2
Opublikowano 10 marca 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Windows XP » Przyspieszanie » Przyspieszanie zapisu plików w NTFS
 
 

Przyspieszanie zapisu plików w NTFS


System plików NTFS skierowany jest zarówno dla użytkowników domowych jak i serwerowych zastosowań z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa danych. Procedury stosowane w NTFS w warunkach serwerowych ma kluczowe znaczenie, ale w naszym domowym zaciszu może tylko skutecznie spowolnić komputer. Jeżeli Twój system pracuje z dyskiem sformatowanym w systemie NTFS możesz wyłączyć część procedur wydłużających obsługę plików przez system operacyjny, np. poprzez usunięcie kopii wpisów w obszarze Master File Table. Otóż tworząc dowolny plik system Windows domyślnie nadaje mu dwie nazwy. Druga nazwa to siedmioliterowa nazwa pliku. Jeżeli nie korzystasz z aplikacji DOS-owych(sprzed 10 i więcej lat) możesz wyłączyć dublowanie wpisów MFT, a dzięki temu przyspieszyć wykonywanie operacji na dysku twardym.

  1. Uruchom Edytor rejestru.
  2. Znajdź wartość „NtfsDisable8dot3NameCreation” który znajduje się w kluczu [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FileSystem] (jeżeli wartość „NtfsDisable8dot3NameCreation” nie istnieje utwórz ją. Kliknij prawym przyciskiem na klucz FileSystem i wybierz Nowy | Wartość DWORD).
  3. Kliknij na nią dwukrotnie i zmodyfikuj na 1.
  4. Ponownie uruchom system Windows.

Szybkie zapisywanie plików w NTFS, NtfsDisable8dot3NameCreation

Spis treści: Przyspieszanie zapisu plików w NTFS

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 4]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.