Portal komputerowy » dyski SSD » WD Black² Dual Drive – test hybrydy SSD i HDD » Strona 4

WD Black² Dual Drive – test hybrydy SSD i HDD

 

 
Podsumowanie
 

Ocena: 5
 
Rodzaj: ,
 
Pojemność:
 
Cena:
 
Producent:
 
Ocena
 
 
 
 
 
5/5


 

Zalety


+jedyne takie rozwiązanie na rynku
+łączy zalety HDD i SSD
+aż 5 lat gwarancji
+szybki HDD i SSD
+cichy

Wady


-cena


Kilka słów o teście

W desktopowych komputerach osobistych miejsca na dyski mamy bardzo dużo, więc dołożenie kolejnego nośnika danych nie stanowi żadnego problemu Co jeśli jednak posiadamy mini-PC lub laptopa, w którym znajduje się tylko jedno miejsce na dysk? Do tej pory mieliśmy cztery wyjścia. Pierwsze: kupujemy HDD, drugie: kupujemy SSD i ograniczamy zapotrzebowanie na miejsce na dysku, trzecie: kupujemy SSHD oraz czwarte wydajemy astronomiczną sumę na dysk 256-512GB SSD. Firma WD postanowiła dać konsumentom jeszcze jedno wyjście – hybrydę 120GB SSD i 1TB HDD w jednym opakowaniu, czyli WD Black² Dual Drive, którego otrzymaliśmy do testów. Zapraszamy!

0
Opublikowano 2 marca 2015 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Testy

Crystal Disk Mark

Crystal disk mark crucial mx100 wd black2 dual drive odczyt 1

Crystal disk mark crucial mx100 wd black2 dual drive odczyt zapis 512k

Crystal disk mark crucial mx100 wd black2 dual drive odczyt zapis 4k

Crystal disk mark crucial mx100 wd black2 dual drive odczyt zapis 4kqd32

Crystal Disk Mark to bardzo prosty benchmark syntetyczny. W tym teście recenzowany dysk poradził sobie całkiem nieźle. Okazuje się bowiem, że zarówno SSD, jaki  i HDD są dość szybkie. A tak na marginesie najlepiej różnicę pomiędzy dyskami półprzewodnikowymi, a talerzowymi pokazują ostatnie dwa wykresy – losowy odczyt/zapis.

AS SSD

WD Black2 Dual Drive SSD AS SSD

Chcieliśmy użyć programu AS SSD do odczytu czasu dostępu. Niestety miał on z tym pewne problemy, być może zmierzony został czas dostępu dysku twardego, zamiast półprzewodnikowego, bowiem uzyskane przy odczycie 16,8ms to typowy wynik dla HDD. Podobną anomalię zaobserwowaliśmy w programie HD Tune. Wynik uzyskany tym programie był kompletnie oderwany od rzeczywistości. Program ten nie obsługuje sprawdzania wydajności partycji, lecz tylko całego dysku. Na początku, kiedy testowany jest SSD uzyskane transfery są wysokie, natomiast już po kilku sekundach oba programy zaczynały testować dysk twardy i krzywa prędkości drastycznie spadła.

PC Mark 8

pc mark 8 wynik testu hdd ssd crucial mx100 wd black dual drive

pc mark 8 1 przepustowość hdd ssd crucial mx100 wd black dual drive

PC Mark to program testujący ogólną wydajność komputera w określonych zastosowaniach. WD Black² Dual Drive poradził sobie w nim całkiem nieźle.

Czas uruchamiania systemu Windows 8.1

Windows 8.1 start crucial mx100 wd black dual drive

Dysk SSD wypadł w teście uruchamiania Windowsa bardzo dobrze – osiągając tylko 4 sekundy. Czas startu systemu był mierzony od skończenia procedury POST do pojawienia się „kafelków”. Fast Boot (UEFI) oraz szybkie uruchamianie (Windows) było włączone. Wynik został zaokrąglony.

Czas uruchamiania gry Battlefield 3

czas uruchamiania bf3 crucial mx100 wd black dual drive

W tym teście recenzowany dysk również poradził sobie całkiem dobrze. Wyniki SSD z „hybrydy” niezauważalnie odstają od „pełnego” dysku półprzewodnikowego, natomiast HDD w porównaniu do dysku 2,5″ wypadł bardzo dobrze.

Kultura pracy

Dysk SSD za sprawą braku elementów mechanicznych jest bezgłośny, natomiast HDD potrafią dawać się we znaki. W tym wypadku „talerzowiec” wyłącza się, gdy nie jest używany. Kulturę pracy mierzyliśmy podczas testowania dysku w programie HD Tune. Nasz sonometr wskazywał ok. 32dB, czyli 2dB ponad tło. Wynik należy jednak traktować z przymrużeniem oka, bowiem pomiar odbywał się 30cm od dysku. Zamontowanie dysku w laptopie/pececie wygłuszy praktycznie cały generowany szum. Parkowanie głowicy daje się we znaki, dlatego jeśli nam ono przeszkadza powinniśmy je wyłączyć.

Spis treści: WD Black² Dual Drive – test hybrydy SSD i HDD

Trevor
 
Odwieczny fan elektroniki, motoryzacji i piłki nożnej. Szczególnie zainteresowany smartfonami, tabletami, telewizorami i komponentami PC.


0 komentarzyDodaj komentarz jako pierwszy!


Dodaj komentarz


(required)