0
Opublikowano 19 marca 2012 w Portal komputerowy » Sprzęt komputerowy » Chłodzenie i modding » Moddding obudowy
 
 

Moddding obudowy


Przedstawię od czego zacząć modding obudowy, czyli jej dostosowanie według własnych upodobań.modding (z ang. modify – zmieniać, modyfikować, przekształcać) polega na przeprowadzeniu szeregu modyfikacji (zazwyczaj optycznych) mających przekształcić szary domowy komputer w prawdziwe dzieło sztuki. Zasięg takich przeróbek jest zależny od inwencji twórczej właściciela i od grubości jego portfela. To ostatnie jest niestety dużą wadą tego hobby, jeśli można tak nazwać artykuły/modding, chociaż z roku na rok przybywa importerów akcesoriów do tuningu PC-ta. Modyfikacje stają się coraz tańsze i bardziej dostępne dla zwykłego Kowalskiego, chociaż nie każdy Kowalski posiadający komputer chce, aby jego pecet wyglądał jak prawdziwe dzieło sztuki…

Przedstawię kilka sposobów i akcesoriów pomocnych w upiększeniu „skrzyneczki”, oczywiście będą to standardowe modyfikacje, które ja zastosowałem i o których każdy początkujący, chcący zmienić wygląd swojego komputera wiedzieć powinien…

Obudowa

ważny jeśli nie najważniejszy element modyfikacji. Mowa tu nie o zwykłej (czyt. takiej, w której nie można zobaczyć tego, co w środku), ale o obudowach z oknami zazwyczaj (czyt. zawsze) w lewej bocznej ściance, mogą także mieć okna np.
w górnej części obudowy, czyli na górze.

modding

Małe okna na „dachu” znakomicie dodają efektu przejrzystości całej kompozycji. Są dwa sposoby, aby cieszyć się oknami w obudowie. Pierwszy to zakup dedykowanych do danych obudów bocznych ścianek z oknami wykonanych z plexi, czyli z materiału przypominającego przezroczysty plastik, ale tylko przypominającego, bo w rzeczywistości nim nie jest. Niestety brak jest na rynku górnych części obudów posiadających okno i tutaj dochodzimy do drugiego sposobu, czyli do wykonania okien we własnym zakresie. Wydaje się to trudne, ale przy odrobinie zdolności manualnych i umiejętności obsługi szlifierki, wiertarki, kleju sylikonowego, różnego rodzajów papierów ściernych i pilników można uzyskać naprawdę imponujące wyniki.

modding
Boczna ścianka autora

Nie będę się tu rozpisywał na temat wykonania takiego okna, bo jest wiele takich artykułów w sieci (po co pisać to samo po raz kolejny), ale wykorzystując kawałek plexi, uszczelkę typu U i narzędzia typu szlifierka itp. można bez problemu wykonać to we własnym zakresie, ciesząc się naprawdę niezłym efektem. Dodam jeszcze, że wykonywałem taką modyfikację na najzwyklejszej obudowie
komputera zakupionego w hipermarkecie i efekt był zadowalający. Na rynku są także dostępne obudowy wykonane ze szkła akrylowego. Wyglądają bardzo efektownie i znakomicie prezentują to, co znajduje się wewnątrz komputera, jednak ta zaleta ma swoje odzwierciedlenie w cenie, ale dla niektórych moderów o bardziej zasobnych portfelach, nie stanowi to większego problemu. Modyfikacje obudowy mamy już za sobą przejdźmy teraz dalej…

Oświetlenie

w tym przypadku mamy dość szerokie pole do popisu dla naszej inwencji twórczej. Chodzi tu przede wszystkim o rozmieszczenie elementów oświetlających, bo w tej chwili do oświetlenia wnętrz komputerów używa się przede wszystkim zimnych katod, a także wiatraczków wyposażonych w kolorowe diody LED (lub zimne katody). Najczęściej spotykanymi katody są: zielone, niebieskie, czerwone, żółte, białe i świecące promieniami UV. Występują jako pojedyncze lub podwójne (zestaw dwóch połączonych katod). Najbardziej atrakcyjnymi są katody UV gdyż w połączeniu np. z kablami wykonanymi z tworzywa reagującego na promienie ultrafioletowe dają bardzo ładne efekty optyczne.

modding modding
Mod autora – tylko okno i katoda Katoda autora w akcji

 

modding modding
Pojedyncza zimna katoda Podwójna zimna katoda

 

modding
Zimna katoda UV Ciekła zimna katoda

Na rynku są od niedawna dostępne także ciekłe katody (wygląda to tak jakby w środku pływała woda). Niestety dla niektórych moderów mogą okazać się sporym wydatkiem, gdyż koszt takiej katody oscyluje w granicach 100 złotych. Do oświetlania wnętrza obudów używa się także różnej maści diod LED czy znanych m.in. z tuningu samochodowego neonów. Każdy zainteresowany oświetleniem wnętrza komputera powinien znaleźć w sieci interesujące go szczegóły, a także same produkty w sklepach internetowych zajmujących się sprzedażą akcesoriów do tuningu PC.

Kolorowe wentylatory, taśmy

wyżej opisałem najważniejsze elementy, którymi powinien zając się początkujący modder. Mając wycięte okno (lub okna) i założone oświetlenie już zmieniliśmy nasz szary komputer w takie małe „dziełko” sztuki. Ale to jeszcze nie wszystko. Na rynku jest dostępna jeszcze spora ilość gadżetów dla zakręconych moderów. Tak, więc mamy kable świecące w świetle UV, o których wcześniej wspomniałem, grile stalowe montowane na wiatraczki, które dzielą się na dwa rodzaje: na grile stalowe przybierające np. kształt znaku „radioaktywnośc” lub „biohazard” i grile z wbudowaną zimną katodą.

modding modding
Wentylator z diodami LED Wentylator z diodami UV

 

modding
Wentylator z katodą Wentylator z katodą UV

 

modding modding
Grill Biohazard Grill Radioaktywność

 

modding
Grill z katodą

Stosuje się tzw. koszulki do zasilaczy, za pomocą których można upiększyć „zasilkę”, a także osłonki na kable dzięki, którym w bardzo prosty sposób można zaprowadzić ład i porządek w obudowie.

modding
Kabel FDD świecący w UV Kabel SATA świecący w UV

 

modding
Osłonka kabli

Można by jeszcze długo wymieniać akcesoria do artykuly/moddingu, ale że artykuł ten przeznaczony jest z goła dla osób wchodzących dopiero w ten mały świat modyfikacji, zakończę tę część i zachęcę was do wypróbowania wymienionych przeze mnie metod wizualnego tuningu PeCeta, zyskującego coraz większe grono zwolenników wśród zwykłych użytkowników komputera.

Spis treści: Moddding obudowy

Słowa kluczowe: modding obudowy

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 2]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.