Portal komputerowy » od 200 do 300zł » Recenzja SilentiumPC Gladius M45W Pure Black. » Strona 4

Recenzja SilentiumPC Gladius M45W Pure Black.

 

 
Overview
 

Producent:
 
Cena:
 
criteria 1
 
 
 
 
 
5/5


User Rating
10 total ratings

 

Zalety+ Ciekawy wygląd
+ Atrakcyjna cena
+ Dobra jakość wykonania
+ Przestronne i praktyczne wnętrze
+ Dwukomorowa konstrukcja wnętrza
+ Bateria filtrów przeciwkurzowych
+ Łatwa instalacja nośników danych
+ Przepusty i otwory na wiązki kabli
+ Trójstopniowy regulator obrotów
+ Wystarczający otwór na chłodzenie CPU
+ Okno pleksi w panelu bocznym
+ Duży otwór na kabel 8-pin EPS
+ Kultura pracy wentylatorów
+ Górny top jest metalowy
+ Trzy dołączone wentylatory z serii SilentiumPC Sigma Pro 120 mm

Wady- Dwa miejsca montażowe na dyski 3,5 cala
- Brak filtra przeciwkurzowego na tylnej kratce wentylacyjnej


Kilka słów o teście

Niedawno testowaliśmy w naszej redakcji obudowę SilentiumPC M35 Pure Black, która okazała się produktem bardzo dobrym – do tego wyposażonym w kilka istotnych nowości konstrukcyjnych w tej klasie cenowej. Dziś kontynuujemy trend sprawdzania najnowszych skrzynek od tego producenta, biorąc na warsztat model M45 w wersji z oknem pleksi. Możemy już Wam we wstępie zdradzić, że jest to bardzo dobra obudowa i wielu użytkowników komputerów będzie bardzo poważnie rozważać jej kupno w przedziale cenowym do 250 złotych. Zapraszamy na test.

1
Opublikowano 13 października 2015 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

SilentiumPC Gladius M45W Pure Black – podsumowanie

Kolejna z nowych obudów od SilentiumPC i kolejna bardzo udana propozycja. Analizując wszystkie zalety, wady, niedoróbki czy braki wyposażeniowe – których notabene jest naprawdę mało w tej kategorii cenowej, pozwala wyrazić nam to opinię, że mamy nowego, bardzo mocnego zawodnika w tej półce cenowej. Prócz walorów praktycznych, skrzynka może pochwalić się również bardzo ciekawym wzornictwem. SilentiumPC Gladius M45W Pure Black przeznaczona jest dla użytkowników już trochę więcej wymagających od tych, którym wystarczy spokojnie np. model M35 (notabene też bardzo udany). W cenie około 250 złotych, Gladius M45W to bardzo mocny przeciwnik i konkurencja będzie musiała solidnie spiąć zadki, aby równorzędnie z nim powalczyć.

Czas na szczegółowe rzucenie okiem na zalety i wady w testowanym modelu. Zacznijmy więc od tego co dobre w Gladiusie M45. Najważniejsza nowinka (no bo już nie nowość powiedzmy sobie szczerze) to dwukomorowe wnętrze. Specjalna komora w środku, w której montujemy zasilacz, jak i dyski twarde to naprawdę bardzo praktyczne rozwiązanie. Pozwala zachować porządek z kablami. Nie spotkamy tu sytuacji w której jakieś niepotrzebne przewody plątają się luzem we wnętrzu naszej skrzynki. Mamy nadzieję że inny producenci także pójdą w tym kierunku. Może nie w najtańszych obudowach, ale w takich z zakresu cenowego 230-280 złotych jak najbardziej. Skoro SilentiumPC mógł i robi to z każdą nowo wypuszczaną obudową, to mogą też i inni. Nawet użyta do budowy blacha posiada odpowiednią grubość (do 0,8 mm) jak i sztywność.

Filtry przeciwkurzowe umieszczono praktycznie w tych miejscach gdzie jest potrzeba. Choć nie do końca – brakuje takiego małego na tylnej kratce wentylacyjnej. Ktoś powie, że niby to szczegół, ale jednak. A może poprostu to czepianie się? Bardzo dobrze też rozplanowano system zarządzania okablowaniem, dzięki łącznie aż dziewięciu otworom na kable.

