8
Opublikowano 17 marca 2012 w Portal komputerowy » Inne » Webmastering » Kurs Flash MX zapoznanie z programem
 
 

Kurs Flash MX zapoznanie z programemKorzystanie z programy Macromedia Flash MX.

Narzędzia – przybornik

W programie mamy do dyspozycji wiele narzędzi bez których nie jesteśmy wstanie nawet narysować linii. Po otworzeniu programu, po lewej stronie zobaczymy pasek narzędzi. Przybliżę Wam, jak z niego korzystać.

kurs Flash, kurs Flash, FlashMX kurs Flash, kurs Flash, FlashMXSelection tool – służy do zaznaczania i przenoszenia obiektów.

kurs Flash, kurs Flash, FlashMXSelection tool 2 – dzięki niej możemy edytować rożne obiekty, zmieniać kształty figur itp.

kurs Flash, kurs Flash, FlashMXLine tool – narzędzie do rysowania linii prostych.

kurs Flash, kurs Flash, FlashMXLasso tool – służy do zaznaczania obszarów.

kurs Flash, kurs Flash, FlashMXPen tool – rysuje dokładne linie i krzywe.

kurs Flash, kurs Flash, FlashMXText tool – narzędzie to dodaje do animacji tekst.

kurs Flash, kurs Flash, FlashMXOval tool – tworzy koła itp. kształty.

kurs Flash, kurs Flash, FlashMXRectangle tool – rysuje czworokąty takie jak kwadraty czy prostokąty, lub figury o zaokrąglonych rogach.

kurs Flash, kurs Flash, FlashMXPencil tool – ołówek służy do rysowania swobodnych linii.

kurs Flash, kurs Flash, FlashMXBrush tool – jest to praktycznie to samo co Pencil tool, tyle tylko, że ma do wyboru końcówki różnego rozmiaru, kształtu, grubości.

kurs Flash, kurs Flash, FlashMXFree transform tool – narzędzie to może pochylić, zmienić skale lub rozciągnąć obiekt.

kurs Flash, kurs Flash, FlashMXFill transform tool – Zmienia wypełnienie obiektu.

kurs Flash, kurs Flash, FlashMXInk bottle tool – Atrament pozwala nam oblać linią nasze obiekty (zmienić kolor obramowania).

kurs Flash, kurs Flash, FlashMXPaint bucket tool – Wiadro z farbą wypełnia obszary zamknięte jednolitym kolorem, gradientem lub mapa bitową.

kurs Flash, kurs Flash, FlashMXEyedropper tool – narzędzie do pobierania koloru.

kurs Flash, kurs Flash, FlashMXEraser tools – gumka do mazania, podobnie jak pędzel posiada różne końcówki.

kurs Flash, kurs Flash, FlashMXHand tool – przesuwa nasze pole pracy.

kurs Flash, kurs Flash, FlashMXZoom tool – powiększa/pomniejsza pole pracy.

kurs Flash, kurs Flash, FlashMX– Ustawienia kolorów, ustawiają kolor linii oraz wypełnienia.

 

