0
Opublikowano 9 marca 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Windows XP » Przyspieszanie » Wyłączanie zbędnych funkcji Windows XP
 
 

Wyłączanie zbędnych funkcji Windows XP


Windows XP ma kilka wbudowanych mechanizmów, które działają bez naszej wiedzy. Część z nich jest pożyteczna, a część zbędna. Każdy taki mechanizm pochłania część zasobów systemowych. Zapoznajmy się z ich częścią, aby wyłączyć te, które są nam zbędne.

 • W Panelu Sterowania – Opcje Folderów – Zakładka Widok – odznacz 'Automatycznie wyszukuj foldery sieciowe i drukarki’. Po co system ma na to tracić czas, skoro większości osób nie czerpie korzyści z tej opcji?
  Możesz też przy okazji, dostosować kilka opcji, dla własnej wygody:

  1. Pokaż ukryte pliki i foldery (niektóre pliki są niepotrzebnie schowane)
  2. Wyświetl zawartość folderów systemowych
  3. Wyświetl pełną ścieżkę na pasku tytułu (przydatne, bardzo polecam)
  4. Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego (coś dla majsterkowiczów)
 • Windows XP ma wbudowaną przeglądarkę plików ZIP, tyle że niemal nikt z niej nie korzysta. Większość użytkowników woli WinRara lub WinZipa (bardzo słusznie). Pamiętajmy, że kompresja i dekompresja zwiększają obciążenie procesora i Ram-u.
  Kompresja odbywa się blokami po 16 klastrów i stosuje „wirtualne klastry”, które nie zawierają danych. Właśnie dzięki tak prostemu mechanizmowi kompresji, XP bez problemu może pracować na partycjach skompresowanych w całości. Gdy system odczyta taki plik szybko zorientuje się, że brakuje klastrów i odtworzy plik na oryginalnej liczbie klastrów.

  Kompresja ta ma jednak wielką wadę. Powoduje znaczne powiększenie fragmentacji. Mechanizm kompresji w czasie wyszukiwania plików, przeszukuje skompresowane zipem foldery i pliki, co oczywiście wydłuża czas wyszukiwania. Poza tym, jest on odpowiedzialny za długie skanowanie dysku w poszukiwaniu plików, które można skompresować [kreator Oczyszczania dysku].-

 • Aby wyłączyć: Menu Start – Uruchom – wpisz regsvr32 /u zipfldr.dll
 •  Jeżeli chcesz przywrócić tę opcję, wpisz regsvr32 zipfldr.dll

  tuning Windows XP

  kompresja Windows XP

 • Domyślnie włączona jest opcja monitorowania
  wydajności dysku. Można ją wyłączyć: Start – Uruchom – DISKPERF -N. Aby włączyć mechanizm ponownie wpisz DISKPERF -YD.

 

Fajerwerki graficzne

Nowa szata XP również obciąża pamięć i procesor. Menu Start – Panel Sterowania – Wydajność i Konserwacja – System – Zakładka Zaawansowane – Okienko Wydajność Ustawienia – Efekty Wizualne. Im więcej wyłączysz, tym więcej zyskasz. Nie przyniesie to ogromnego przyrostu wydajności, ale przy 128 RAM-u wyraźnie czuć różnice, a po za tym „ziarnko do ziarnka…” Najbardziej obciążają:

  1. ’Pokaż zawartości okna podczas przeciągania’
  2. ’Pokaż cienie pod wskaźnikiem myszy’

  Polecam wyłączyć również te opcje – XP niewiele straci z wyglądu:

  1. ’Pokaż cienie pod menu’
  2. ’Stosuj zanikanie lub wysuwanie menu’
  3. ’Stosuj zanikanie lub wysuwanie etykietek narzędzi’
  4. ’Stosuj zanikanie elementów menu po ich kliknięciu’
  5. ’Użyj obrazu dla każdego typu folderów’
  6. ’Wysuwaj otwarte pola kombi’
  7. ’Wysuwaj przyciski paska zadań’

  Oczywiście, najlepszą wydajność uzyskamy wyłączając wszystkie fajerwerki graficzne.

Przyspieszanie NTFS, czy warto?

Odradzam ze względu na znikomy przyrost wydajności i konsekwencje płynące z dokonania takich zmian. Efekty będą widoczne tylko podczas przemieszczania tysięcy małych pliczków jednocześnie. Przy kopiowaniu większych plików nie widać różnicy, są to mikrosekundy.

 • Można przyspieszyć nieco szybkość transferu danych poprzez wyłączenie obsługi nazw plików 8.3 (zapewnienia zgodności z programami DOS). Przyrost wydajności uzyskasz, ponieważ system podczas zmiany położenia/nazwy pliku/folderu będzie dokonywał o jeden wpis mniej w sektorze MFT. Jeżeli nie korzystasz z programów DOS-owych: w gałęzi [HKEY_LOCAL_MACHINE\ System\ CurrentControlSet\ Filesyste] wartości 'NtfsDisable8dot3NameCreation’ przypisz wartość '1′.
  Narzędzia dyskowe jak np. Symantec Partition Magic, Norton SystemWorks i niektóre defragmentatory mogą odmówić posłuszeństwa. Jeżeli mimo wszystko chcesz spróbować sprawdź, czy używane aplikacje zarządzające partycjami będą działały poprawnie.
 • Można przyspieszyć działanie dysku, poprzez zablokowanie zapisywania przez w plikach dat ich ostatnich ostatniego odwołania się do pliku. W gałęzi [HKEY_LOCAL_MACHINE\ SYSTEM\ CurrentControlSet\ Control\ Filesystem] wartość DWORD 'NtfsDisableLastAccessUpdate’ ustaw na '1′. Jeżeli nie ma tej wartości musisz ją utworzyć samemu.

mkk270

Spis treści: Wyłączanie zbędnych funkcji Windows XP

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 2]

Marcin Kluczek