Polecane
 

Portal komputerowy » Sprzęt komputerowy » Sprzęt sieciowy » Test OD-325HD – profesjonalna zewnętrzna kamera za niewielkie pieniądze

Test OD-325HD – profesjonalna zewnętrzna kamera za niewielkie pieniądze

 
OD-325HD-calosc
OD-325HD-calosc
OD-325HD-calosc

 
Opinia
 

Recenzje:
 
Cena:
 
Producent:
 
criteria 1
 
 
 
 
 
5/5


User Rating
5 total ratings

 

Plusy


- rozdzielczość
- diody IR LED
- dobra jakość obrazu
- liczba złącz
- DIPS
- cena


Kilka słów o teście

W dzisiejszym teście przedstawię główne funkcje oraz możliwości kamery OD-325HD. Producentem kamery jest firma AirLive, która zajmuje się produkcją sprzętu sieciowego oraz kamer IP. Kamera OD-325HD to produkt profesjonalny, przeznaczony głównie do instalacji przemysłowych, posiada solidną metalową obudowę oraz wbudowane diody IR LED, dzięki czemu idealnie nadaje się do zewnętrznego systemu monitoringu. Spis treści: Test […]

0
Opublikowano 30 kwietnia 2013 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

W dzisiejszym teście przedstawię główne funkcje oraz możliwości kamery OD-325HD. Producentem kamery jest firma AirLive, która zajmuje się produkcją sprzętu sieciowego oraz kamer IP. Kamera OD-325HD to produkt profesjonalny, przeznaczony głównie do instalacji przemysłowych, posiada solidną metalową obudowę oraz wbudowane diody IR LED, dzięki czemu idealnie nadaje się do zewnętrznego systemu monitoringu.

Wygląd, zawartość pudełka

Kamera OD-325HD to produkt przeznaczony do zewnętrznych instalacji monitoringu IP, podstawowymi cechami są:

 • Praca w trybie nocnym (podczerwień)
 • Matryca CMOS 1.3 mega piksela progressive scan
 • Obsługa wielu strumieni w jednym czasie H.264, motion JPEG oraz MPEG-4
 • Obsługa dwukierunkowej komunikacji audio
 • Podgląd z telefonu 2.5G / 3G
 • Zasilanie Ethernet (IEEE 802.3af)
 • Ochrona przed warunkami atmosferycznymi (współczynnik ochrony IP66)
 • Program do monitoringu z 64 kanałami
 • Obsługa serwera SAMBA
 • Do użytku w nadzorze nieruchomości, parkingów, magazynów i ulic.

Kamera posiada czujnik 1,3 Mpx, dzięki czemu jest w stanie nagrywać obraz w wysokiej jakości, kompresja H.264 skutecznie zmniejsza pojemność zapisywanego obrazu. Diody IR LED pozwalają na nagrywanie obrazi w nocy na odległości do 25 metrów. Zestaw wyjść audio oraz cyfrowych wejść/wyjść pozwala na sprzężenie kamery z takimi systemami jak otwieranie drzwi, sygnał alarmowy itp. Poniżej przedstawiam zdjęcia samej kamery oraz tego, co znajdziemy w pudełku.

OD-325HD-pudełko

OD-325HD-pudełko

OD-325HD-zawartosc

OD-325HD zawartość

Wygląd pudełka oraz jego zawartość – w pudełku poza samą kamerą znajdziemy również dwie płyty CD z oprogramowaniem Cam Pro Express oraz instrukcją obsługi, zasilacz, ramię, naklejkę oraz gwarancję. Kamerę przedstawiam poniżej.

OD-325HD-bok

OD-325HD bok

OD-325HD-obiektyw

OD-325HD-obiektyw-2

OD-325HD-obiektyw-2

OD-325HD-złącza

OD-325HD-złącza

Na zdjęciu powyżej widać komplet złącz, które dochodzą do kamery, są tutaj:

 •   złącze Ethernet PoE
 •   wejście na zasilanie
 •   cyfrowe wejście
 •   kostka DI/DO
 •   wejście/wyjście audio

OD-325HD-tyl

OD-325HD tył

Na tym zdjęciu przedstawione jest dojście kabli do kamery, jest ono solidne, cała kamera posiada zabezpieczenia IP66 co oznacza, że jest ona odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

OD-325HD-calosc

OD-325HD całość

Tak wygląda kamera z zewnątrz, teraz przyjrzyjmy się, co kryje w środku – zapraszam do przeglądu panelu administracyjnego.

