Polecane
 

Portal komputerowy » Sprzęt komputerowy » Test Creative Sound Blaster Tactic3D Wrath Wireless – dobry emulowany dźwięk przestrzenny

Test Creative Sound Blaster Tactic3D Wrath Wireless – dobry emulowany dźwięk przestrzenny

 

 
Opinia
 

Kategoria:
 
Producent:
 
Cena:
 
Rating
 
 
 
 
 
4/5


User Rating
5 total ratings

 

Zalety


Dźwięk przestrzenny Ciekawy wygląd Odłączany mikrofon Panel sterowania Dostępne profile Dobry zasięg Czas pracy na akumulatorze

Wady


Rysujące się przezroczyste szybki


Kilka słów o teście

Zestawy dla graczy na ogół nie cieszą się dobrą sławą, zwłaszcza jeżeli chodzi o słuchawki. Zwykle są drogie i prócz przesadzonych niskich i słabych wysokich tonów nie oferują nic nadzwyczajnego. Czy tak jest i w tym przypadku?  Specyfikacja techniczna  Wygląd  Instalacja  Panel sterowania  Testy  Podsumowanie Testowane słuchawki należą do specjalnej edycji „wrath” (Gniew). W porównaniu […]

1
Opublikowano 15 sierpnia 2012 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Zestawy dla graczy na ogół nie cieszą się dobrą sławą, zwłaszcza jeżeli chodzi o słuchawki. Zwykle są drogie i prócz przesadzonych niskich i słabych wysokich tonów nie oferują nic nadzwyczajnego. Czy tak jest i w tym przypadku?

 Specyfikacja techniczna
 Wygląd
 Instalacja
 Panel sterowania
 Testy
 Podsumowanie

Testowane słuchawki należą do specjalnej edycji „wrath” (Gniew). W porównaniu do innych słuchawek z rodziny Tactic3D, wyróżnia je czerwony kolorystyka, specyfikacja techniczna oraz bezprzewodowość. Tak samo jak inne słuchawki z rodziny Tactic3D testowy model jest zestawem stereofonicznym, jednak dzięki technologi SoundBlaster i THX TruStudio Pro, może nam zaoferować dźwięk przestrzenny.

Jak słuchawki poradzą sobie z odtwarzaniem muzyki? Jak emulowany dźwięk przestrzenny sprawdzi się w grach? Ile czasy sprzęt działa na akumulatorze? Na te i wiele innych pytań postaram się odpowiedzieć w tej recenzji.

 

 

Specyfikacja techniczna i zastosowane technologie

 

 

Słuchawki
Przetworniki: Magnes neodymowy o średnicy 50 mm
Pasmo przenoszenia: 20 Hz ~ 20 kHz
Impedancja: 40 omów
Mikrofon Typ mikrofonu: Kondensator z technologią redukcji szumów
Pasmo przenoszenia: 100 Hz ~ 7 kHz
Impedancja: <2,2 kilooma
Czułość: -40 dBV/Pa
Złącze Technologia bezprzewodowa transmisji bez kompresji w paśmie 2,4 GHz

 

 

 

Technologie dźwiękowe THX® TruStudio Pro dla komputerów PC i Mac wykraczają poza standard 5.1 i 7.1 i oferują niespotykany dotąd poziom realizmu i niesamowite efekty przestrzenne, sprawiając wrażenie otaczania użytkownika przez wirtualne głośniki.
Technologia bezprzewodowa bez kompresji zapewnia przesyłanie dźwięku bez opóźnień na Twój komputer PC bądź Mac.
Pięćdziesięciomilimetrowe przetworniki Full Spectrum – duża moc, dźwięk w grach komputerowych bez ograniczeń. Silne basy i efektowne wysokie dźwięki – doświadcz najwyższej jakości, jaką oferują Ci twórcy gier.
Litowy akumulator wielokrotnego ładowania – zapewnia do 8 godzin nieprzerwanej gry; może być doładowywany, podczas gdy słuchawki są w użyciu, co sprawia, że nie trzeba przerywać gry.
Solidne jak czołg – zamocowane na stalowym pałąku bezprzewodowe słuchawki Tactic3D Wrath Wireless przetrwają zarówno w pokoju dziennym, na biurku, jak i w plecaku. Używaj ich w domu albo zabieraj z sobą bez żadnych obaw.

