10
Opublikowano 12 marca 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Windows XP » Porady » Automatyczne odświeżanie ikon na pulpicie
 
 

Automatyczne odświeżanie ikon na pulpicie


Niekiedy, gdy pracujesz z Windows bez reinstalacji przez dłuższy okres ikony na pulpicie znikają na jakiś czas, a ponowne załadowanie ich trwa bardzo długo. Dzieje się tak przez przeładowany plik z ikonami. Należy go w takiej sytuacji usunąć, a zobaczysz różnicę przy odświeżaniu pulpitu. Wyczyszczenie buforu przechowywanych ikon, pomoże też wypadku uszkodzonych ikon w systemie.

Przejdź do ukrytego folderu: %SystemDrive%\Documents and Settings\%username%\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji, znajdującego się na partycji, na której zainstalowałeś system Windows i usuń z niego plik o nazwie IconCache.db. Wpisaną ścieżkę możesz wkleić do okienka Uruchamianie (Start > Uruchom).
Jeżeli w dalszym ciągu występują problemy z ikonami warto jeszcze dostosować ustawienia w rejestrze.

  1. Uruchom program Regedit.exe
  2. Otwórz klucz: HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Update
  3. Modyfikuj wartość binarną: UpdateMode = zmień z 01 na 00

Warto też zwiększyć Cache przechowywanych ikon, dzięki czemu będą się one ładowały automatycznie podczas startu systemu. Zajmie to trochę więcej pamięci RAM, ale Eksplorator nie będzie tak często korzystał z dysku twardego w poszukiwaniu ikon. W tym celu skorzystasz z rejestru:

  1. Uruchom Regedit.exe
  2. Przejdź do klucza: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer
  3. Ustaw wartość ciągu: Max Cached Icons na np. 8000. Domyślnie Windows przyjmuje 4000 ikon cachowanych co przy wielu aplikacjach szybko się wyczerpuje.

Zwiększ Cache ikon

Spis treści: Automatyczne odświeżanie ikon na pulpicie

Click to rate this post!
[Total: 26 Average: 2.5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.