Dobrej jakości wykonanie Gladiusa M45W zakładaliśmy od początku i nie zawiedliśmy się w tej materii. Dzięki świeżemu podejściu do aranżacji wnętrza, obudowa bez większego problemu zmieści długie karty graficzne (do 415 mm, i w sytuacji gdy w środku nie ma wewnętrznej chłodnicy). Również maksymalna wysokość coolerów CPU zadowoli większość użytkowników, bowiem wynosić może maksymalnie 161 mm. Obiektywnie patrząc, to 90% coolerów dostępnych na rynku wejdzie tu bez problemu. Esteci też mają tu coś dla siebie. Nam trafiła sie wersja z oknem. Według nas fajne wnętrze należy eksponować. Spora ilość ludzi lubujących sie w sprzęcie komputerowym poprostu chce eksponować swoje podzespoły na forum publicznym, więc Gladius M45 w wersji z oknem pleksi im to umożliwi.

SilentiumPC Gladius M45W Pure Black to obudowa o rewolucyjnej dwu-komorowej konstrukcji, w której elementy tradycyjnie znajdujące się w torze przepływu powietrza (koszyki na dyski twarde oraz kable) zostały przesunięte w okolice zasilacza oraz ukryte pod specjalną osłoną. Struktura ta pozwala na lepsze chłodzenie podzespołów, poprawia sztywność konstrukcji oraz zwiększa możliwości porządkowania kabli zasilających.

spc-gladius-m45w-front i tył

Możliwości rozbudowy najnowszej konstrukcji jest wiele. Producent pozostawił miejsca na dwa opcjonalne wentylatory chłodzące: na topie górnym. Dodatkowo panel frontowy skrywa miejsca do zamontowania dwóch napędów w rozmiarze 5,25 cala. Z kolei wewnątrz konstrukcji znajdują się zatoki na dwa dyski o rozmiarze 2,5 cala oraz trzy rozmiaru 3,5 cala. Z drugiej strony, zatoki na dyski 2,5 cala są uniwersalne i równie dobrze możemy tam zamontować te formatu 3,5 cala co da łącznie pięć ich sztuk. Powinno to wystarczyć prawie każdemu.

Za optymalną wentylację odpowiadają trzy dołączone wentylatory z serii SilentiumPC Sigma Pro 120 mm o maksymalnej prędkości 1200 obr/min. Wentylatory te odznaczają się wyjątkowo wysokiej jakości łożyskiem HSB oraz kształtem łopatek, który generuje mniejszy szum niż tradycyjne konstrukcje. Wbudowany, podwójny kontroler pozwala na regulowanie do maksimum 5 wentylatorów (jeden przełącznik 2, drugi 3 wentylatory) w trzystopniowym zakresie (szybko / wyłączone / wolno).

Wady? Owszem są ale jest ich naprawdę mało. Mamy tylko dwie zatoki na dyski 3,5 cala. Rozumiemy z drugiej strony, że dla większości użytkowników to starczy. Niemniej na magazyn danych tego formatu, ta obudowa się zbytnio nie nada. Co jeszcze? No właśnie tu jest problem, bo ciężko wskazać inne poważniejsze braki. I to właśnie świadczy o dopracowaniu tej skrzynki. Polecamy.

Ceny sklepowe testowanej obudowy wyglądają następująco (Ceneo.pl)

Testowanej obudowie zdecydowaliśmy się wystawić ocenę 5/5 oraz rekomendacje w kategoriach: doskonała jakość, kultura pracy oraz cena/wydajność. To naprawdę bardzo dobry produkt i Tweaks.pl szczerze poleca jego zakup.

cena-wydajność jakość kultura pracy

 

Sprzęt dostarczył:

silentiumpc logo

Serdecznie dziękujemy!

 

Spis treści: Recenzja SilentiumPC Gladius M45W Pure Black.

Robert Żabiński
 
Redaktor i tester sprzętu komputerowego oraz mobilnego. Wcześniej sporo widziany w ekipach: PCCentre.pl, PCFoster.pl, a przede wszystkim w PCArena.pl.


1 komentarz


  1.  
    rafus

    Bardzo fajna recenzja!
    Zastanawiałem się czy kupić bo mam 4 dyski HDD 3,5′, ale skoro można je montować na szynach 2,5′ i 5 wejdzie to spoko 🙂

Dodaj komentarz


(required)