Administracja, funkcjonalności


Po poprawnym zalogowaniu się do kamery widzimy taki oto ekran.

OD-325HD - main

OD-325HD – main

Z lewej strony dostępne są opcje wyboru profilu nagrywania (który jest dostępny w opcjach), wybór strumieniowania oraz wybór języka – i tutaj miła niespodzianka, gdyż interfejs kamery została spolonizowany. Bardzo duży plus dla producenta, jest to właściwie pierwsza rzecz na która zwracam uwagę. Poniżej znajdują się dwa przyciski – Setting oraz Client Setting.

Jak widać na załączonym screenie, kamera nagrywa ostry obraz, troszkę ziarnisty ale bardzo wyraźny, refleksy świetlne są niwelowane, możemy rozróżnić szczegóły obrazu, pojedyncze przedmioty. Nagrywany obraz jest kompresowany, przez co zajmuje nawet do 90% mniej miejsca niż przed kompresją.

Po przejściu do Client Setting naszym oczom ukaże się przycisk do instalacji wtyczki VLC oraz lista rozwijana obrazu, który będą widzieć klienci – do wyboru rozdzielczości SXGA, VGA, QVGA, QQVGA oraz AUTO. Kliknięcie Setting odwołuje nas do panelu administracyjnego, z którego możemy zmieniać wszystkie dostępne opcje w kamerze. W swojej recenzji nie będę szczegółowo omawiał wszystkich dostępnych opcji, skupię się tylko na tych głównych.

Zacznijmy od omówienia podstawowych funkcji znajdujących się w zakładce sieć, poniżej przedstawiam zrzut ekranu.

OD-325HD siec

OD-325HD siec

W tej zakładce możemy zmienić ustawienia sieciowe kamery tj jej adres IP, bramę oraz maskę, DNS, PPPoE i inne.

OD-325HD kamera

OD-325HD kamera

Ta zakładka mieści w sobie wszelkie ustawienia kamery, a w szczególności takie ustawienia, które poprawiają jakość nagrywanego obrazu. Możemy tutaj ustawić odpowiednie poziomy koloru, jasności, kontrastu czy ostrości. Możemy również ustalić rotację obrazu czy poziom ICR, który jest automatycznie ustawiany zaraz po włączeniu kamery. Dodatkowe ustawienia to konfiguracja PTZ czy planowanie trasy.

OD-325HD system

OD-325HD system

W tej zakładce możemy odczytać logi urządzenia, ustawić datę i czas czy zarządzać ustawieniami. Możemy wczytać swoje ustawienia, zrobić backup, zaktualizować firmware albo całkowicie zrestartować kamerę. Można również wrócić do ustawień fabrycznych.

OD-325HD video

OD-325HD video

Standardowe opcje obrazu, możemy tutaj ustawić parametry wyświetlane na obrazie, np. datę, czas czy tekst. Konfigurujemy również tutaj profile video, czyli sposoby nagrywania (rozdzielczość, kodek, GOP, TTL i inne). Tutaj również ustalamy swoje ROI (region of interest).

OD-325HD audio

OD-325HD audio

Ustawienia dźwięku – tryb simplex/full duplex, regulacja głośności.

OD-325HD uzytkownicy

OD-325HD użytkownicy

Zarządzanie użytkownikami oraz ustalanie praw dostępu, można dodać użytkownika tylko do oglądania.

OD-325HD email

OD-325HD e-mail

Standardowe ustawienia e-mail, potrzebne do powiadomień e-mail.