Timeline

kurs Flash, kurs Flash, FlashMX

Time Line w Flash MX

Aby zrobić, nawet najprostszą animacje, musimy wiedzieć coś na temat klatek.
kurs Flash, kurs Flash, FlashMXTo okienko zawiera informacje o warstwach. Na obrazku widzimy zaznaczoną warstwę „layer 1”. Warstwa może zawierać narysowany przez nas obiekt, cokolwiek co stworzymy w naszym dokumencie. Każda warstwa posiada klatki, to w nich znajdują się wszystkie obiekty. Dokładniej klatki opisze później. Zajmijmy się teraz narzędziami.
kurs Flash, kurs Flash, FlashMXNa górze, nad zaznaczoną warstwą po prawej stronie widzimy trzy małe ikonki. Pierwsza z nich – oko służy do ukrywania lub odsłaniania obiektu. Dla przykładu weźmy Oval tool. Narysujmy koło, a następnie naciśnijmy oko. Koło zniknęło, a pod ikoną oka na naszej warstwie pojawił się czerwony krzyżyk. Aby obiekt znowu się pojawił, ponownie naciśnijmy na nie.
Druga ikonka z kłódką blokuje obiekty i uniemożliwia nam zmienianie właściwości obiektu. Wypróbujmy to również przy naszym kole.
Trzecia ikona – kwadrat z czarną obramówką 'wyłącza’ z obiektu wypełnienie. Zróbmy tak z naszym kształtem. Po naciśnięciu zostaje sama obramówka czyli okrąg. Jeśli coś nie działa, sprawdźcie czy obiekt nie jest zablokowany jw.
kurs Flash, kurs Flash, FlashMXW lewym dolnym rogu okienka znajdują się następne trzy inne ikonki. Pierwsza dodaje do naszego dokumentu nową warstwę. Naciśnijmy ją a następnie narysujmy linie prostą narzędziem line tool.
Druga dodaje do warstwy tzw. ścieżkę, w ten sposób możemy stworzyć animacje po ścieżkę, ale tym zajmiemy się później.
Ikona trzecia tworzy folder, w folderze są umieszczone warstwy.
W prawym dolnym rogu jest ikonka w kształcie kosza. Kasuje ona wszystkie warstwy, ścieżki czy foldery.

Animacja poklatkowa

kurs Flash, kurs Flash, FlashMX

Czas to animacja w Flash MX

W każdej klatce mogą znajdować się różne obiekty. Z jednej do drugiej klatki może iść animacja. Bez klatek nie moglibyśmy mówić o czymkolwiek, bo bez nich nie można zrobić nawet najprostszej animki.
kurs Flash, kurs Flash, FlashMXOto klatka pierwsza. Czarne kółko umieszczone w niej oznacza że znajduje się tam obiekt. Jeśli chcemy dodać do warstwy klatkę należy kliknąć na biały prostokącik prawym klawiszem myszki, a następnie wcisnąć insert frame. Wtedy utworzymy pustą klatkę, do niej nie należą rzadne obiekty, jest ona jakby podporządkowana klatce wcześniejszej. Jeżeli dodamy klatkę kluczową, ona będzie mogła zawierać obiekt.

Muszę jeszcze wyjaśnić czym się rożni keyframe (klatka kluczowa) od blanc keyframe (pusta klatka kluczowa). Jeżeli pierwsza klatka zawiera np. kwadrat. i w 5 klatce dodamy keyframe, w niej również będzie ten sam kwadrat co w pierwszej. Natomiast jeśli dodalibyśmy blanc keyframe. Klatka piąta byłaby pusta. Możecie to wypróbować.

kurs Flash, kurs Flash, FlashMX

Wstawianie klatki do programu

Zajmijmy się teraz pierwszą animacją. W warstwie Layer 1 macie dalej zapewne koło które wcześniej rysowaliśmy. W klatce nr. 10 dodajcie pustą klatkę insert frame. Teraz kliknijcie prawym klawiszem myszki na obszar między pierwszą a dziesiątą klatką i dodajcie create motion tween. Dzięki motion tween, obiekty poruszają się lub zmieniają swój kształt. kurs Flash, kurs Flash, FlashMXPo wykonaniu tej 'operacji’ nasz timeline powinien wyglądać mniej więcej tak:

kurs Flash, kurs Flash, FlashMX
Następnie do 10 klatki dodajmy klatkę kluczową (insert keyframe). Naciśnijmy na klatkę 10 i przeciągnijmy selection tool’em nasz obiekt na drugą część dokumentu.
kurs Flash, kurs Flash, FlashMXPóźniej dajmy na File/Publish i zobaczmy swoją pierwszą animacje. Jeżeli coś poszło nie tak, powtórzcie wszystko od początku. Moja animacja wygląda tak:

