Portal komputerowy » dyski hybrydowe » Recenzja dysku SSHD Seagate Thin pierwszego ultracienkiego dysku hybrydowego! Test laptopowy porównawczy SSD, SSHD oraz HDD » Strona 8

Recenzja dysku SSHD Seagate Thin pierwszego ultracienkiego dysku hybrydowego! Test laptopowy porównawczy SSD, SSHD oraz HDD

 
Lenovo X220, porównanie dysku SSHD z HDD i SSD
Lenovo X220, porównanie dysku SSHD z HDD i SSD
Lenovo X220, porównanie dysku SSHD z HDD i SSD

 
Podsumowanie
 

Ocena: 4.5
 
Rodzaj:
 
Pojemność:
 
Cena:
 
Producent:
 
Ocena
 
 
 
 
 
4.5/5


 

Zalety


- wysoka, odczuwalna wydajność
- niski profil 7mm. idealny do ultrabooków
- świetny przelicznik ceny do pojemności
- wbudowane 8 GB SSD
- zapewnia szybkie ładowanie Windows i wyłączanie

Wady


- przeciętna wydajność w kopiowaniu danych (5400 obr.)
- długi czas losowego dostępu do danych
- większe zużycie energii niż SSD i HDD


Kilka słów o teście

Po udanej premierze dysków hybrydowych z serii Momentus XT przyszła pora na zdobycie rynku laptopów ultramobilnych. Tym razem do naszych rąk trafił ultracienki dysk Seagate SSHD Thin 500 GB ST500LM000, dysk hybrydowy o wysokości wynoszącej 7mm! Zobaczmy jak się wyszło połączenie technologii półprzewodnikowej z nośnikiem magnetycznym..

2
Opublikowano 9 sierpnia 2013 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Poziom głośności, zużycie energii, cena

Poziom głośności

Dysk SSHD pracuje bardzo cicho niemal identycznie jak model Momentus Thin. Zauważyliśmy natomiast, że ten model wykonuje co jakiś czas operacje w tle, które nie były związane bezpośrednio z pracą systemu operacyjnego. Były to charakterystyczne operacje zapisu trwające po kilka sekund. O ile przy aktywnym chłodzeniu laptopa zjawisko to było niezauważalne, o tyle przy pasywnym(wyłączone wiatraki, absolutna cisza 🙂 zwracało na siebie uwagę. Jeśli nie jest to związane z pracą systemu cache możliwe, że trafił nam się taki model(dysk już przeszedł wcześniej przez kilka redakcji). Dla porównania SSD nie generuje kompletnie żadnego dźwięku i gdyby nie dioda na laptopie sygnalizująca pracę komputera nie bylibyśmy wstanie sprawdzić czy laptop w ogóle jest uruchomiony.

Zużycie energii

Dane odnośnie zużycia energii ściągnęliśmy ze strony producenta. Wykresy prezentują zużycie energii w trybie wolnym oraz podczas wykonywania intensywnych operacji.

pobór mocy dysk SSD oraz SSHD

Zaskoczeniem był dla nas niemal dwukrotnie większy pobór mocy dysku SSHD w porównaniu z tradycyjnym nośnikiem i SSD. Na szczęście pobór mocy nie przekładał się znacznie na temperaturę pracy nośnika, która wynosiła podczas testów tylko 3 stopnie więcej(37C) od dysku HDD Momentus.

Cena

Sprawdziliśmy jak wyglądają poszczególne rozwiązania w odniesieniu do zasobności naszego portfela. W przeliczeniu złotówki na GB danych otrzymaliśmy takie dane:

cena nośnika SSHD HDD i SSD w przeliczeniu na GB danych

Dysk SSD Seagate 600 okazał się 6-krotnie droższy od SSHD Seagate Thin, za który przyjdzie nam zapłacić prawie 4zł za GB. SSHD z kolei kosztował tylko 6 groszy więcej za GB od zwykłego dysku HDD Momentus Thin! Seagate 600 kupimy za 899zł w renomowanych sieciach komputerowych, za Seagate SSHD Thin przyjdzie nam zapłacić 279zł, a Segate Momentus Thin dostępny jest już od 199zł.

Spis treści: Recenzja dysku SSHD Seagate Thin pierwszego ultracienkiego dysku hybrydowego! Test laptopowy porównawczy SSD, SSHD oraz HDD

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.


2 komentarze


  1.  
    mikrokabel

    sądzę że dyski hybrydowe za szybko sie psują
  2.  

    Zgadzam się. Prawdopodobnie, bufor 8GB NAND służący do przyspieszenia operacji zbyt szybko ulega degradacji. Do tego, bardzo trudno jest odzyskać dane z takiego nośnika. Na początku byłem bardzo optymistycznie nastawiony do tego rozwiązania (zwłaszcza dla osób, które z jakiś względów miały potrzebę chomikowania danych), lecz teraz mam mieszane uczucia.

Dodaj komentarz


(required)