5
Opublikowano 19 marca 2012 w Portal komputerowy » Sprzęt komputerowy » Old school » Test klawiatury Microsoft SideWinder X6
 
 

Test klawiatury Microsoft SideWinder X6


Pierwszą rzeczą, jaką rzuca się w oko po otwarciu pudełka z Microsoft SideWinder X6 to solidne i twarde pudełko… klawiatury. Na kartonie znajduje się opis funkcji oraz specyfikacja klawiatury – niestety brakuje tłumaczenia w języku polskim. W oczy rzuca się kabel USB, co daje do zrozumienia, że sprzęt nie jest bezprzewodowy. Patrząc na klawiaturę, bardzo szybko stwierdzić można, ze klawiatura nadaje się do wszelkich zastosowań – czy to w domu czy to w biurze.

Co w pudełku?

Czas na bliższe zapoznanie z urządzeniem. Po całkowitym rozbrojeniu kartonika ukazuje się nam starannie zapakowana klawiatura SIDEWINDER X6, a także oddzielnie doczepiany panel z klawiaturą alfanumeryczną. W pudełku znajduje się także instrukcja obsługi, płyta ze sterownikami dla systemów Windows oraz Mac OS, a także przewodnik po produkcie. Niestety tutaj też brakuje tłumaczenia w języku polskim – konieczne jest zatem posiłkowanie się słownikiem języka angielskiego, gdy niezbyt dobrze znany ten język.

Klawiatura SideWinder X6, test klawiatury Microsoft SideWinder X6

test klawiatury Microsoft SideWinder X6

Instalacja

Przed podłączeniem klawiatury, producent zaleca zainstalowanie sterowników. Instalacja jest bardzo prosta. Pod koniec jesteśmy proszeni o podanie modelu klawiatury, dla którego mają być zainstalowane sterowniki. Wybieramy nasz model, czyli SIDEWINDER X6, po czym instalator kopiuje sterowniki do systemu i już po krótkiej możemy podłączyć klawiaturę i cieszyć się nowym nabytkiem.

Pierwsze spotkanie z SIDEWINDER X6

 

Klawiatura SideWinder X6

Klawiatura SideWinder X6 wymiary

Cechy klawiatury

Klawiatura nie jest zbyt lekka, jednak taka funkcjonalność trochę musi ważyć – SIDEWINDER X6 została zaprojektowana do każdego środowiska: do biura, do użytku domowego, do multimediów czy gier. Producent nie skorzystał z funkcji bezprzewodowego interfejsu, zapewne w trosce o graczy i opóźniania związane z wysyłaniem danych. Klawiatura posiada wiele przycisków funkcyjnych takich jak przyciski multimedialne, dwa pokrętła do regulacji podświetlenia klawiatury oraz głośności, czy przyciski do szybkiego dostępu do ustawień, które ułatwiają pracę przy komputerze, a także bardzo ciekawą rzecz, jaką jest doczepiany panel z klawiaturą alfanumeryczną. Panel ten jest standardowo w zestawie, można go doczepiać w trakcie pracy z prawej lub lewej strony. Na panelu tym, dodatkowo znajduje się przycisk do szybkiego uruchomienia kalkulatora. Cała klawiatura podświetlana jest w kolorze czerwonym, a przyciski specjalne w kolorze żółtym. Stopień podświetlenia jest regulowany pokrętłem. Możemy to oczywiście całkowicie wyłączyć. Dodatkowy panel alfanumeryczny jest także podświetlany w kolorze czerwonym.

