0
Opublikowano 17 grudnia 2020 w Portal komputerowy » Wiadomości » Rożne » Handel Bitcoinem w oparciu o kontrakty CFD – co należy wiedzieć?
 
 

Handel Bitcoinem w oparciu o kontrakty CFD – co należy wiedzieć?



Inwestowanie w Bitcoina może przybrać różne formy. Jedną z najprostszych, przynajmniej z technicznego punktu widzenia, metod rozpoczęcia swojej przygody z tradingiem tej kryptowaluty, jest dokonywanie operacji na tzw. kontraktach CFD. Czym w zasadzie są? Co odróżnia je od innych metod inwestycyjnych? Na co powinien uważać początkujący trader? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Najsłynniejsza kryptowaluta świata elektryzuje coraz większą liczbę osób. W listopadzie 2020 roku Bitcoin kosztował około 19 tysięcy dolarów za jedną wirtualną monetę, a wiele wskazuje na to, że po Nowym Roku przełamie on magiczną barierę 23 tysięcy USD. Informacje o kolejnych inwestorach, którzy zdołali wcześniej nabyć BTC po niższej cenie i tym samym zarobić ogromne pieniądze, pobudzają wyobraźnię tych, którzy dotąd ze światem tradingu nie mieli za wiele wspólnego. Jedną z najprostszych dróg do rozpoczęcia handlu Bitcoin Evolution (i ogólnie kryptowalutami) są kontrakty CFD. Dzięki nim nie trzeba nawet na starcie posiadać zbyt dużego kapitału początkowego. Jak to jednak przy tradingu bywa, tego rodzaju inwestycje posiadają pewne mankamenty. Bitcoin zawsze wymaga wiedzy, doświadczenia, cierpliwości i intuicji, bez względu na to, w jaki sposób zamierza się na nim zarabiać.

Czym są kontrakty CFD?

Na wstępie należy wyjaśnić, czym w ogóle są kontrakty różnicy kursowej, nazywane w skrócie CFD (od angielskiego contract for difference). To specjalny typ umów zawieranych między dwiema stronami, gdzie sprzedający zobowiązuje się do zapłaty różnicy między aktualną wartością (w dniu wykonania kontraktu) aktywu bazowego (w tym przypadku Bitcoina) a jego wartością w dniu ustalania kontraktu. Jeśli różnica ta osiąga wartość ujemną, wówczas to kupujący musi zapłacić odpowiednią kwotę. Najważniejszą cechą kontaktów CFD jest fakt, że są to instrumenty pochodne. W praktyce oznacza to zatem, że będąc stroną kupującą w transakcji nie nabywa się na własność aktywu, którego dotyczy umowa. Mówiąc wprost – inwestując na kontraktach różnicy kursowej, nie kupujemy Bitcoina, a jedynie szacujemy jego wartość, jaką naszym zadaniem osiągnie w jasno określonym czasie.

Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne?

Z technicznego punktu widzenia – tak, o ile kontrakt zawiera się przy użyciu sprawdzonych i renomowanych platform handlowych. Dokonywanie operacji w aplikacjach o wątpliwej jakości jest ryzykowne i w skrajnych przypadkach może zakończyć np. kradzieżą zgromadzonych pieniędzy. Warto przy tym pamiętać, że trading CFD mają prawo oferować jedynie  regulowane podmioty, które przestrzegają prawa i chronią biznes i swoich klientów.

Jakie są zalety handlu Bitcoinem w oparciu o kontrakty CFD?

Niekwestionowanym atutem kontraktów różnicy kursowej jest możliwość wykorzystania ich do tzw. dźwigni finansowej. Instrumenty te stanowią także atrakcyjny sposób do zróżnicowania swojego portfela inwestycyjnego i szukania alternatywnych źródeł dochodu (na wypadek, gdyby inne nasze ruchy handlowe zakończyły się fiaskiem). Początkujący traderzy na pewno docenią też fakt, że do rozpoczęcia tego rodzaju inwestycji nie potrzeba na starcie dużych pieniędzy. To także dobre rozwiązanie dla tych, którzy szukają szybkich metod handlowych. Transakcje rozliczane są w czasie rzeczywistym, po zamknięciu jednej pozycji niemal natychmiast można otwierać kolejną, a sama liczba zawartych umów jest w zasadzie nieograniczona. Kontrakty CFD nadają się też do handlu długofalowego, jeśli takowy kogoś by interesował.

Jakie są zagrożenia?

Kontrakty CFD, podobnie jak inne metody inwestycyjne, obarczone są ryzykiem utraty pieniędzy. Nigdy nie można bowiem być pewnym, w jaki sposób zachowa się kurs interesującego nas aktywu. Szczególnie dotyczy to Bitcoina, który znany jest ze swoich wahań i podatności na spekulacje. Cena słynnej kryptowaluty może ulec gwałtownej zmianie dosłownie w przeciągu chwili i nawet najlepiej zorientowany na rynku trader jest w takiej sytuacji narażony na straty. Łatwe rozpoczęcie handlu nie oznacza, że sam proces zarabiania na CFD rysuje się w podobnych barwach. Tak jak przy inwestowaniu na giełdzie, bardzo ważne jest stałe poszerzanie wiedzy, dokonywanie systematycznych analiz rynkowych, obserwowanie zmian kursowych, śledzenie doniesień ekonomicznych, gospodarczych i politycznych, a wreszcie – ostrożne podejmowanie decyzji w oparciu o wcześniej opracowany plan, zakładający także możliwość poniesienia start. Zarządzanie ryzykiem w przypadku takiej mieszanki jak Bitcoin i kontrakty CFD jest wyjątkowo ważne i nie powinno być ignorowane przez żadnego tradera.

Czy zatem warto?

Tak, jeśli na poważnie myślimy o zarabianiu na Bitcoinach, a niekoniecznie zależy nam na kupowaniu ich na własność. Kontrakty CFD to również dobre rozwiązanie dla osób, które chcą dokonywać operacji z poziomu jednej platformy bez potrzeby np. posiadania portfela kryptowalutowego. Kluczem do odniesienia sukcesu jest świadome wejście na rynek, zdobywanie doświadczenia, zawieranie transakcji, które wcześniej zostały dokładnie przeanalizowane i działanie wedle umiejętnie skonstruowanej strategii. Przy kontraktach CFD trzeba mieć świadomość, że nie są one stuprocentową metodą na zarobienie ogromnych pieniędzy. Należy do nich podchodzić z podobną pokorą, jak do innych instrumentów finansowych oraz metod tradingu.

Spis treści: Handel Bitcoinem w oparciu o kontrakty CFD – co należy wiedzieć?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.