Polecane
 

Portal komputerowy » smartfony » Test Sony Xperia Z3 Compact. Oby więcej takich kompaktowych telefonów. » Strona 2

Test Sony Xperia Z3 Compact. Oby więcej takich kompaktowych telefonów.

 

 
Opinia
 

Kategoria:
 
Cena: ,
 
Rating
 
 
 
 
 
4.5/5


User Rating
8 total ratings

 

Zalety



+ Wysokej klasy wykonanie smartfona,
+ Bardzo długi czas pracy na baterii,
+ Bardzo wysoka wydajność smartfona,
+ Wodoszczelna obudowa,
+ Czytelny w każdych warunkach ekran,
+ Nagrania wideo ze świetną stabilizacją obrazu również przy 4K,
+ Niezłej jakości zdjęcia i mnóstwo dodatkowych trybów aparatu,
+ Wysoka jakość dźwięku na słuchawkach,
+ Frontowe głośniki,
+ Obsługiwane standardy łączności.

Wady



- Brak pilota podczerwieni,
- Brak wsparcia NTFS w USB OTG,
- Dystorsja w trakcie filmowania w 4K,
- Matryca aparatu taka sama jak w Xperii Z1,
- Obsługa kart typu nanoSIM,
- Aktywny tryb HDR tylko przy zdjęciach 8 mpx.


Kilka słów o teście

Sony Xperia Z3 Compact to bardzo dobry smartfon, który przypadnie do gustu osobom poszukującym telefonu małego ale bardzo wydajnego. Model ten łączy wszystkie te cechy, a do tego oferuje jeszcze więcej. Bardzo dobre wykonanie, dobry aparat, niezwykłą baterię, ładny wygląd. Zalet jest masa. Cuż więcej chcieć. Zapraszamy na test.

0
Opublikowano 6 października 2015 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Sony Xperia Z3 Compact – wygląd i wykonanie

Całość zapakowano w małe białe pudełko. Na opakowaniu oprócz wizerunku telefonu i nazwy, nie znajdziemy żadnych danych o tym modelu. W środku zestawu znajdziemy kabel USB, przejściówkę zasilającą, oraz kilka książeczek. Niestety w zestawie nie mamy słuchawek.

sony xperia z3c box sony xperia z3c box 2 sony xperia z3 compact wyposażenie pudełka

Zastosowane tworzywa oraz jakość spasowania elementów można uznać za bardzo dobrą. Zielona obudowa o takich samych ramkach jest matowa i nie ma tendencji do dość łatwego zbierania wszelkich odcisków palców. Oczywiście w smartfonie tej klasy nic nie skrzypi. Tylna szklana klapka nie ma tendencji do uginania się. Urządzenie z racji swoich małych wymiarów świetnie leży w dłoni. Telefon należy do konstrukcji o nie wyróżniającej się wadze (143 gramy). Wokół całej obudowy widać delikatną choć grubą ramkę w kolorze czarnym. Zauważalne jest lekkie zaokrąglenie krawędzi, które nadają urządzeniu opływowej sylwetki. Dodatkowo wszystkie ranty urządzenia lekko wzmocniono, co na pewno pomoże, gdy telefon niechcący nam upadnie.

sony xperia z3 compact front sony xperia z3 compact tył smartfona

Prawy bok urządzenia skrywa centralnie umieszczony, dobrze wyważony włącznik. Natomiast poniżej tego włącznika wygodnie umieszczono sprawnie reagujący przycisk regulacji głośności. Według nas kolejność obu przycisków powinna być zamieniona miejscami co lepiej by wpłynęło na ergonomię pracy z urządzeniem. Oprócz tego mamy na samym dole fizyczny spust migawki (idealny do robienia podwodnych zdjęć). Gniazdo słuchawkowe znajduje się na samej górze urządzenia. Z racji zastosowania nie za dużego ekranu, łatwo obsługujemy telefon jedną dłonią.

sony xperia z3 compact prawy bok urządzenia sony xperia z3 compact lewy bok urządzenia

Osłonięte zaślepką wejścia skrywają złącze nano SIM oraz microSD a do tego wejście na kabel USB. Nie utrudnia to ładowania smartfona np. w samochodzie.  Dodatkowo patrząc na samą górę smartfona widzimy tam umieszczone – fajnie wyprofilowane wejście słuchawkowe, na którym słuchanie muzyki to czysta poezja. Wprawne oko zauważy tam jeszcze dwa „styki”. Dzięki nim, po dokupieniu osobnej podstawki będziemy mogli łatwo ładować telefon.

sony xperia z3 compact zaślepki wodoszczelne

Po drugiej stronie widzimy lekko wybrzuszony obiektyw kamery otoczony srebrną plastikową ramką. Takie rozwiązanie w dłuższej perspektywie czasowej doprowadzi do zarysowania szkła obiektywu aparatu. Pod oczkiem aparatu mamy pojedyńczą diodę doświetlającą LED mogącą pełnić też rolę bardzo dobrej klasy latarki. Drugie oko aparatu (5 mpx) znajduje się nad ekranem. Niestety, dzięki zastosowaniu takiego a nie innego typu materiału do budowy, nie unikniemy bardzo źle odbieranego efektu palcowania.

sony xperia z3 compact oko aparatu

Pod 4,6-calowym ekranem znajdziemy, oprócz frontowego głośnika (notabene średnio grającego, ale dość głośnego), estetycznie ukryty za plastikową powłoką otwór na przypięcie np. breloka.

sony xperia z3 compact oko aparatu nad ekranem sony xperia z3 compact przekrój ogólny

W modelu tym pod ekranem nie znajdziemy umieszczonych klasycznie trzech sensorycznych przyciskówhome, back i ustawienia. Wstawiono je w menu Androida co nie każdy uzna za zaletę. Taka drobna uwaga. Przycisk „back” mamy po lewej stronie wyświetlacza, co może – ale też nie musi trochę przeszkadzać, bowiem na rynku mamy smartfony, które mają go z prawej strony. Niemniej jest to też kwestia przyzwyczajenia.

Takie rozwiązanie ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Według nas firma Sony akurat źle to tutaj rozwiązała, bowiem te niewykorzystane miejsce pod ekranem zabiera dość sporo przestrzeni (choć nie tyle co w niedawno testowanym modelu M4 Aqua), a przecież można byłoby je jakoś funkcjonalnie wykorzystać – po prostu redukując całkowitą wysokość urządzenia. Wtedy rodzina kompakt byłaby jeszcze bardziej compact. Sony ma tu pole do popisu przy projektowaniu następcy, ale pytanie czy firma weźmie te słowa do siebie. Patrząc na niedawno wprowadzoną na rynek Xperię Z5 Compact, jak widać nie bardzo.

sony xperia z3 compact powierzchnia pod ekranem

Wodoszczelność w wykonaniu Sony Xperia Z3 Compact:

 

 

Spis treści: Test Sony Xperia Z3 Compact. Oby więcej takich kompaktowych telefonów.

Robert Żabiński
 
Redaktor i tester sprzętu komputerowego oraz mobilnego. Wcześniej sporo widziany w ekipach: PCCentre.pl, PCFoster.pl, a przede wszystkim w PCArena.pl.


0 komentarzy



Dodaj komentarz jako pierwszy!


Dodaj komentarz


(required)