Portal komputerowy » Klawiatury » Test Genius GX Gaming Manticore membranowej klawiatury dla graczy.

Test Genius GX Gaming Manticore membranowej klawiatury dla graczy.

 

 
Opinia
 

Rodzaj:
 
Cena:
 
Zastosowanie: ,
 
Producent:
 
Ocena
 
 
 
 
 
4/5


User Rating
6 total ratings

 

Plusy


+ Wysoka jakość wykonania
+ Urzekające klawisze
+ Wielokolorowe podświetlenie
+ Dodatkowe porty USB
+ Niezłe spasowanie elementów
+ Funkcjonalne oprogramowanie

Minusy


- Palcująca się obudowa wierzchnia


Kilka słów o teście

Znany producent klawiatur Genius, słynący z udanych konstrukcji, takich jak Slimstar PRO, ma w ofercie również klawiaturę membranową zbliżoną do mechanicznej (klawisze działają podobnie, jak mechaniczne), przeznaczoną dla graczy o nazwie GX Gaming Manticore.

1
Opublikowano 2 października 2015 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Budowa i wyposażenie    

Klawiatura należy do serii GX Gaming i skierowana jest przede wszystkim do graczy. Nazwa nie jest tutaj przypadkowa. Wedle słów producenta, inspiracją do prac nad klawiaturą było mityczne perskie stworzenie. Mantykora, bo właśnie o niej tutaj mowa, była połączeniem trzech istot – człowieka, lwa i skorpiona. Również klawiatura dzielić będzie się tutaj na kilka części o różnym wyglądzie. GX Gaming to klasyczna, pełnowymiarowa klawiatura. Wymiary urządzenia to: szerokość – 54,3 cm, długość – 20 cm bez podkładki i 25,1 cm z podkładką. Odległość od lewej krawędzi klawisza „W” do prawej krawędzi obudowy wynosi 42 cm, a od lewej krawędzi klawisza „w lewo” do prawej krawędzi obudowy – 18 cm.

genius manticore 1 genius manticore 2

genius manticore opakowanie góra genius manticore opakowanie dół

Podobnie jak w modelu Slimstar PRO, z tyłu znajdziemy dwa porty USB, do których można podłączyć dowolne urządzenia. Długość kabla, zakończonego pozłacanym stykiem USB wynosi 1,8m. Warto odnotować, że podobnie jak w tańszym modelu mamy tu tunele, dzięki którym możemy go wypuścić w trzech różnych miejscach. Zastosowany kabel jest gruby i solidny.

DSC_0047 genius manticore logo gx - skorpion genius manticore porty usb DSC_0049

Jeśli chodzi o wygląd klawiatury to tutaj jest bardzo dobrze. Sama konstrukcja wykonana została niezwykle solidnie, tak by obsługa była komfortowa nawet w przypadku najbardziej dynamicznej rozgrywki. Nakładkę pod nadgarstki wykonano z twardego, gumowanego materiału. Po prawej stronie omawianej nakładki widzimy okazałe logo serii. Następnie dalej – po obu bokach mamy dwa czerwone ozdobne paski. Producent przewidział możliwość zmiany koloru podświetlenia w trzech różnych obszarach. Dodatkowo jasność podświetlenia może być regulowana na czterech poziomach – niski/średni/wysoki/brakCzęstotliwość próbkowania sięga 1000 Hz oferując bardzo dobry czas czas reakcji rzędu 1 ms. Dzięki takim wyśrubowanym wartościom w niczym nie ustępuje ona klawiaturom mechanicznym od innych producentów. Genius Manticore posiada 32 KB wbudowanej pamięci, a na samej klawiaturze można wcisnąć jednocześnie aż 20 klawiszy – w teorii można zatem pograć w niektóre starsze gry z trybem splitscreen korzystające z jednej klawiatury

genius manticore nóżki genius manticore kabel

genius manticore jedna z podkładek genius manticore rowki na kabel

W środku klawiatury pomiędzy klawiszami producent zdecydował się na zastosowane połyskującego plastiku, który na szczęście jest dość łatwy w czyszczeniu. Całość sprawia, że klawiatura wygląda naprawdę elegancko. Wszystkie klawisze zostały pokryte lekko gumowym materiałem, który dość łatwo zbiera nasze odciski palców.

