Polecane
 

Portal komputerowy » Chłodzenie i modding » Sprzęt komputerowy » Fractal Design Kelvin T12 – test chłodzenia wodnego typu „AiO”

Fractal Design Kelvin T12 – test chłodzenia wodnego typu „AiO”

 

 
Opinia
 

Kategoria:
 
Producent:
 
Cena:
 
Rating
 
 
 
 
 
4/5


User Rating
5 total ratings

 

Zalety


+rozmiary
+możliwość rozbudowy
+giętkie węże
+ciche wentylatory (po podłączeniu do płyty głównej)
+dobra pasta termoprzewodząca w komplecie

Wady


-trudny montaż
-cena (480zł)
-głośna praca pompki


Kilka słów o teście

Ostanio coraz więcej producentów zaczyna doceniać chłodzenia cieczą. Jednym z nich jest Fractal Design, który do niedawna w swoim portfolio mógł się pochwalić „tylko” obudowami, wentylatorami i zasilaczami. Wraz z serią Kelvin szwedzki producent zadebiutował na rynku chłodzeń. Czy jednak udanie?

0
Opublikowano 2 marca 2015 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Montaż

Montaż składa się z kilku prostych etapów, ale diabeł tkwi w szczegółach. W wielu konstrukcjach backplate najpierw przykręcamy do płyty głównej, a potem wkręcamy do niego chłodzenie. W tym przypadku chłodzenie wkręcamy prosto do backplate. Jeśli posiadamy komputer na tzw. pająku całość przebiegnie szybko, jeśli nie – przyda się trzecia ręka, ale o tym za chwilę.

W pierwszym kroku musimy odkręcić wentylator z tyłu obudowy i w jego miejsce przykręcić chłodnicę.

Fractal Design Kelvin T12 8

 

Fractal Design Kelvin T12 11

W kolejnym etapie przyda się trzecia ręka. Backplate w żaden sposób nie trzyma się płyty głównej (przynajmniej w naszym przypadku), wprawdzie znajduje się na nim taśma dwustronna, ale użycie jej uniemożliwiają śrubki od ramki mocującej procesor. Do montażu musimy mocno trzymać blokopompkę (żeby niepotrzebnie nie rozmazywać pasty termoprzewodzącej po całej podstawie), przykładać dużą siłę do wkręcenia śrubek ze sprężyną i do tego trzymać backplate. Na szczęście w przypadku platformy 2011 nie używamy go – śrubki dokręcamy od tyłu obudowy nakrętkami. Można spróbować także użyć ich do instalacji T12 na innych platformach Intela, choć tego nie próbowaliśmy. W każdym razie – następnym krokiem jest podpięcie wentylatorów i pompki do płyty głównej/kontrolera obrotów

Fractal Design Kelvin T12 10

Zamontowane chłodzenie prezentuje się dość ciekawie. Oczywiście nie ma tutaj mowy o zasłonięciu jakiegokolwiek slotu RAM. Fractal Design Kelvin T12 12

Fractal Design Kelvin T12 13

u nas obyło się bez problemów z pamięciami RAM , jeśli jednak komuś przeszkadzałyby złączki, zawsze można zamontować blokopompkę w innej pozycji.

Spis treści: Fractal Design Kelvin T12 – test chłodzenia wodnego typu „AiO”

Trevor
 
Odwieczny fan elektroniki, motoryzacji i piłki nożnej. Szczególnie zainteresowany smartfonami, tabletami, telewizorami i komponentami PC.


0 komentarzyDodaj komentarz jako pierwszy!


Dodaj komentarz


(required)