OD-325HD wykrywanie ruchu

OD-325HD wykrywanie ruchu

Bardzo fajna funkcja, którą przetestowałem przy okazji wgrywania plików na FTP – ustalamy tutaj strefę, wielkość obiektu, oraz czułość. Na jednym z sampli sprawdziłem jak działa to w praktyce – spisuje się, gdy wszedłem w kadr kamera od razu mnie wychwyciła, gdy natomiast machnąłem tylko ręką zignorowała ten ruch. Przydatna opcja np. przy nadzorze domu, gdzie mamy dodatkowo zwierzęta takie jak koty czy psy, które mogą wchodzić w światło kamery a nie musimy ich nagrywać.

OD-325HD serwer zdarzen

OD-325HD serwer zdarzeń

W tej zakładce określamy serwery zdarzeń, możemy określić ogromną liczbę serwerów takich jak: serwer FTP, TCP, HTTP czy SAMBA. Przy konfiguracji podajemy podstawowe dane umożliwiające podłączenie się do serwera. Wymagane np. przy definiowaniu zdarzeń, o których za chwilkę.

OD-325HD - obsluga zdarzen

OD-325HD – obsługa zdarzeń

Najbardziej czasochłonna i pracowita konfiguracja, jednak raz zrobiona dobrze będzie wspaniale działać do końca świata. Tutaj ustalamy, co się ma dziać w jakim momencie i czy mamy być powiadamiani czy nie, czy ma być to nagrywane, ma zawyć syrena – generalnie wszystko. Dobrze dobrane parametry oraz przemyślana konfiguracja zaowocuje sprawnym systemem nadzoru, który nie przysporzy żadnych problemów.

Przejdźmy do kolejnego punktu recenzji, czyli testu.

Test: jakość obrazu, możliwości podłączenia

Test kamery odbywał się w polowych warunkach, została ona skierowana na część drogi i miejsca parkingowe. Ustawiłem serwer zdarzeń w ten sposób, że jak cokolwiek pojawi się na ekranie to kamera ma za zadanie wrzucić filmik na serwer FTP. Efekt? Niestety źle ustawiłem czułość, bo nawet najmniejsze zwierzątka łapały się w oko kamery :). Po zmianie ustawień widoku obraz nieco się wyostrzył, kolory stały się bardziej żywe. Generalnie 5+ za jakość nagrywanego obrazu oraz możliwości. Kamera znajdowała się na 2 piętrze, dlaczego o tym piszę? Ponieważ w nocy kamera również dawała przejrzysty obraz, także zasięg diod jest jak najbardziej prawidłowy.

Widok z kamery na wlasnych ustawieniach

Widok z kamery na własnych ustawieniach

Dołączam jeszcze zrzuty z CamPro Mobile, kamerę skonfigurowałem przez DDNS oraz przez odpowiednik tej funkcji, czyli DIPS. DIPS to autorska metoda połączenia z kamerą opracowana przez AirLive, jest dużo prostsza i ogranicza się tylko do podłączenia kamery z Internetem.

OD-325HD UPNP

OD-325HD UPNP

Żeby funkcja DIPS zadziałała, konieczne jest włączenie UPnP!

OD-325HD DIPS

OD-325HD DIPS

Czy warto?


Kamera OD-325HD to sprzęt godny polecenia, za takie pieniądze ciężko dostać na rynku sprzęt który posiada tyle funkcji. Moim zadaniem kamera nadaje się zarówno do pro instalacji jak i do monitoringu domowego. Ogromna liczba funkcji, spolonizowany interfejs, jakość obrazu – to główne czynniki wpływające na końcową ocenę. Konfiguracja właściwie też nie sprawiała problemów (chwała DIPS), przez co nawet niedoświadczeni użytkownicy mogą zamontować kamerę w domu i mieć podgląd np. przez smartfon. Solidna obudowa chroni wnętrze przed uszkodzeniem, a diody IR LED pozwalają na nagrywanie obrazu w nocy i to na odległości aż do 25m.
Spis treści: Test OD-325HD – profesjonalna zewnętrzna kamera za niewielkie pieniądze

0101bajtek
 


0 komentarzyDodaj komentarz jako pierwszy!


Dodaj komentarz


(required)