 

 

Wygląd

Sprzęt sprzedawany jest w dużym czarno-czerwonym pudełku. Nie znajdziemy tutaj żadnego okna, przez które można byłoby zobaczyć słuchawki (tak jak to jest w wersjach Tactic3D Alpha i Sigma). Mamy za to duże zdjęcie słuchawek na przedniej stronie opakowania

Na pudełku znajdziemy wszystkie  potrzebne informacje dotyczące zastosowanych w urządzeniu technologii czy serii, do której należy. Dowiemy się tutaj nieco o głośnikach czy wspieranym systemie 3D surround. Oczywiście nie mogło tutaj zabraknąć logo Sound Blaster czy THX TruStudio.

 

Zawartość opakowania

 • Słuchawki Creative Sound Blaster Tactic3D Wrath Wireless
 • Odłączany mikrofon
 • Zewnętrzna karta dźwiękowa USB z wbudowanym nadajnikiem Wi-Fi 2,4GHz
 • Instrukcja obsługi w dwóch egzemplarzach
 • Informacja o rocznej gwarancji
 • Kabel USB

 

 

Stalowy pałąk, na którym umocowane zostały muszle, pokrywa dobrej jakości matowy plastik. Po obu stronach pałąka możemy zobaczyć czerwone logo „wrath”,  a w centralnej jego części wyryty  został napis „Tactic3D”. Całość wygląda dzięki temu bardzo efektownie, a dzięki przyjemnej gąbce pokrytej wysokiej jakości materiałem skóropodobnym, nasza głowa niema kontaktu z twardymi elementami słuchawek.

 

 

Jeżeli chodzi o muszle to są odpowiedniej wielkości i znakomicie wygłuszają otoczenie. Ich pady są pokryte czarno-czerwonym materiałem skóropodobnym. Na zewnętrznej części muszli znajdziemy szybkę ze szkła akrylowego, pod którym znajduje się logo soundblaster, oraz świecąca na czerwono otoczka. Wygląda to ciekawie i spełnia odpowiednie funkcje, ale o tym w dalszej części recenzji.

 

Przewodowe słuchawki zazwyczaj na kablu mają przymocowany pilot umożliwiający regulację głośności, czy wyciszanie mikrofonu. Jak problem ten rozwiązał producent skoro testowe słuchawki nie mają kabla? Otóż na takie rozwiązanie zostało zastąpione czterema przyciskami umieszczonymi na lewej muszli. Rozwiązanie to na początku wydaje się nieco dziwne, jednak mi wystarczył jeden dzień by się przyzwyczaić.

 

 

Instalacja

 

Do większości nowego sprzętu producent dodaje płytę ze sterownikami, ale tutaj takiej nie znajdziemy. Skąd w takim razie weźmiemy sterowniki? W instrukcji napisane jest, że należy wejść na stronę Sound Blaster i po prostu pobrać odpowiedni plik instalacyjny. Z jednej strony dobrze, bo nie musimy zaraz po instalacji aktualizować sterowników jak to zwykle bywa z innym sprzętem tego typu. Z drugiej strony odnalezienie sterowników zajęło mi chwilę.

Plik ze sterownikami waży niecałe 85MB. Aby uruchomić instalację wystarczy kliknąć dwukrotnie w ikonę instalatora.

W pierwszym etapie należy akceptować umowę licencyjną klikając w przycisk „tak”. Kliknięcie w przycisk „nie” przerwie instalację.

 

W następnym etapie należy wskazać folder docelowy instalacji.

 

Kolejny etap jest bardzo ciekawy. Możemy tu wybrać typ instalacji, jednak producent dał nam do „wyboru” jedynie instalację pełną.

 

Ostatnim etapem jest krótkie podsumowanie dokonanych wyborów. Po kliknięciu w przycisk „dalej” rozpocznie się instalacja.

 

 

Po zakończeniu instalacji należy zrestartować komputer.

 

 

Panel Sterowania

 

Panel sterowania został podzielony na pięć części. Pierwszą z nich jest Sound Blaster Tactic3D. Możemy tutaj bez problemu regulować głośność słuchawek czy mikrofonu, a także wybrać jeden z domyślnych profili, lub utworzyć swój własny. Co ciekawe producent dał nam do dyspozycji profile takich zespołów jak Team Dignitas czy compLexity.

Kolejną częścią jest THX TruStudio Pro, która pozwala na ustawienie funkcji takich jak:

 • Crystalizer – wzbogaca filmy i muzykę, aby brzmiały bardziej żywo
 • Surround – kontroluje poziom dźwięku przestrzennego gier, filmów i muzyki
 • Bass – Regulacja niskich tonów
 • Dialog Plus – polepsza jakość dźwięku w celu uzyskania wyraźniejszych dialogów
 • Smart volume – automatyczna regulacja dźwięku

 

 

Aby pomóc nam dostosować poziom poszczególnych funkcji, producent udostępnił krótki film demonstrujący możliwości słuchawek.

http://www.youtube.com/watch?v=9pCw1sQOWRQ

Niestety serwis YouTube nie pozwala na udostępnianie filmów z wielokanałowym dźwiękiem, dlatego zainteresowanych zapraszam na stronę THX.

