7
Opublikowano 19 marca 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Windows XP » Narzędzia » Jak stworzyć skrypt rejestru
 
 

Jak stworzyć skrypt rejestruSkrypt rejestru zapisuje informacje o kluczach i wartościach całego rejestru jak i jego poszczególnych gałęziach. Dzięki umieszczeniu w skrypcie odpowiednich ustawień rejestru możemy w łatwy sposób spersonalizować nasz Windows Aby wykonać skrypt uruchamiamy dowolny edytor tekstów np. Notatnik (Start->Uruchom-> wpisujemy Notepad). W pierwszej linijce naszego edytora umieszczamy tekst:

Windows Registry Editor Version 5.00

Informuje nas o tym, że mamy do czynienia ze skryptem Rejestru Windows 2000/XP. Ponieważ skrypty Windows 9x/ME nie zawierały tego ciągu bądź zawierały inny: REGEDIT4 istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że uruchomimy skrypt nie na tą platformę co chcieliśmy.
W następnej linijce wpisujemy informacje jakie chcemy zapisać w rejestrze. Wyróżniamy znaczniki:

  • [ ] ścieżka na której wykonujemy operacji. Brakujący klucz zostanie automatycznie utworzony
  • – symbol oznacza, że usuwamy wpis bądź klucz znajdujący się za znakiem minusa .
  • @ = ” „- wartość domyślna. Za znakiem równości podajemy wartość ciągu..
  • ” ” = – podajemy wartość ciągu. W cudzysłowiu znajduje się nazwa ciągu.
  • ” ” = dword: – wartość typu DWORD. Podajemy w notacji dziesiętnej.
  • ” ” = hex: -wartość binarna.
  • ; – komentarz. Treść komentarza jest ignorowana.

Przykład kodu umieszczonego w Notatniku:

Windows Registry Editor Version 5.00
;Wyłącz buforowanie miniatur
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced]
"DisableThumbnailCache"=dword:00000001

Teraz najważniejsza część: zapisanie skryptu i uruchomienie go.

W tym celu klikamy w naszym notatniku na menu Plik i wybieramy: Zapisz jako. W okienku nazwa piszemy: dowolną_nazwę z końcówką „.reg” np. „Tuning.reg” i zaznaczamy opcję Zapisz jako typ: Każdy plik . Tak zapisany skrypt można uruchomić na dowolnym komputerze poprzez dwukrotne kliknięcie na ikonę. Jeżeli mamy prawa dostępu do rejestru(uprawnienia Administratora) to pojawi się komunikat: „Czy dodać informację do rejestru” klikamy twierdząco… i sprawa gotowa; . Po ponownym uruchomieniu komputera zmiany będą obowiązywały czasami wcześniej jeżeli dana wartość jest ciągle nadzorowana przez system. W ten sposób za pomocą jednego kliknięcia myszką dokonujemy szeregu zmian w rejestrze..

Edytor Rejestru, plik rejestru, rozszerzenie reg

Edytor rejestru systemu Windows XP

Spis treści: Jak stworzyć skrypt rejestru

Słowa kluczowe: jak stworzyć skrypt rejestru, reg tweaks, jak stworzyc plik reg w windows, skrypty windows rejestr, skrypt rejestru, skrypt na dodanie do rejestru, reg jak dodac wpis do rejestru typu napis, modyfikacje rejestru bat, klucz produktu windows skrypt, jak wkleic tekst do rejestru windows

[Głosów:10    Średnia:5.7/5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.