0
Opublikowano 14 marca 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Windows XP » Administracja » Konwersja partycji FAT32 na NTFS
 
 

Konwersja partycji FAT32 na NTFS


W systemie Windows wyróżniamy dwa rodzaje zapisów danych na dysku: nowszy NTFS i starszy FAT. System plików NTFS skierowany jest dla użytkowników komputera, którzy cenią sobie prywatność i wymagają bezpiecznych rozwiązań. Pozwala on między innymi określić prawa dostępu do zasobów i dozwoloną ilość miejsca na dysku dla określonego użytkownika. NTFS sprawdza się także w obsłudze folderów z dużą ilością plików, gdy zauważamy że do naszego ulubionego folderu dostęp poprzez eksplorator jest niemożliwy, bądź trwa wieczność to możesz dokonać konwersji! Tym bardziej że cały proces jest wykonywany „w locie”.
Więcej informacji o systemie NTFS znajdziesz na stronie NTFS czy FAT32 .

  1. Uruchom wiersz poleceń i wpisz komendę convert C: /FS:NTFS. Naciśnij T jeżeli na ekranie zobaczysz komunikaty (o odmowie dostępu do dysku).
  2. Uruchom ponownie komputer, konwersja rozpocznie się automatycznie.

Informacje:

Jeżeli będziesz instalował wraz z Windows XP, Windows 9x/ME lub/i będziesz używał dyskietki startowej dla tych systemów nie wykonuj konwersji, ponieważ twój dysk twardy na NTFS-ie nie będzie obsługiwany przez starsze systemy. Istnieją specjalne programy pozwalające na obsługę plików w systemie plików NTFS w systemach Windows 9x oraz ME.
System NTFS nie jest bez wad. Jego obsługa pochłania nie co więcej zasobów, oraz w niewielkim stopniu opóźnia obsługę plików gdyż wraz z zapisem/odczytem pliku zostają zapisanie takie informacje jak: data ostatniego dostępu, zalogowany użytkownik. Pragnę rozwiać wątpliwości system NTFS w niewielkim tylko stopniu może zmniejszyć fragmentację plików, więc jeśli zależy Ci tylko na wydajności komputera – kosztem bezpieczeństwa nie wykonuj konwersji.

Spis treści: Konwersja partycji FAT32 na NTFS

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.