Polecane
 

Portal komputerowy » Sprzęt komputerowy » Karty graficzne » Test Sapphire HD 7970 Vapor-X GHz Edition 3GB – Piękna i bestia » Strona 4

Test Sapphire HD 7970 Vapor-X GHz Edition 3GB – Piękna i bestia

 
Sapphire HD7970 Vapor-X GHz Edition 3GB
Sapphire HD7970 Vapor-X GHz Edition 3GB
Sapphire HD7970 Vapor-X GHz Edition 3GB

 
Opinia
 

Kategoria:
 
Producent:
 
Cena:
 
Rating
 
 
 
 
 
5/5


User Rating
87 total ratings

 

Zalety


+ Jakość wykonania
+ Kultura pracy
+ Rewelacyjna wydajność
+ Nowoczesna architektura rdzenia GCN
+ Ogromny potencjał OC
+ Funkcja ZeroCore

Wady


- Cena


Kilka słów o teście

Tym razem mieliśmy okazję przetestować jedną z najwydajniejszych kart graficznych dostępnych na rynku. Sapphire HD7970 Vapor-X GHz Edition 3GB, bo o nim tutaj mowa, powstał w oparciu o rdzeń Tahiti XT2 – najwydajniejszy obecnie rdzeń AMD.

0
Opublikowano 7 grudnia 2012 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Wygląd

Na pudełku zachowanym w kolorach czarno-niebieskich, producent zamieścił większość informacji dotyczących produktu. Tradycyjnie w centrum przedniej ścianki pudełka umieszczony został wizerunek komputerowo stworzonej kobiety. Tym razem jest ona ubrana w ciepły zimowy strój, co może oznaczać tylko jedno – będzie chłodno. Jak to zwykle bywa, znajdziemy tutaj także informację o ilości pamięci V-RAM czy technologicznych nowinkach w jakie wyposażona została karta.

Sapphire HD 7970 Vapor-X GHz Edition - Przód opakowania

Sapphire HD 7970 Vapor-X GHz Edition - tył opakowania

Firma Sapphire przyzwyczaiła nas już do tego, że dostarcza wraz ze swoimi kartami pokaźny zestaw akcesoriów. Wewnątrz znajdziemy:

  • konektor DVI-I – D-Sub,
  • kabel HDMI o długości 1,8m,
  • instrukcja szybkiej instalacji,
  • przejściówka 2x Molex – PCIe 8-pin,
  • przejściówka Molex – PCIe 6-pin,
  • płyta ze sterownikami,
  • ulotka z kluczem rejestracyjnym programu Sapphire Select Club,
  • mostek CrossFire.

Sapphire HD 7970 Vapor-X GHz Edition - akcesoria

Karta graficzna jest wręcz olbrzymich rozmiarów (285mm długości). Wraz z chłodzeniem zajmuje nieco ponad dwa sloty kart rozszerzeń. Całość prezentuje się znakomicie. Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia ze sprzętem z najwyższej półki. Produkt wygląda bardzo agresywnie, a podświetlanie, wstawki z ciemnego, lekko przezroczystego czy błyszczącego plastiku sprawiają, że karta dodatkowo zyskuje charakteru. W prawidłowym odprowadzaniu ciepła z układu graficznego pomagają cztery rurki cieplne.

Sapphire HD7970 Vapor-X - prezentacja

Sapphire HD7970 Vapor-X - prezentacja

Sapphire HD7970 Vapor-X - prezentacja

Sapphire HD7970 Vapor-X - cztery heatpipe'y

 

Na śledziu znalazły się cztery wyjścia wideo – DVI, DisplayPort oraz HDMI. Oczywiście, jeżeli ktoś nadal używa monitora wyposażonego jedynie we wtyczkę D-Sub można użyć przejściówki DVI – D-Sub, która wchodzi w skład zestawu.

Sapphire HD7970 Vapor-X wyjścia

Po zdjęciu chłodzenia, naszym oczom ukazuje się górna część karty (awers). W samum centrum płytki PCB swoje honorowe miejsce zajmuje najwydajniejszy obecnie rdzeń AMD – Tahiti XT2, który został wykonany w technologii 22nm. Otacza go aż dwanaście kości pamięci o łącznej pojemności 3GB. Pamięci chłodzone są przez ten sam cooler, który chłodzi rdzeń karty. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż warstwą termoprzewodzącą nie jest tutaj pasta, lecz tak zwany thermopad.

Sapphire HD7970 Vapor-X - płytka PCB

Sapphire HD7970 Vapor-X - rdzeń

W wersji posiadającej 6GB pamięci, 12 kości pamięci znajduje się także na rewersie karty i przykrywa je potężnie wyglądający backplate. Ponieważ karta jak trafiła do naszej redakcji była wyposażona w „jedynie” 3GB pamięci, na rewersie nie znajdziemy kości pamięci, ani efektownego backplate’a.

Sapphire HD7970 Vapor-X - rewers

Sekcja zasilania zbudowana jest w schemacie 7+1, co oznacza, że trzy fazy odpowiedzialne są za prąd dostarczany do rdzenia karty a jedna za prąd dla pamięci V-RAM. Aby karta działała poprawnie wymagane jest podłączenie dodatkowego zasilania z wtyczek PCI-e 8-pin i PCI-e 6-pin. Jeżeli zasilacz nie ma takiej, można użyć przejściówek, które znajdują się w zestawie.

Sapphire HD7970 Vapor-X - sekcja zasilania

Sapphire HD7970 Vapor-X GHz Edition posiada dwa złącza CrossFire, dzięki czemu możliwe jest zbudowanie konfiguracji składającej się z nawet czterech kart (QuadCrossFire). Tuż obok producent umieścił przycisk do zmiany biosu, dzięki czemu karta może pracować z nieco wyższymi zegarami.

Sapphire HD 7970 Vapor-X GHz Edition - złącza CrossFire i przycisk zmiany Biosu

 

Ostatnim elementem układanki jest legendarny układ chłodzenia Vapor-X, który do odprowadzenia ciepła z powierzchni rdzenia karty wykorzystuje komorę parową. Cooler Vapor-X oparty jest o ogromnych rozmiarów aluminiowy blok z miedzianym rdzeniem. Całość uzupełniają cztery heatpipe’y, oraz dwa 90mm wentylatory, które widoczne były na kilku zdjęciach wcześniej.

Sapphire HD7970 Vapor-X - cooler

Sapphire HD7970 Vapor-X - cooler

Spis treści: Test Sapphire HD 7970 Vapor-X GHz Edition 3GB – Piękna i bestia

4estR
 
Były redaktor Tweaks.pl. Specjalizacja w sprzęcie takim jak: - Smartfony - Monitory - Notebooki, Netbooki, Ultrabooki - Podzespoły bazowe komputera. - Sieć przewodowa i bezprzewodowa.


0 komentarzy



Dodaj komentarz jako pierwszy!


Dodaj komentarz


(required)