0
Opublikowano 1 września 2018 w Portal komputerowy » Wiadomości » Rożne » Jaka platforma pod sklep internetowy?
 
 

Jaka platforma pod sklep internetowy?


Co drugi polski internauta kupuje w sieci – nie tylko w sklepach polskich, bo jak wynika z „E-commerce w Polsce 2018. Gemius dla e-Commerce Polska” aż 23 proc. badanych kupuje również w sklepach zagranicznych. Na koniec stycznia 2018 roku na polskim rynku zarejestrowanych było blisko 22 tysiące sklepów internetowych. Jedną z kluczowych decyzji jest odpowiednie dopasowanie platformy, na której taki sklep będzie funkcjonować. Jakie warto brać pod uwagę?

Darmowe czy dedykowane?

Jeśli chcemy założyć sklep internetowy, to musimy wybrać dla niego odpowiednie oprogramowanie. Opcje mamy w zasadzie trzy, czyli:

  • SaaS (Software as a Service) – platforma udostępniana jest przez producenta, a korzystamy z niej na zasadzie opłaty abonamentowej;
  • Open Source – gotowe, darmowe oprogramowanie sklepu internetowego, które musimy pobrać, a następnie zainstalować na swoim serwerze;
  • Rozwiązania dedykowane – czyli sklep programowany jest od zera na nasze zamówienie i pod nasze konkretne oczekiwania.

Najdroższą opcją jest oczywiście ostatnia z wymienionych. W tym przypadku koszty wejścia na rynek mogą być bardzo wysokie, a czas oczekiwania na zrealizowanie projektu zdecydowanie długi. Jest to rozwiązanie, które sprawdza się wyłącznie w wybranych przypadkach.

Platformy oparte na modelu SaaS

Model ten jest zdecydowanie najłatwiejszy pod względem kosztów rozpoczęcia działalności. Otrzymujemy od producenta gotowe rozwiązania, szereg narzędzi – tak naprawdę wszystko, co niezbędne do prowadzenia sklepu. To wszystko wiąże się z jednym minusem – jesteśmy uzależnieni od firmy, która udostępnia nam usługę. Warto brać pod uwagę:

  • Shoper – system istnieje od 2005 roku i zapewnia około 250 funkcji. Można z niego korzystać zarówno w modelu abonamentowym, jak i w opcji z opłatą jednorazową.
  • Pasejo – platforma bez opłaty instalacyjnej i z zerową opłatą startową. Płaci się wyłącznie za aktywowane dodatki. W ramach platformy obowiązuje limit produktów, który można rozszerzyć dzięki odpowiednim dodatkom.
  • IAI-Shop – system zapewnia wiele ciekawych rozwiązań, takich jak integracja z serwisami aukcyjnymi czy porównywarkami. Panel zarządzania jest bardzo rozbudowany i może przysporzyć trudności mało doświadczonym użytkownikom. Miesięczny abonament dla małych sklepów wynosi tutaj 149 zł.

Sklepy w modelu open source dostępne są dla każdego i za darmo. Oprogramowanie możemy dopasowywać do własnych potrzeb, a w przypadku chęci zmian, nie musimy korzystać z usług producenta – możemy po prostu wybrać najlepszą ofertę rynkową. Popularne sklepy dostępne w tym modelu to m.in.:

  • PrestaShop – jeden z najbardziej lubianych systemów. Zapewnia prosty panel zarządzania, pozwala zainstalować szereg dodatkowych modułów, które zwiększają funkcjonalność sklepu. Jest to optymalne rozwiązanie dla użytkowników początkujących i średnio zaawansowanych.
  • Magento – kolejna z platform, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Magento w stosunku do swojego konkurenta oferuje większe możliwości analizowania danych i raportowania. Minusem platformy jest dosyć skomplikowany panel zarządzania i wyższe wymagania odnośnie do serwera.
  • Quick.Cart – platforma jest dobrym rozwiązaniem w przypadku małych sklepów. Korzystać można w tym przypadku z ogromnej liczby rozszerzeń, które dostępne są za darmo. Sklep działa szybko, ale z czasem, kiedy staje się coraz większy – zwalnia. Wynika to z tego, że baza danych oparta jest na plikach, a nie na bazie SQL.
  • WooCommerce – tak naprawdę nie jest to sklep, lecz dodatek do popularnego WordPressa. Osoby, które mają na co dzień do czynienia z WP, bez problemów poradzą sobie z obsługą tego sklepu. Powiązanie z WP powoduje, że w sieci znajdziemy rozszerzenia, które pozwolą nam uzyskać wszelkie oczekiwane funkcje, jakie przyjdą nam na myśl.

Jaką platformę wybrać?

Wybór platformy powinien być uzależniony od naszego doświadczenia, wiedzy, a także od budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na początek. Najtańsze są rozwiązania open source, jednak w tym przypadku niezbędna jest odpowiednia wiedza. Dla wielu przedsiębiorców dobrym wyjściem będzie oprogramowanie typu SaaS.

Spis treści: Jaka platforma pod sklep internetowy?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.