2
Opublikowano 7 października 2015 w Portal komputerowy » Sprzęt komputerowy » Laptopy porady » Zamienniki baterii do laptopów – czy to się opłaca?
 
 

Zamienniki baterii do laptopów – czy to się opłaca?


Laptopy są już dziś bardzo popularne i cenione z uwagi na możliwość łatwego przeniesienia w podręcznej torbie wraz z całą ich zawartością, oraz pracy w każdym miejscu, w jakim jest to wymagane. Najważniejszym atutem laptopa jest niezależnie zasilanie, dzięki czemu urządzenie nie wymaga stałego dostępu do gniazdka elektrycznego.

Źródło zasilania to oczywiście bateria, a właściwie akumulator z możliwością wielokrotnego ładowania, które ma miejsce w okresach podłączenia urządzenia do gniazdka. Żywotność baterii bywa niestety ograniczona, dlatego każdy użytkownik laptopa raz na kilka lat staje przed pytaniem, co wybrać – oryginalną baterię, regenerację obecnej czy zakup zamiennika. Każda z tych opcji ma swoje dobre i złe strony.

Oryginał czy zamiennik?

Kiedy laptop zaczyna tracić zasilanie i pojawia się konieczność wymiany baterii wiele osób zazwyczaj w pierwszej kolejności myśli o czekającym ich wydatku. Oczywiście można pozostawić komputer w domu i korzystać z niego po podłączeniu do sieci, jednak nie zawsze takie rozwiązanie bywa zadowalające i wymiana baterii jest koniecznością. Wybierając oryginał, można mieć pewność, że będzie on dokładnie taki sam, jak bateria zamontowana przez producenta, a przy okazji zostanie on opatrzony oddzielną gwarancją na kolejne przewidywane lata użytkowania.

Negatywną stroną oryginalnej baterii z pewnością jest jej cena często przekraczająca ceny zamienników nawet 2 i 3-krotnie. Przy takich relacjach decyzja bywa podejmowana w odniesieniu do możliwości finansowych w danym momencie. Dlatego często zamiennik zyskuje pierwszeństwo. Nie można jednak stwierdzić, że nieoryginalne baterie mają wyłącznie wady, bo poza ich zdecydowanie korzystniejszą ceną można wymienić kilka innych atutów, wśród których znajdzie się znacznie większa ilość modeli do wyboru oraz ich większa dostępność w przeciwieństwie do oryginałów czasem nawet wyższa pojemność – podkreśla pracownik sklepu internetowego.

Zamienniki – opłacalne czy nie?

Przeglądając ofertę zamienników baterii do laptopów, można się przekonać, że ich rozpiętość cenowa i jakościowa jest bardzo duża, co z pewnością świadczy o możliwości dokładnego dopasowania parametrów do tych, jakie aktualnie posiadamy w notebooku.

Jeśli chcemy zachować podobny czas jego użytkowania, jaki bywa przewidziany dla oryginalnych baterii konieczne jest nie tylko wybranie modelu kompatybilnego z konkretnym modelem laptopa, ale też dobranie odpowiedniej pojemności akumulatora. Często wybierane zamienniki są słabsze i pomimo ich niższej ceny nie zapewniają odpowiednio długiej żywotności urządzenia. O opłacalności możemy mówić wówczas, gdy pojemność zamiennika jest taka sama lub nieco wyższa od oryginału.
Podczas wybierania zamiennika warto też zwrócić uwagę na napięcie oraz jego dopasowanie do komory laptopa, bowiem niekiedy nawet te teoretycznie dedykowane konkretnym modelom nie pasują lub są zbyt luźne i powodują przerwy w przepływie prądu.

Zastąpienie oryginalnej baterii zamiennikiem jest opłacalne pod warunkiem, że nie skusimy się na najtańsze modele, które z pewnością postawiają wiele do życzenia pod względem ich jakości wykonania i materiałów. Te z nieco wyższej półki dotrzymują kroku oryginałom, a pozwalają zachować w kieszeni znaczną część pieniędzy.

Spis treści: Zamienniki baterii do laptopów – czy to się opłaca?

Click to rate this post!
[Total: 7 Average: 3.3]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.