0
Opublikowano 17 lipca 2018 w Portal komputerowy » Wiadomości » Sprzęt » Jak działa lokalizator GPS?
 
 

Jak działa lokalizator GPS?


Lokalizatory GPS są coraz popularniejszymi urządzeniami. Są one szczególnie cenione przez kierowców i firmy transportowe, gdyż za ich pomocą możliwe jest odnalezienie pracownika oraz auta i nadzór nad jego bezpieczeństwem.

Czym jest lokalizator GPS?

Lokalizator GPS to urządzenie, które posiada wbudowany moduł GPS umożliwiający namierzanie obiektów przy pomocy satelity. Nadajniki umieszcza się zazwyczaj w urządzeniach mobilnych (takich jak komórki, tablety) lub samochodach. Sygnał o położeniu obiektu jest odbierany z satelity i przesyłany do sieci, gdzie jest interpretowany i wysyłany do użytkownika. Jeśli lokalizator znajduje się poza zasięgiem sieci, to zapisuje dane potrzebne do monitorowania jego położenia i w momencie ponownego połączenia z siecią przesyła je do użytkownika.

Nadajnik GPS – w jaki sposób może działać?

Działanie lokalizatora GPS jest możliwe dzięki nawigacji satelitarnej (Global Positioning System). System ten został stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, a swoim zasięgiem obejmuje całą kulę ziemską. Dzięki niemu możliwe jest zlokalizowanie przedmiotu w praktycznie każdej lokacji.

Cały system GPS bazuje na technice satelitarnej. Oznacza to, że moduł namierza dany obiekt przy wykorzystaniu satelity. Jednak, aby było to możliwe konieczne jest umieszczenie w nim nadajnika GPS. Informacje o położeniu obiektu są najpierw przesyłane do operatora monitoringu (i u niego magazynowane), a dopiero potem są przesyłane do użytkownika.

Różne rodzaje lokalizatorów GPS

Lokalizator GPS składa się z 4 elementów: odbiornika GPS, modemu GPS, pamięci i procesora. W zależności od potrzeb i urządzenia, w jakim umieszczany jest lokalizator, rozróżniamy jego następujące typy:

  • Lokalizator telefonu
  • Lokalizator morski i powietrzny
  • Lokalizator samochodowy lub rowerowy
  • Lokalizator do lasu

Lokalizatory GPS stają się coraz bardziej dokładne, dlatego za ich pomocą możliwe jest określenie położenia danego obiektu z dokładnością do nawet kilku metrów.

Do lokalizacji człowieka i nie tylko

Lokalizator GPS można wykorzystać do zlokalizowania człowieka, ale nie tylko. Za jego pomocą możemy dowiedzieć się o położeniu naszego dziecka, starszego członka rodziny, czy też pracownika, który znajduje się w dalekiej podróży. Dzięki temu możemy monitorować, gdzie porusza się dana osoba i czy jest ona bezpieczna.

Lokalizacja może służyć nam również w namierzaniu obiektów. Z jej pomocą odnajdziemy zagubiony telefon, czy sprawdzimy gdzie znajduje się jeden z pojazdów naszej floty.

Spis treści: Jak działa lokalizator GPS?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.