Polecane
 

Portal komputerowy » Inne » Smartfony i tablety » Test Samsunga Galaxy A5 2016. Świetne wykonanie i masa innych zalet. » Strona 7

Test Samsunga Galaxy A5 2016. Świetne wykonanie i masa innych zalet.

 

 
Opinia
 

Kategoria:
 
Producent:
 
Cena:
 
Rating
 
 
 
 
 
4.5/5


User Rating
16 total ratings

 

Zalety



+ atrakcyjny wygląd
+ slot kart microSD
+ sprawnie działający czytnik linii papilarnych
+ dobrej klasy aparat
+ bardzo dobrej jakości wyświetlacz
+ zadowalający czas pracy na baterii
+ funkcja szybkiego ładowania
+ możliwość używania technologii NFC
+ wbudowane radio
+ wsparcie dla trybu USB OTG

Wady



- brak diody powiadamiającej
- niewymienny akumulator (nie dla każdego to wada)
- brak nagrywania wideo w 4K czy chociażby w 2K
- brak wersji z dual SIM w Polsce
- przeciętna jakośc filmów video
- tylko głośnik monofoniczn
- złe umiejscowienie głośnika
- brak fizycznego spustu migawki
- podatna na zabrudzenia szklana obudowa
- w niektórych sytuacjach TouchWiz laguje na oferowanym tu 2GB RAM-u
- "stary" Android 5.1.1 (ale smartfon broni się tym, że będzie zapewne aktualizacja do 6.0)


Kilka słów o teście

Do pewnego czasu smartfonowa średnia półka wydajnościowa i jakościowa w wykonaniu Samsunga nie zachwycała. Portfolio producenta, choć zawierało naprawdę dużo modeli, to jednak zbyt dużo do siebie podobnych naszym zdaniem. W szeregu tych konstrukcji mało które były ciekawe, wyjątkowe, innowacyjne – ogólnie warte polecenia (poza modelami flagowymi bądź z wyższej półki premium).

1
Opublikowano 22 maja 2016 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Samsung Galaxy A5 2016 – podzespoły i wydajność

Wydajnościowo Samsung Galaxy A5 2016 reprezentuje półkę średnią, a nawet wyższą. Co to oznacza? O tym dalej. W modelu tym zastosowano wydajny, ośmiordzeniowy (rdzenie Cortex-A53), 64-bitowy procesor Exynos 7580. Układ taktowany jest zegarem do 1,6 GHz. Procesor sparowano z naszym zdaniem średniej klasy układem graficznym Mali T720-MP2, który spotkać można w wielu produktach MediaTeka, a jak wiemy są to z reguły jednostki skierowane przeważnie dla mniej wymagających osób, aniżeli produkty Qualcomma czy Samsunga nawet. Całość uzupełnia 2 GB pamięci RAM, która choć na pierwszy rzut oka wydaje się wartością dużą, to jednak ze względu na nakładkę systemową tak różowo to nie wygląda. Po uruchomieniu telefonu wolnej pamięci zostaje rapem ok. 350 MB. To bardzo mało, dlatego sytuacje kiedy urządzenie regularnie przeładowuje otwarte w tle aplikacje i karty w przeglądarce to norma. Smartfona wyposażono w 16 GB pamięci flash, niemniej dla użytkownika, pozostaje wolne jedynie 10,8 GB miejsca. Jak na urządzenie za około 1500 złotych to nie za dobrze aczkolwiek konkurencyjne modele również tyle pamięci posiadają. Jedyna rada by mieć więcej miejsca – zaopatrzcie się w dodatkową kartę pamięci microSD (do 128 GB).

Exynos 7580 (2)

Exynos 7580 (1)

exynos-610x387

Zainstalowana masowa pamięć wbudowana należy do szybkich, co pokazał test w Androbenchu. Ma to pozytywny wpływ na sprawną pracę urządzenia.

samsung galaxay a5 2016 - androbench test

Smartfon jeśli chodzi o moduły komunikacyjne to udostępnia niemal wszystko to, co znajdziemy na rynku, a więc: HSPA+ DC z szybkością pobierania do 42 megabitów na sekundę, LTE kategorii czwartej, z pobieraniem do 300 megabitów na sekundę i transferem wychodzącym do 50 megabitów, Wi-Fi a/b/g/n/ dostępne w dwóch zakresach, Wi-Fi Direct, Bluetooth 4.0, NFC, czy wsparcie dla ANT+, i DLNA. Wprawne oko zauważy tutaj brak trybu WiFi ac. Wielka szkoda, bo standard ten jest już naprawdę powszechny. Przeglądanie internetu to przyjemne doznanie– nawet na domyślnej przeglądarce internetowej (Chrome). Moduł GPS (z obsługą A-GPS i GLONASS) nie działa perfekcyjnie, ale prawie natychmiastowo łapie fixa i ustala aktualną pozycję oraz poprawnie nawiguje.

samsung-galaxy-s6-test-gps2-610x343

samsung-galaxy-a5 2016-test-gps-610x343

Jak jest z działaniem tak wyposażonego smartfona? A no dobrze jest. Większość akcji jakie robimy na telefon odbywa szybko i wydajnie. Model ten nie ma tendencji do zwalnia, bugowania nawet wtedy, kiedy musi w tle systemu dzieje się naprawdę sporo. A co nam mówią syntetyki? Exynos 7580 to względnie wydajny SoC w tej półce cenowej (choć są i lepsze urządzenia tutaj), a co ważniejsze – nie ma on tendencji do nagrzewania się. Antutu 6 na chłodnym urządzeniu wybija nieco ponad 41.000 punktów. Z kolei układ graficzny na pewno nie jest skierowany dla typowych entuzjastów grania. Ot po prostu bez drastycznych problemów pozwala komfortowo pograć w średnich bądź wysokich detalach graficznych w praktycznie każdą grę dostępną obecnie na rynku i tyle. Niemniej należy pamiętać, że zapas mocy wbudowanego tutaj GPU nie wystarczy do grania w najwyższych ustawieniach graficznych w grach, które pojawią się na rynku za rok czy dwa. Duży plus za to, że podczas takich zadań smartfon nie nagrzewa się tak, aby przeszkadzało nam to w jego użytkowaniu.

samsung galaxa a5 2016 - antutu 6

samsung galaxay a5 2016 - geekbench 3

samsung galaxy a5 2016 - basemark os II

Spis treści: Test Samsunga Galaxy A5 2016. Świetne wykonanie i masa innych zalet.

Robert Żabiński
 
Redaktor i tester sprzętu komputerowego oraz mobilnego. Wcześniej sporo widziany w ekipach: PCCentre.pl, PCFoster.pl, a przede wszystkim w PCArena.pl.


1 komentarz


  1.  
    Andre

    Brak zdjęć na Flickr





Dodaj komentarz


(required)