Klawiatura na pierwszy rzut oka nie sprawia być może wrażenia solidnego sprzętu, jednak po chwili użytkowania dowiadujemy się o bardzo dobrym spasowaniu elementom – nic nie trzeszczy ani skrzypi, zaś konstrukcja nie ugina się nadmiernie pod żadnym naciskiem. Sprzęt ma jedynie dwa ustawienia wysokości, całkowicie na płasko i pod lekkim kątem z wykorzystaniem nóżek – na plus trzeba tu zaliczyć fakt, że mają one gumowe podkładkiGenius Manticore posiada średnie klawisze oparte na przełącznikach membranowych, które są ponoć odpowiednikami czarnych klawiszy Cherry MX Black o nacisku 45 gf. Niestety nie jest to zgodne z rzeczywistością. Przyciski nie posiadają charakterystycznej responsywności i aktywacji przycisku już w połowie – klawisz musimy tu wcisnąć do końca, inaczej on nie zadziała. Z lewej strony klawiatury umieszczono osiem klawiszy-makr, z których każdy ma trzy różne konfiguracje – w sumie 24 makra. Jedno makro pozwala zdefiniować na przykład kombinacje dwóch lub więcej klawiszy.

genius manticore klawisze 1 genius manticore klawisz 2 genius manticore klawisze 3 genius manticore klawisze 4

Duży plus Geniusa Manticore to podświetlenie w pełnym zakresie palety barw RGB (16.7 mln), co w tej klasie nie jest często spotykane. Klawiatura pod względem iluminacji pozwala podzielić na 3 niezależnie podświetlane sekcje (klawiatura numeryczna, strzałki + sekcja nad nimi oraz reszta klawiatury), każdej z nich możemy ustawić inny kolor podświetlenia, jego intensywność (brak podświetlenia, 33% mocy, 66% mocy i pełne podświetlenie) oraz tryb działania (stałe podświetlenie lub pulsowanie z różnymi częstotliwościami). Na duży minus klawiatury zasługuje fakt, że podświetlenie nie jest równomierne. Jedne przyciski podświetlone są lepiej, inne natomiast gorzej. A na jeszcze innych mamy do czynienia z brakiem iluminacji przy części znaku.

genius manticore podświetlenie białe genius manticore PODŚWIETLENIE RÓŻNOKOLOROWE genius manticore podświetlony główny blok klawiszowy genius manticore podświetlony prawy blok numeryczny

Oprogramowanie

Wraz z klawiaturą Genius GX Manticore otrzymujemy dodatkowy nośnik, na którym umieszczono oprogramowanie służące do zarządzania wszystkimi funkcjami urządzenia. Aplikacja jest prosta i intuicyjna, więc nie przysporzy problemu nawet początkującym w tym temacie osobom. Program wyposażono w 4 podstawowe zakładki – assign buttons (przypisanie makr przyciskom), manage macro (zarządzaj makrami), advanced settings (ustawienia zaawansowane), i light options (opcje oświetlenia). Pierwsza z funkcji pozwala na zmianę przynależności klawiszy, a także przypiszemy tutaj funkcje przyciskom G1-G8, które możemy wykorzystać nie tylko do makr czy ustawienia funkcji multimedialnych (kopiuj, wklej, wycisz, powiększ), ale też dzięki nim uruchomimy konkretne programy. Druga z kolei zakładka, pozwala na nagrywanie oraz edycję makr. Ustawienia zaawansowane (advanced settings) mają wpływ na obsługę profili. Natomiast ostatnia zakładka – light settings, pozwala dostosować iluminację podświetlenia klawiatury do własnych potrzeb. Na wszystkie nasze ustawienia producent przewidział trzy niezależne od siebie profile.

genius manticore oprogramowanie 3 genius manticore oprogramowanie 2 genius manticore oprogramowanie 1 genius manticore oprogramowanie 4

Spis treści: Test Genius GX Gaming Manticore membranowej klawiatury dla graczy.

Robert Żabiński
 
Redaktor i tester sprzętu komputerowego oraz mobilnego. Wcześniej sporo widziany w ekipach: PCCentre.pl, PCFoster.pl, a przede wszystkim w PCArena.pl.


1 komentarz


 1.  
  Leszek

  Klawiaturę mam od trzech miesięcy i służy u mnie WYŁĄCZNIE do pisania.
  Sprawuje się idealnie. Jest cicha, wszystkie klawisze wciskają się bez oporu, nic się nie klinuje.
  Bardzo poważna wada to bardzo kiepskie podświetlenie klawiszy.
  Te cudne kolorowe zdjęcia klawiatury są rzeczywiście takie tak w naturze – w widoku z góry klawiatura jest bajkowa i podświetlenie też bajkowe i idealne.
  Ale przy normalnej pozycji, gdy się na niej pisze, to podświetlenie okazuje się po prostu… (i tu słowo na literkę g…..). Jest to bardzo denerwujące i teraz bym tę klawiaturę z chęcią odsprzedał. Ale jest „za nowa” i jeszcze trochę poczekam aż się jej pozbędę.
  Nie mam pojęcia jak to jest zrobione, że tak idealne podświetlenie w widoku z góry staje się tak beznadziejne gdy się na klawiaturze normalnie pracuje. Te diody muszą być „za głęboko” wstawione w konstrukcji klawiatury albo szerokość liter jest za mała. W każdym razie NIE DAJCIE się zwieść przecudnym zdjęciom w widoku z góry. To jest prawda, że ona tak wygląda, tylko, że w tej pozycji nikt nie używa klawiatury.

Dodaj komentarz


(required)