3
Opublikowano 28 września 2012 w Portal komputerowy » Oprogramowanie » Programy narzędziowe » Jak utworzyć wirtualny system – opis programu VirtualBox
 
 

Jak utworzyć wirtualny system – opis programu VirtualBox


Nie muszę nikogo przekonywać jakim dobrodziejstwem jest dzisiaj możliwość uruchomienia systemu na wirtualnej maszynie. W tym artykule postanowiłem podzielić się wrażeniami oraz opisać jak to zrobić. Najprościej wirtualną maszynę zdefiniować jako dwa systemy operacyjne pracujące równocześnie! W pełni funkcjonalnie i ze wszystkimi możliwościami. Jedyne co nas ogranicza to ilość przydzielonej pamięci RAM, wirtualnego miejsca i.. możliwości obliczeniowe naszego procesora.

W jakich sytuacjach może się przydać wirtualna maszyna?

Możliwości jest mnóstwo, podam kilka przykładów:

  • gdy chcemy uruchomić Linuxa bez kłopotliwej i zaawansowanej instalacji bootmanagera, oczywiście pod kontrolą Windows!;
  • gdy chcemy uruchomić program niekompatybilny z naszym systemem, a nie chcemy instalować innego systemu operacyjnego czy przerywać pracy w tle;
  • gdy chcemy przetestować program, a nie jesteśmy pewni źródła jego pochodzenia – np. sprawdzić na wirtualnej maszynie czy podczas instalacji nie posiada złośliwego kodu (wirusów);
  • gdy chcemy się pobawić w programowanie bez ryzyka, że komputer się zawiesi i czeka nas znów kilka minut żmudnego włączania komputera i wszystkich programów od nowa.

Jak widać rozwiązanie jest bardzo wygodne, gdyż mogę śmiało pisać artykuły w Windows 7 posiadając w tle włączony program, który działa np. pod kontrolą Linuxa!

Linux na Windows

Niestety, aby móc komfortowo korzystać z możliwości wirtualnej maszyny musimy posiadać mocny procesor i dużo pamięci RAM.

Najpopularniejszym programem do wirtualizacji środowiska i BEZPŁATNYM (w zastosowaniach niekomercyjnych) jest VirtualBox. Właśnie na nim przedstawię proces tworzenia wirtualnej maszyny. Program współpracuje zarówno z 32- jak i 64-bitowymi wersjami systemów Windows. Program jest dostępny na wszystkie popularne platformy: PC – Linux i Windows oraz Apple – MAC.

Instalacja wirtualnej maszyny

  1. Program pobieramy stąd, uwaga: podczas instalacji może nam rozłączyć na chwilę Internet, więc upewnijmy się, że nie pobieramy niczego ważnego.
  2. Gdy już zainstalujemy i uruchomimy program, kliknijmy na niebieski przycisk z napisem “Nowa“. Przechodzimy dalej, wpisujemy nazwę naszej maszyny, która może być dowolna i wybieramy system operacyjny, który posiadamy na płycie lub w formacie ISO i ma zostać wirtualnym.
  3. Dalej ujrzymy opcje komputera. Tutaj wybieramy ilość pamięci RAM, która ma zostać przydzielona tylko dla tego systemu. Podana jest wartość zalecana, jednak możemy śmiało ją zmienić. Od Was zależy ile to będzie, tylko pamiętajcie – im mniej pamięci, tym wolniej będzie działał nasz system wirtualny.
  4. W następnym kroku będziemy zarządzać wirtualnym dyskiem twardym. Trzeba przydzielić odpowiednio dużo miejsca, aby nowy system się zmieścił i miał gdzie “pracować”. Jeżeli nie posiadamy własnych, wcześniej utworzonych wirtualnych dysków, zaznaczmy opcję “Stwórz nowy wirtualny dysk twardy“.
  5. Następnym etapem jest decyzja czy obraz naszego dysku ma być rozszerzany, czy też o stałym rozmiarze. Od razu pojawi nam się opis, który powinien pomóc nam w wyborze. Ja wybrałem dla przykładu rozszerzany.
  6. Przechodzimy dalej, gdzie decydujemy o rozmiarze. Musimy wybrać ścieżkę, ponieważ wirtualny dysk zostanie zapisany jako duży plik (rozmiar w zależności od przydzielonego) na naszej partycji. Wybierzmy odpowiednio dużą partycje, aby się wszystko zmieściło. Najlepiej jak będzie to partycja, na której nie mamy uruchomionego już Windows, aby wolna przstrzeń zarezerwowana na inny system była odseparowana od często używanych plików.
  7. Kończymy pracę kreatora i z lewej strony widzimy naszą nową maszynę. Możemy zmienić wszelkie ustawienia dotyczące RAM, pamięci video itp.
  8. Aby zainstalować nasz system, który posiadamy na płycie, należy włożyć płytę do napędu i w ustawieniach maszyny w zakładce “System” oraz w sekcji “Kolejność startowania” przesunąć “CD/DVD-ROM” na najwyższą pozycję i zapisać zmiany.
  9. W końcu wybieramy nasze długo oczekiwane “Uruchom” i instalujemy system w prosty sposób, tak jaki znamy z doświadczenia :).

Prawda, że program posiada potężne możliwości, a Wam do czego przyda się wirtualna maszyna?

Spis treści: Jak utworzyć wirtualny system – opis programu VirtualBox

Słowa kluczowe: virtualbox opis programu

Click to rate this post!
[Total: 8 Average: 2.5]

Webstero