1
Opublikowano 4 października 2012 w Portal komputerowy » Wiadomości » Trzy sposoby na szybki, a niedrogi monitoring IP
 
 

Trzy sposoby na szybki, a niedrogi monitoring IP


Do tej pory królowała technologia analogowa CCTV. Rozwiązania IP były zbyt drogie, a ich instalacja skomplikowana. Szybkość, z jaką rozwija się technologia powoduje, że to, co do nie dawna było nieosiągalne dla rozwiązań domowych i małych firm teraz zaczyna być standardem. Kluczem do tej ewolucji jest kamera IP, która analizuje zawartość wideo w czasie rzeczywistym, a sam obraz jest najpierw kompresowany, a następnie strumieniowany.

Kamery IP posiadają coraz to lepsze parametry. W kwietniu 2012 na targach Securex w Poznaniu odbyła się premiera kamery 5Mpx, a standardem są już modele 2Mpx, które dostarczają obraz w rozdzielczości Full HD.

Do nadzoru domowego lub rozwiązań dla małych firm często nie potrzebujemy aż tak wysokich rozdzielczości. Jeżeli jednak istnieje taka potrzeba to kolejnym problemem jest szybkie łącze internetowe, które często dla gospodarstw domowych są kosztowne.

 Dla rozwiązań domowych i małych firm wystarczy 1,3Mpx

Kamery VGA IP Cam to kamery  o rozdzielczości 1,3 Mpx. Zapewniają obraz o rozdzielczości 1280×1024 pikseli przy 15 kl./s, co oznacza dwukrotnie lepszy obraz od stosowanej technologii CCTV. Teraz kamery IP VGA są w rozsądnych cenach, a podłączone do routera i rejestratora wideo w łatwy sposób mogą chronić nasze rodziny, biura, informacje.


Łatwa instalacja, szybki podgląd

Kamery IP są obecnie wspieranie przez wszystkie dostępne przeglądarki internetowe, tablety,  a nawet telefony komórkowe oparte na systemach:  iOS, Android. Oznacza to, że możemy mieć podgląd widoku z kamery wszędzie gdzie zapragniemy. Łatwa konfiguracja Web pozwala użytkownikom na nagrywanie obrazów w czasie rzeczywistym na dysku twardym, dysku sieciowym, FTP, itp. Kamery obsługują protokoły: FTP, TCP / IP, SMTP, HTTP i wiele innych podobnych niezbędnych protokołów do zdalnego monitoringu. Inteligentna detekcja ruchu może obsłużyć do 10 zaprogramowanych stref.
Na uchwycie,  z dźwiękiem… mnogość funkcji zaskakuje
Kamery mogą być zamontowane na ruchomym uchwycie, dzięki czemu elastyczność instalacji drastycznie wzrasta. Dodatkowo, kamerki posiadają mikrofon oraz wyjście audio – możemy się zdalnie komunikować z użytkownikami po drugiej stronie szklanego oka. Funkcja detekcji ruchu pozwala na określenie specjalnych stref, na obserwowanym obrazie. Jeżeli jakiś obiekt poruszy się w danej strefie, kamera może wykonać jedną bądź kilka czynności, np. wysłać powiadomienie mailem.

Standardem stają się również takie modele, które posiadają wbudowany moduł WiFi, dzięki czemu do połączenia z siecią nie potrzebują kabla Ethernet. Kamery tego typu idealnie nadają się do monitorowania dzieci – można ją przenosić z miejsca na miejsce i stawiać tam, gdzie chcemy podglądnąć, co nasze dziecko robi. Skutecznie sprawdzają się również w monitoringach większości pomieszczeń takich jak biura, windy i centra handlowe.
Za oprogramowanie nie trzeba płacić, jest w cenie kamery

Darmowe oprogramowanie dostarczane z kamerami ma jużwielu producentów.  AirLive  do każdej kamery dodaje oprogramowanie CamPro Express, które pozwala na obserwację z 64 kamer jednocześnie! W przypadku większych projektów możliwe jest wybranie płatnej wersji oprogramowania CamPro Professional –  czyli inteligentny system sterowania, który został zaprojektowany w odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów na specyfikę i cechy profesjonalnych urządzeń, opartych na architekturze klient / serwer.
Trzy warianty rozwiązań, które pozwolą na stworzenie domowej instalacji monitoringu niewielkim kosztem.
Wariant I:
Wykorzystanie kamer IP VGA, dowolnego rutera oraz NVR ( rejestratora video)

Kamery IP  łącz się z nagrywarką  NVR poprzez wysokowydajny ruter.
Plusy:
– dugi czas przechowywania nagrywanego obrazu (licznego w tygodniach przy najwyższej rozdzielczości kamer)
– mnogość funkcji samego rejestratora
– możliwość podłączenia kilkunastu kamer i zarządzania nimi równolegle

Minusy:
– najdroższa opcja ze względu na użycie rejestratora

Wariant II.
Wykorzystanie rutera NAS oraz kamer IP

Ta instalacja pozbawiona jest nagrywarki na rzecz zewnętrznego dysku, na którym będzie nagrywany obraz. Dodatkowo, w tym przypadku jest potrzeba wykorzystania rutera posiadającego złącze USB ( funkcja NAS).

Plusy:

– nie potrzebujemy zewnętrznego urządzanie do nagrywania
– pojemność zależy od zakupionego dysku zewnętrznego
– mnogość funkcji samego routera z opcją NAS

Minusy:
– trzeba się zaopatrzyć w router NAS ( z portem USB)

Wariant III.
Nagrywanie obrazu bezpośrednio na kartę pamięci wkładaną w kamerę IP

Ta instalacja charakteryzuje się najmniejszym kosztem implementacji i zakupu urządzeń, niestety najmniejszą wygodą zarządzania oraz podglądania obrazu.

Plusy:

– nie potrzebujemy zewnętrznego urządzanie do nagrywania
– możemy użyć dowolny router
– mamera ma możliwość ciągłego nagrywania czyli nadpisuje poprzedni okres
– najtańsze rozwiązanie

Minusy:
– ograniczenie pojemności karty Micro SD
– ograniczenie co do jakości zapisywanego obrazu
– brak funkcjonalności Rejestratora NVR i routera

Źródło: Inf. prasowa

Spis treści: Trzy sposoby na szybki, a niedrogi monitoring IP

Click to rate this post!
[Total: 8 Average: 2.9]

-Highlander-
 
Krótka, zwięzła i na temat:)