 

klawiatura microsoft x6, klawiatura numeryczna

Microsoft SideWinder X6, odłączany panel numeryczny

 

Nagrywanie makr

Klawiatura ta charakteryzuje się ciekawą funkcją nagrywania makr. Na początek może małe przypomnienie, co to jest makro: ustalony zestaw rozkazów realizujący algorytm komputerowy, przeznaczony do wykonywania powtarzalnych czynności przez określoną aplikację.
Odbywa się to w bardzo prosty sposób. Wciskamy przycisk funkcyjny odpowiedzialny za nagrywanie makra (trzeci przycisk z klawiszy multimedialnych od lewej), następnie wybieramy klawisz, pod którym makro ma być nagrane (mamy do wyboru aż 30 klawiszy, świecą się one na żółto). Od chwili naciśnięcia klawisza nasze makro jest nagrywane. Aby zakończyć, należy ponownie wcisnąć przycisk nagrywania. Odtwarzanie odbywa się po naciśnięciu klawisza, pod którym chcieliśmy, aby makro było nagrane. Standardowo mamy do wyboru klawisze od S1 do S12, leżące po lewej stronie klawiatury. Są one podświetlone na żółto. Aby aktywować klawisze aż do S30, które występują dodatkowo na klawiaturze alfanumerycznej, należy użyć przycisku na prawo od klawisza do nagrywania makra, aby przełączyć się na inny tryb. Przycisk ten oznaczony jest symbolem „123″. Wciskamy go, kontrolka obok przełączy się na pozycję ‘2, a klawiatura alfanumeryczna zacznie świecić na żółto. Wówczas mamy uaktywnione kolejne przyciski, do którego możemy nagrać makro. Makra przydają się wtedy, gdy np. pracujemy z bardzo dużą ilością tekstu i potrzebujemy co jakiś czas, powtarzać ustaloną sekwencję czynności.

Funkcje multimedialne

O funkcjach multimedialnych klawiatury za dużo pisać nie będę, ponieważ są one standardowe, jak w każdej klawiaturze. Posiadamy kilka przycisków do odtwarzania muzyki czy filmów: play/pauza, przewijanie lewo/prawo, wyciszenie. Mamy także ładne pokrętło do sterowania głośnością. Po naciśnięciu przycisku odtwarzania otwiera się nam nasz domyślny odtwarzacz multimediów.

Pisanie na klawiaturze

Pisanie na tej klawiaturze to czysta przyjemność. Przyciski są bardzo dobrze wyprofilowane, charakteryzują się niskim skokiem klawisza. Na dodatek są one bardzo ciche. Jak już wcześniej wspomniałem, przyciski są podświetlane. Warto tutaj zaznaczyć, że literki oraz cyferki faktycznie świecą, a nie tylko przestrzeń między klawiszami jak to ma miejsce w niektórych klawiaturach. Jasność podświetlenia jest regulowana pokrętłem. Zatem możemy być spokojni o to, że podczas nocnej pracy nasza klawiatura nie narazi nas na zbyt mocne światło podświetlenia. Jedyną rzeczą, która mi osobiście na samym początku trochę utrudniała pracę, to bardzo długa spacja. Często mi się zdarzało zamiast klawisza ‘alt, nacisnąć klawisz spacji, ale to już kwestia wyczucia.

 

klawiatura x6 microsoft, Microsoft SideWinder X6, SideWinder X6

klawiatura Microsoft SideWinder X6

 

Podsumowanie

Reasumując Microsoft wydał naprawdę bardzo dobre urządzenie, które może służyć praktycznie każdemu użytkownikowi komputera. Sprawdzi się na pewno w każdym środowisku, niezależnie czy jest to biuro czy dom. Dodatkowe funkcje przypadną do gustu graczom i osobom, które wykonują pracę biurową, a także pracują z dużą ilością tekstu. Od teraz pisanie na klawiaturze powinno stać się przyjemnością, a nie żmudną rutyną.

Platforma testowa

Klawiatura została przetestowana na następującym komputerze:

  •  Intel i7 920
  •  Asus P6T Deluxe v.2
  •  GeForce GTX 275
  •  6GB RAM
  •  Windows 7
Spis treści: Test klawiatury Microsoft SideWinder X6

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.