 

Equalizer jest następną kategorią panelu sterowania. Pozwala na wybranie jednego z dostępnych, lub utworzenie nowego profilu equalizera.

 

VoiceFX to kategoria, która pozwala na modulację naszego głosu. Przyda się zdecydowanie aby wkręcić znajomych.

 

Ostatnią kategorią jest wygląd. Standardowo mamy dostępne dwa style w sześciu różnych kolorach. Jeżeli dla kogoś dwa style to za mało, w sieci może znaleźć ich zdecydowanie więcej

 

  Testy

Testy zostały podzielone na trzy kategorie (muzyka, gry oraz filmy). Aby testy w grach były bardziej wiarygodne, nagrałem kilka demonstracji gry, a następnie odtwarzałem je w dostępnych playerach (więcej o tej metodzie w dalszej części recenzji).

 

 Muzyka

W celu sprawdzenia jak słuchawki radzą sobie z muzyką, postanowiłem przesłuchać kilka bardziej lub mniej znanych utworów.

Na mojej liście odtwarzania znalazły się utwory takie jak:

 • Hush- Fired UP
 • LMFAO – Sorry for party rocking
 • Lil Jon & The East Side Boyz – Get Low
 • JAMAL – CRI DE GUERRE
 • Axiom-La Tour Des Miracles
 • SKRILLEX – Bangarang
 • Will.i.am -THE (the hardest ever)
 • Martin Solveig & Dragonette – Hello
 • Jean Michel Jarre – Téo & Téa
 • Darude – Sandstorm

Dźwięk, jaki płynie przez przetworniki słuchawek jest niezwykle czysty, a świetne niskie tony wywołują uśmiech na twarzy. Nawet przy poziomie głośności ustawionym blisko wartości maksymalnej, nie słyszałem żadnego charczenia. Taki efekt zawdzięczamy pewnie dołączonej karcie dźwiękowej, która została zaprojektowana specjalnie do modelu wrath. Oczywiście dźwięk nie był idealny od samego początku i musiałem pobawić się trochę w korektorze graficznym, jednak po dokonaniu odpowiednich modyfikacji słuchawki brzmiały niemal idealnie.

 

Filmy

Testy w filmach polegały na odtworzeniu danego filmu w dwóch wersjach (z dźwiękiem 5.1 i 2.0). Miało to sprawdzić czy emulowanie dźwięku przestrzennego działa również w filmach i czy będzie jakakolwiek różnica między filmem z dźwiękiem 5.1 i 2.0.

Dźwięk sprawdzałem w filmach takich jak:

 • Niezniszczalni
 • Terminator Ocalenie
 • Mroczny Rycerz
 • Szeregowiec Ryan

Różnica między filmem z dźwiękiem 5.1, a 2.0 jest niewielka, kiedy w filmie brakuje akcji. Natomiast, kiedy tylko zaczęły latać kule, oraz pojawiły się widowiskowe pościgi, czy wybuchy przewagę zyskiwały filmy z dźwiękiem 5.1.

 

Gry

Postanowiłem, że testowane słuchawki sprawdzę w grach takich jak:

 • Call of Duty 4 Modern Warfare
 • Call of Duty Modern Warfare 3
 • Tom Clancy’s Ghost Recon Future Soldier
 • Need For Speed ProStreet
 • Shift 2 Unleashed
 • League of Legends
 • World of Tanks
 • Prototype 2

 

Call of Duty 4 Modern Warfare

Sprzęt mnie bardzo pozytywnie zaskoczył. Słyszałem dokładnie gdzie znajduje się wróg, skąd strzela, czy gdzie rzucił granat. Takie słuchawki dają nam ogromną przewagę nad innymi graczami, jednak może się to skończyć zablokowaniem konta na kilku serwerach jak w moim przypadku.

 

Call of Duty Modern Warfare 3

Testy wypadły podobnie jak w przypadku Call of Duty 4, z tą różnicą, że przewaga nad wrogiem drastycznie spadała w trybach takich jak Team Deathmatch, gdzie zewsząd lecą kule, a gracze nadużywają killstreaków. Zdecydowanie lepiej grało mi się w trybie Search and Destroy.

