0
Opublikowano 17 marca 2012 w Portal komputerowy » Oprogramowanie » Programy narzędziowe » Edycja plików EXE – Windows Restorator
 
 

Edycja plików EXE – Windows RestoratorNa pewno kiedyś zastanawiałeś się kiedyś, w których plikach zapisane są teksty komunikatów Windows, ikony, co decyduje o tym, że dane okno wygląda tak, a nie inaczej i czy można to w jakiś sposób zmienić. Otóż jak każdy program Windows ma swoje pliki, w których przechowuje określone informacje. Czy istnieje możliwość ich edycji? Dzięki specjalnemu oprogramowaniu tak!

Restorator to bardzo prosty w obsłudze edytor zasobów. Za jego pomocą możesz stworzyć spolszczenie programu, dostosować jego wygląd, podmienić logo aplikacji oraz dużo więcej. W tym artykule pokrótce omówię funkcje tej aplikacji.

Wykonując wszystkie czynności na bieżąco łatwiej Ci będzie oswoić się z aplikacją, dlatego lekturę rozpocznij od pobrania najnowszej wersji Restoratora ze strony Restorator.

Dobrym przykładem od którego możesz zacząć edycję jest plik shell.32.dll systemu operacyjnego Windows. To właśnie w tej bibliotece Windows przechowuje większość takich informacji jak: ikony, menu, wygląd i tekst okien dialogowych.

Zacznij od zmiany kilku ikon. W tym celu kliknij na menu File | Open i wskaż plik Windows/system32/shell32.dll. Po otworzeniu pliku w lewej części Restoratora zobaczysz drzewo zasobów otwartego przez Ciebie pliku. Kliknij na folder Icon. Na liście zobaczysz ponumerowane ikony, które występują w systemie Windows. Dzięki drag-and-drop zmiana którejś z nich ogranicza się do przeciągnięcia ikony z dowolnego folderu i upuszczenia jej w miejsce istniejącej już ikony. Pamiętaj, że ikona, którą przenosisz do pliku musi mieć rozszerzenie ICO. Najlepszym rozwiązaniem będzie pobranie doskonałych, darmowych ikon ze strony http://www.foood.net/.

Restorator, edytor zasobów, edytor EXE, pliki exe, edycja plików wykonywalnych

Restorator - podmiana bibliotek ikon programu

Restorator, edytor zasobów, edycja explorer.exe

Efekt naszej pracy, podmieniony plik Explorer.exe

Możesz w ten sposób zmienić wszystkie ikony Windows. Dlaczego warto zrobić to Restoratorem, a nie powinno się stosować aplikacji zmieniających interfejs Windows? Te drugie są nakładkami na powłokę systemu Windows, ich zainstalowane powoduje spowolnienie jego pracy. Są to m.in. takie programy jak WindowsBlinds. Wprowadzając zmiany Restoratorem modyfikujesz plik systemu operacyjnego, a po załadowaniu nie powoduje on większych obciążeń niż oryginalny plik. Zmodyfikowany przez Ciebie w ten sposób plik wykorzystaj jedynie do własnych celów.

Restorator pozwala stworzyć tzw. patch, dzięki któremu w łatwy sposób zaktualizujesz istniejącą już wersję aplikacji. Moduł ten jest dostępny tylko w zarejestrowanej wersji, jednak opiszę jego działanie. Tworzysz spolszczenie do konkretnej wersji aplikacji. Gdy edytujesz już zasoby pliku, kliknij na Tools | Create ResPatcher i postępuje zgodnie z informacjami kreatora. Utworzy on specjalny plik, który będzie umożliwiał aktualizacje istniejącego już pliku. Zaletą ResPatchera jest to, że jeżeli wersja pliku do załatania jest nieodpowiednia (np. inna niż ta, którą Ty edytowałeś i zamierzasz uaktualnić) wyświetli on informacje o niezgodności wersji i nie załata pliku.

Inną ciekawą funkcją aplikacji jest możliwość zaopatrzenia dowolnego programu w interfejs Windows XP. Informacja, którą dodaje do pliku Restorator „rozkazuje” aplikacji wykorzystywać nowy interfejs Windows XP.

Restorator potrafi podmienić dowolny plik podczas startu systemu. Jest to przydatne wtedy, gdy jakiś plik jest ciągle używany przez inny program i w żaden sposób nie możesz go podmienić.

Restorator, edytor zasobów

patchowanie aplikacji

Do zalet Restoratora z pewnością należy prosty, przejrzysty interfejs oraz ciekawe funkcje. Niewątpliwie aplikacja przyda się osobom, które lubią grzebać w plikach, tworzyć spolszczenia aplikacji. Niestety program nie jest darmowy, pozwala na korzystanie z niektórych funkcji w czasie 30 dni. Po tym okresie aplikację należy zarejestrować lub usunąć z dysku twardego. Należy wspomnieć, że jeżeli korzystasz z darmowej wersji i wprowadzasz zmiany w plikach takich jak shell32.dll musisz liczyć się z tym, że po zapisie pliku. Restorator doda do kilka zmian, na które nie masz miał wpływu (informuje o tym przed zapisem). Objawia się to m.in.:

Restorator, edytor zasobów

ograniczenia licencji

  • Pobierz Restorator 2007.
  • Producent: bome.com.
  • Język: angielski.
  • Licencja/cena: trial/około 240 zł lub 120 dla studentów.
  • Rozmiar: 3 MB
Spis treści: Edycja plików EXE – Windows Restorator

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.