamięci RAM

Click to rate this post!
[Total: 11 Average: 2.5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.