0
Opublikowano 19 marca 2011 w Portal komputerowy » Sprzęt komputerowy » Old school » Wybieramy dobrą drukarkę do biura
 
 

Wybieramy dobrą drukarkę do biura


Trudno wyobrazić sobie biuro działające sprawnie bez drukarki. By nie okazało się jednak, że wybrany model takiego urządzenia nie sprawdza się w codziennym użytkowaniu, konieczne jest określenie potrzeb biura i dobranie pod ich względem odpowiednich parametrów drukarki.

Producenci sprzętu biurowego oferują szereg rozwiązań, gdy mowa o przedsiębiorcach. Drukarka to jedno z urządzeń niezbędnych w każdym biurze. Ponieważ w sklepach można znaleźć szeroki wybór tych produktów (i to w różnych cenach), pojawia się pytanie, jak wybrać najlepszą drukarkę i na jakie parametry należy zwrócić uwagę, by drukarka sprawdziła się w codziennej pracy.

Te podziały powinieneś mieć na uwadze

W sklepach można znaleźć dwa rodzaje drukarek: do użytku domowego i dla firm. W jakim sklepie warto dokonać zakupu? Przygotowaliśmy dla was 5 porad przy wyborze sklepu internetowego. Te drugie są znacznie solidniejsze, bo ich producenci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że będą one intensywnie użytkowane. Z tego też względu urządzenia dedykowane firmom pozwalają na druk znacznie większej ilości dokumentów, a produkowane dla nich materiały eksploatacyjne wystarczają na dłużej.

Drukarki dostępne w sprzedaży można podzielić z uwagi na zastosowaną technologię nanoszenia obrazu na papier. Dzięki temu można wyróżnić następujące drukarki:

  • atramentowe – są najpopularniejszymi drukarkami. Urządzenia te są bardzo tanie, ale tusz, który trzeba wymieniać bardzo często, to spory wydatek. Z tego względu takie drukarki najrzadziej można spotkać w biurach. Jeżeli są użytkowane, to wykorzystuje się je głównie do druku kolorowych dokumentów;
  • laserowe – drukarki laserowe są znacznie droższe niż drukarki atramentowe. Zamiast tuszu wykorzystują toner, który pozwala na zadrukowanie znacznie większej ilości stron. Jeżeli w firmie miesięcznie drukuje się tony dokumentów, to zakup takiej drukarki będzie najlepszym rozwiązaniem;
  • igłowe – takie drukarki były popularne jeszcze kilka lat temu. Współcześnie firmy, które posiadają takie drukarki, najczęściej wykorzystują je do drukowania faktur. Warto podkreślić, że stosowana w nich technologia (obraz powstaje w wyniku uderzeń igieł w papier przez taśmę barwiącą) nie jest nowoczesna, a uzyskiwany druk jest mało czytelny.

Powyższy podział pozwala określić, która drukarka sprawdzi się w biurowych warunkach najlepiej. Z drugiej strony nie można zapominać o urządzeniach, które powstały z myślą o wymagających klientach, poszukujących nietypowych rozwiązań. Więcej informacji w naszym artykule: Tusze i sprzęt – najlepszy wybór produktów.

A może urządzenie wielofunkcyjne?

Obok tradycyjnych drukarek pozwalających na wydruk, dostępne są również urządzenia wielofunkcyjne.

Ich zaletą jest to, że pozwalają one na znacznie więcej niż tylko wydrukowanie potrzebnego dokumentu. Takie urządzenia najczęściej są wyposażone w skaner, dzięki czemu możliwe jest skanowanie i kopiowanie dokumentów. Część urządzeń wielofunkcyjnych jest jeszcze bardziej rozbudowana – ma funkcję np. faksu. Urządzenia wielofunkcyjne, choć droższe niż zwykłe drukarki, mogą wyeliminować konieczność nabycia dodatkowych urządzeń. Drukarki w urządzeniach wielofunkcyjnych mogą być zarówno atramentowe, jak i laserowe – wyjaśnia ekspert portalu.

Drukarki przenośne – to wciąż nowość na rynku

Postęp technologii sprawił, że obok drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych, na rynku są dostępne również drukarki przenośne. To niewielkich rozmiarów urządzenia, którymi powinny zainteresować się osoby pracujące w terenie, m.in. przedstawiciele handlowi. By rozpocząć druk dokumentów, drukarkę wystarczy podłączyć np. do laptopa. Ceny drukarek przenośnych wciąż są dość wysokie. Trzeba jednak pamiętać, że są to urządzenia do zadań specjalnych i które będą wykorzystywane jedynie sporadycznie. W praktyce takie drukarki nie sprawdzą się w biurowych warunkach.

Nowością na rynku są drukarki 3D. Pierwsza drukarka pozwalająca na wydruk przestrzenny została opracowana w 1984 roku przez Charlesa Hulla, dwa lata później została opatentowana jako stereolitografia. Od tamtej pory są one powszechnie dostępne, ale ich cena jest znacznie wyższa od standardowych urządzeń. Znajdą one głównie zastosowanie w firmach produkcyjnych, ale także usługowych.

Spis treści: Wybieramy dobrą drukarkę do biura

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.