0
Opublikowano 29 września 2018 w Portal komputerowy » Wiadomości » Rożne » Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?
 
 

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?


Ciężko znaleźć dziś osobę, która nie korzysta z dobrodziejstw internetu. Ta niewiarygodnie ogromna sieć dostarcza rozrywki, wiedzy, a także umożliwia nawiązywanie kontaktu z ludźmi na całym świecie. Poznaj zasady, których powinieneś przestrzegać, jeśli chcesz korzystać z sieci w bezpieczny sposób.

Zainstaluj program antywirusowy

Program antywirusowy to najważniejsza broń w walce z wirusami, na które można się natknąć w sieci. Powinien być zainstalowany na wszystkich urządzeniach: komputerach, tabletach oraz telefonach. Zawsze stosuj ochronę w czasie rzeczywistym. Pamiętaj również o tym, żeby co jakiś czas uruchomić pełne przeskanowanie dysków w poszukiwaniu niepokojących elementów.

Nie używaj domyślnych haseł

Wszystkie modele poszczególnych routerów mają na naklejce to samo hasło początkowe. Do jego odgadnięcia nie trzeba więc posiadać żadnych szczególnych umiejętności informatycznych. Obowiązkowo zmień domyślny kod dostępu do routera.

Korzystanie z menadżera haseł

Menadżer haseł to wciąż mało popularne rozwiązanie. Jest ono jednak niezwykle skuteczne i warto zacząć z niego korzystać jak najszybciej. Działanie takie programu polega na generowaniu trudnych do złamania haseł, które następnie są automatycznie wprowadzane w chwili, gdy chcesz zalogować się na jakieś stronie internetowej. Zapomnij o hasłach będących kombinacją Twojej daty urodzin oraz imienia pupila.

Zawsze rób zapasową kopię danych

Backup to kopia zabezpieczająca właściciela danych przed ich fizyczną bądź logiczną utratą. Dzięki niemu będziesz mógł odtworzyć oryginalną zawartość dysku, jeśli ten zostanie skradziony, zniszczony lub zainfekowany. Obecnie bardzo popularne są wirusy typu ransomware, które szyfrują zawartość dysków, uniemożliwiając tym samym użytkownikowi odczyt swoich danych. Następnie żądają uiszczenia zapłaty w celu dostępu. To tylko jeden z wielu przykładów działań hakerów. Jeśli chcesz wyprzedzić ich o krok, nie zwlekaj i zrób kopię zapasową.

Nie zwlekaj z aktualizacjami

Irytują Cię ciągłe powiadomienia o możliwości wykonania aktualizacji? Jeśli nie chcesz zaprzątać sobie tym głowy, po prostu ustaw automatyczne pobieranie najnowszej wersji systemu operacyjnego oraz używanych programów. Robienie regularnych aktualizacji jest ważne ze względu na fakt, że cały czas trwa wyścig pomiędzy twórcami oprogramowań a ludźmi, którzy szukają w nich dziur, przez które mogliby się włamać. Kolejne wersje podtrzymują bezpieczeństwo, poprzez poprawę znalezionych błędów oraz wprowadzanie nowe mechanizmy zabezpieczające.

Szyfruj własne dane

Istnieje wiele rodzajów złośliwych oprogramowań. Jedne mają na celu całkowitą destrukcję sprzętu, inne są wysyłane w celach szpiegowskich. Jeśli nie chcesz, aby ktokolwiek miał możliwość wglądu w Twoje dane, zaszyfruj je. Nowoczesne algorytmy zabezpieczające sprawiają, że zaszyfrowane pliki będą bezużyteczne dla osób trzecich, a Ty będziesz spać spokojnie wiedząc, że Twoje dane są skutecznie chronione.

Spis treści: Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.