0
Opublikowano 6 czerwca 2021 w Portal komputerowy » Wiadomości » Internet » Google Stadia – jak działa streamowanie gier na komputerze i telefonie?
 
 

Google Stadia – jak działa streamowanie gier na komputerze i telefonie?



Dobrej jakości szybki Internet dla gracza stanowi element, bez którego trudno się obejść w wirtualnej rzeczywistości. Doskonale zdają sobie z tego sprawę użytkownicy nowej platformy Google Stadia przeznaczonej do streamingu gier. Czym jest Google Stadia, jak działa i jak z niej korzystać?

Czym jest Google Stadia?

Google Stadia to platforma streamingowa dla graczy, dzięki której mają możliwość grania w gry, bez konieczności posiadania nowoczesnego komputera gamingowego czy specjalnych konsol. Cały streaming gry odbywa się w chmurze. Google Stadia umożliwia grę zarówno na komputerze, jak i laptopie, telewizorze czy telefonie.

Jak działa Google Stadia?

Streaming gier poprzez Google Stadia można porównać do streamowania filmów przez platformy, takie jak CANAL+ czy HBO GO. Filmy dostępne na tych platformach – czy jak w tym przypadku: gry – nie muszą być częścią kolekcji użytkownika, aby ten mógł z nich skorzystać. Gracz nie musi pobierać ani aktualizować gry. Korzystając z platformy, gracz wysyła jedynie polecenia do serwerów zewnętrznych i odbiera obraz na swoim urządzeniu. Prędkość streamingu, a także idąca za nią jakość rozgrywki, uzależnione są od przepustowości łącza internetowego, rodzaju połączenia, a także zasięgu routera. Aby zachować jak najlepszą płynność gry, warto więc zainwestować w dobry i szybki, ale przede wszystkim stabilny światłowodowy Internet dla gracza.

Jak korzystać z Google Stadia?

Z platformy Google Stadia można korzystać na różne sposoby, jednak najczęściej gracze wykorzystują komputery i smartfony. Grając na komputerze, rozgrywkę można uruchomić z poziomu przeglądarki internetowej Google Chrome, co najmniej w wersji 77. Natomiast, aby skorzystać z platformy na telefonie, konieczna jest określona wersja systemu Android. Wśród smartfonów kompatybilnych ze Stadią znalazły się m.in. telefony marki Google, Samsung, LG oraz OnePlus. Możliwe jest także uruchomienie gry na większości smartfonów z systemem Android 10.

Aby to zrobić, należy wejść w Ustawienia, a następnie wybrać sekcję „Eksperymenty” i opcję „Graj na tym urządzeniu”. Jednak z uwagi na fakt, że niektóre modele telefonu nie mają oficjalnego wsparcia i nie są w pełni kompatybilne z platformą, w trakcie rozgrywki mogą wystąpić mniejsze lub większe zakłócenia.

Jaki Internet jest potrzebny do korzystania z platformy Google Stadia?

Aby móc w pełni cieszyć się możliwościami oferowanymi przez Google Stadia, warto zadbać o wysoką prędkość łącza i stabilność połączenia internetowego. Internet dla gracza, prowadzącego rozgrywkę na platformie od Google, powinien osiągać minimalną prędkość wynoszącą 10 Mb/s. Przy takiej szybkości możemy liczyć na rozgrywkę w rozdzielczości HD, wynoszącej 720p. Średnia prędkość wynosząca 20 Mb/s pozwoli na grę w rozdzielczości Full HD, czyli 1080p. Natomiast łącze o prędkości 35 Mb/s umożliwia osiągnięcie jakości 4K Ultra HD, wynoszącej 2160p. W razie połączenia bezprzewodowego, w miarę możliwości warto korzystać z pasma 5 GHz, które zapewni najlepszą możliwą szybkość.

Aktualnie najlepszą na rynku opcją dla graczy jest niezawodny Internet światłowodowy. Technologia ta oferowana jest przez wielu dostawców Internetu. Jednak zdecydowanie najlepszą opcją dla graczy jest wybór stabilnego światłowodu, opartego na łączu symetrycznym. Zapewnia on taką samą prędkość pobierania i wysyłania, dzięki czemu jest znacznie stabilniejszy i osiąga mniejszy ping. Dostawcą, który oferuje symetryczny Internet dla gracza o prędkości wielokrotnie wyższej niż 1 Gb/s, jest INEA. Dostarczany przez firmę łącze światłowodowe osiąga ping poniżej 3 ms, dzięki czemu gracze mogą mieć pewność, że każda rozgrywka, również w Google Stadia, będzie płynna.

Spis treści: Google Stadia – jak działa streamowanie gier na komputerze i telefonie?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.