0
Opublikowano 8 marca 2013 w Portal komputerowy » Wiadomości » Oprogramowanie » 25% użytkowników smartfonów trzyma na nich intymne zdjęcia
 
 

25% użytkowników smartfonów trzyma na nich intymne zdjęcia


Z najnowszego globalnego raportu producenta oprogramowania antywirusowego AVG Technologies wynika, że 25% użytkowników urządzeń mobilnych ma na swoich tabletach i smartfonach zdjęcia oraz filmy natury intymnej. Mimo to,  aż 70% z nich nie jest świadomych faktu, że można je zdalnie usunąć gdy telefon dostanie się w niepowołane ręce.

Żeby było jeszcze ciekawiej, w kwestii korzystania z tradycyjnych zastosowań mobilnych urządzeń użytkownicy są o wiele bardziej ostrożni. W grupie pięciu tysięcy ankietowanych w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech i Brazylii nieco ponad 1/3 używa telefonu do zakupów (35%) oraz bankowości elektronicznej (38%).

Jako podstawowy powód niechęci do e-zakupów przez smartfon lub tablet wymienia się obawy przed bezpieczeństwem takich operacji. Użytkownicy boją się wycieku danych i możliwości przechwycenia osobistych informacji przez hakerów. Prawie 50% uważa, że korzystanie z komputera jest w tym wypadku mniejszym zagrożeniem. Tylko dla 36% badanych kontrolowanie stanu swojego konta bankowego z urządzeń mobilnych jest bezpieczną procedurą (78% woli robić to na komputerze).

„Dane te są bardzo niepokojące – zauważa Paweł Michalski, Manager Zespołu Technicznego AVG – pokazują jak jeszcze wiele jest do zrobienia jeżeli chodzi o edukację użytkowników smartfonów i tabletów. Brak świadomości zagrożeń w przypadku korzystania z urządzeń mobilnych sprawia,  że zostają zachwiane proporcje między realnym, a wyimaginowanym zagrożeniem. Miliony konsumentów nie ufają rozsądnym i bezpiecznym rozwiązaniom, jednocześnie nieświadomie narażając się na bardzo duże ryzyko, poprzez przechowywanie intymnych zdjęć i filmów na swoich telefonach”.

Zbyt często zapominamy o tym, że zdjęcie, które znajdzie się w internecie, zaczyna żyć własnym życiem. Może stać się obiektem niewybrednych żartów lub drwin dla setek tysięcy osób na całym świecie, a my nic z tym nie będziemy w stanie zrobić.

Warto zatem często przeglądać materiały jakie zapisujemy w pamięci naszego telefonu i usuwać na bieżąco te, w przypadku których sama myśl o możliwym wycieku do sieci, powoduje lodowate dreszcze.

Stałe odnośniki do oprogramowania (permalink):

AVG AntiVirus 2013 FREE Edition – http://avg.pl/pobierz/darmowyantywirus

AVG Internet Security 2013 wersja próbna 30 dni – http://avg.pl/pobierz/avgistrial

AVG AntiVirus 2013 wersja próbna 30 dni – http://avg.pl/pobierz/avgavtrial

Spis treści: 25% użytkowników smartfonów trzyma na nich intymne zdjęcia

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

prasowe