 

Need For Speed ProStreet

Wrażenia z gry są ogólnie dobre, jednak słuchawki nie radzą sobie tak jakbym tego oczekiwał w przypadku, kiedy jeden samochód jedzie przed nami z prawej strony a drugi za nami z lewej.

 

Shift 2 Unleashed

Wrażenia z gry zdecydowanie lepsze niż w NFS ProStreet. Słuchawki radzą sobie wyśmienicie nawet, jeżeli jesteśmy otoczeni wyjącymi wozami.

 

League of Legends

Tutaj dźwięk przestrzenny nie był aż tak słyszalny jak w innych grach, jednak komunikacja z drużyną z użyciem tych słuchawek to czysta przyjemność. Koledzy z zespołu potwierdzili, że słychać mnie zdecydowanie lepiej.

 

World of Tanks

Wrażenia z gry są bardzo dobre. Co prawda w walce słuchawki niewiele pomagają, jednak brzmienie jest wyśmienite.

 

Prototype 2

Efekt przestrzennego dźwięku w niektórych momentach jest stosunkowo słabo słyszalny, jednak kiedy ściga nas cała grupa uderzeniowa, słuchawki spisują się doskonale. Wybuchy rakiet i dźwięk śmigłowców są wręcz niezwykłe.

 

 

 

Test zasięgu

Przeprowadziłem również test zasięgu słuchawek. Polegał on na włączeniu muzyki i oddaleniu się od nadajnika do danego punktu pomiarowego.

Na obrazku wyżej zaprezentowałem punkty pomiarowe w moim domu.

Punkt pomiarowy nr 1. – Odległość od nadajnika na poziomie 6 metrów. Brak przeszkód. Jakość dźwięku bardzo dobra. Brak przycięć.

Punkt pomiarowy nr 2. –  Odległość od nadajnika na poziomie 9 metrów. Przeszkoda w postaci jednej ściany (ceglanej) o grubości ~20cm. Jakość dźwięku podobna jak w punkcie pomiarowym nr 1, lecz zdarzyło się, że słuchawki zgubiły sygnał na chwilę.

Punkt pomiarowy nr 3. – Odległość od nadajnika na poziomie 20 metrów. Przeszkoda w postaci 1-2 ścian (grubość ~30cm), mebli, i urządzeń AGD (lodówka, mikrofalówka). Brak sygnału.

Punkt pomiarowy nr 4. – Odległość od nadajnika na poziomie 15 metrów. Przeszkoda w postaci dwóch ścian o grubości 30cm. Słuchawki traciły sygnał co jakiś czas na około sekundę, po czym grały dalej.

 

Test akumulatora

Producent twierdzi, że słuchawki mogą grać przez 8 godzin w trybie bezprzewodowym. Postanowiłem to oczywiście sprawdzić.

Test nr1. – Głośność urządzenia ustawiona na 20%. Odtwarzanie muzyki z internetowego radia. Czas pracy wyniósł ~10h.

Test nr2. – Głośność urządzenia ustawiona na 50%. Odtwarzanie muzyki z internetowego radia. Czas pracy wyniósł ~9,5h.

Test nr3. – Głośność urządzenia ustawiona na 100%. Odtwarzanie muzyki z internetowego radia. Czas pracy wyniósł ~7h.

Test nr4. – Głośność urządzenia ustawiona na 24%. Komunikacja ze znajomymi, odtwarzanie muzyki, granie w gry. Czas pracy  wyniósł ~8,5h

 

 

 

Podsumowanie

Słuchawki moim zdaniem wyglądają świetnie. Zarówno do jakości wykonania i użytych materiałów nie mam wątpliwości. Może poza przezroczystymi szybkami, które po pewnym czasie użytkowania zaczynają się rysować.

Zaawansowany panel sterowania pozwala na bardzo dużo, a gotowe profile doświadczonych graczy pozwolą zaoszczędzić nam masę czasu.

Czas pracy w trybie bezprzewodowym moim zdaniem jest wystarczający. Spokojnie można sobie cały dzień grać, a na noc podłączyć słuchawki, aby się ładowały.

Urządzenie mogę polecić wszystkim, którzy mogą sobie pozwolić na taki sprzęt, a emulowanie dźwięku przestrzennego ich nie przeraża.

 

Spis treści: Test Creative Sound Blaster Tactic3D Wrath Wireless – dobry emulowany dźwięk przestrzenny

4estR
 
Były redaktor Tweaks.pl. Specjalizacja w sprzęcie takim jak: - Smartfony - Monitory - Notebooki, Netbooki, Ultrabooki - Podzespoły bazowe komputera. - Sieć przewodowa i bezprzewodowa.


1 komentarzDodaj komentarz


(required)