Shape hint’s

Teraz opisze jak zrobić animacje polegającą na zmianie kształtu. Otwórzmy nowy dokument. Narysujmy jakiś kształt, a następnie w 40 klatce wstawmy keyframe (F6). W 40 klatce usuńmy nasz kształt, wciskając Delete i narysujmy nowy, ale inny od pierwszego. Możemy narysować kwadrat i selection tool’em zmienić kształt. Należy wtedy najechać myszką na róg figury i przytrzymując klawisz myszy przesunąć róg czy bok, lub zaokrąglić obiekt. Spróbujmy też narysować coś narzędziem Line tool, a potem wypełnić jakimś kolorem obiekt. Wszystko zależy od was. Jeśli w 1 i 40 klatce macie już dwie różne figury, kliknijcie na dowolną klatkę pomiędzy 1 a 40 tak jak robiliśmy to wcześniej, później na dole programu mamy Panele. Action Frame, Help, Properties. Otwózmy panel properties i w polu Tween dodajmy shape. Pole pomiędzy 1 a 40 klatką stało się zielone.

kurs Flash, kurs Flash, FlashMX
kurs Flash, kurs Flash, FlashMXZaznaczmy klatkę 1 i naciśnijmy enter, aby wypróbować nasze dzieło. W animacji jednak mamy chaos. Nie kontrolujemy przebiegu zmiany kształtu. Spróbujmy więc dodać Shape hint’s. Są to punkty które umieszczamy w pierwszym obiekcie, a w drugim określamy ich położenie na końcu. Aby je dodać należy wejść Modify/Shape/Add Shape hint. Zróbmy tak 4 lub 5 razy i rozmieśćmy wszystkie punkty po rogach figury. Przejdźmy teraz do klatki 40 i także rozmieśćmy punkty po rogach. Jeśli wszystko będzie dobrze punkty w 1 klatce będą żółte, a w 40 zielone. Dzięki shape hints nasze dzieła będą ciekawsze. Myśle że wszyscy zrobili to dobrze. Oto moja animacja:

Animacja po torze

Umiecie robić prostę animacje, poruszające się wzdłuż linii prostej. Omówie jeszcze, jak zrobić animacje po torze, dzięki niej będziecie mogli wyznaczyć sobie własny tor, po którym będzie poruszał się nasz obiekt. Weźmy się do pracy.

Otwórzmy nowy dokument. Do warstwy layer 1 dodajmy motion guide kurs Flash, kurs Flash, FlashMX. Warstwa motion guide czyli przewodnik ruchu znajduje się u góry, w niej będziemy rysować tor ruchu. Weźmy więc narzędzie pencil tool i w górnej warstwie narysujmy tor ruchu, możemy narysować spirale, jakieś fale, starajmy się aby linie się nie krzyżowały. Na niższej warstwie layer 1 narysujmy nasz obiekt, weźmy np. oval tools i narysujmy koło, umiećmy je na początku linii toru. Następnie do 1 klatki obiektu dodajmy motion tween. W klatce 100 w warstwie z obiektem dodajmy keyframe, a w 100 klatce toru dodajmy frame :). Animacja gotowa

kurs Flash, kurs Flash, FlashMX

kod Flash do wstawienia na stronę WWW

WIDTH=”400″ HEIGHT=”300″ id=”schape”>
TYPE=”application/x-shockwave-flash” PLUGINSPAGE=”http://www.macromedia.com/go/getflashplayer”> 

Dołączanie animacji do dokumentu html

Jeśli zrobimy jakąś animacje i chcemy pokazać ją w internecie, można byłoby umieścić ją w dokumencie html. Aby to zrobić, należy najpierw zapisać animacje czyli file/save. Następnie ją opublikować file/publish. Wtedy utworzymy plik.swf . Plik fla jest to plik, który otwieramy tylko przez program, nasza animacja to plik swf. Zajmijmy się dodawaniem animacje do html. Do tego dokumentu należy dodać taki kod:

Myślę, że większość kodu rozumiecie. Width – długość, Height – wysokość animacji, id to oznaczenie naszej animacje przez które możemy się do niej odwoływać np. przy pomocy języka skryptowego JavaScript. Możemy jeszcze dodać align – czyli położenie animacji. Mamy do wyboru right, left, center itp. Param zawiera wszsystkie parametry naszej animacji. Dzięki znacznikowi EMBED, o ile pamiętam możemy oglądać animacje we wszystkich przeglądarkach.

Spis treści: Kurs Flash MX zapoznanie z programem

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 3]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.