Test Sony Xperia M5 – co oferuje nam następca Xperii M4 Aqua?
Zalety
+ wysoka wydajność w tej półce cenowej
+ odporność za zachlapanie i zakurzenie
+ wbudowane radio FM
+ zadowalający czas pracy na baterii
+ bardzo dobrej jakości wyświetlacz FullHD
+ tryby poprawy wyświetlanych kolorów
+ obsługa kart pamięci do 200 GB pojemności
+ fizyczny spust migawki
+ bardzo dobrej klasy aparat przedni
+ bardzo dobrej jakości zdjęcia z głównego aparatu
+ dioda powiadamiająca
+ odsłonięte gniazdo słuchawkowe i port USB
+ wygodna w obsłudze klawiatura ekranowa
Wady
- wygląd, który staje się powoli nudny i przestarzały
- bardzo grube ramki wokół wyświetlacza
- niewykorzystanie miejsce pod wyświetlaczem
- stara aplikacja aparatu
- WiFi bez wsparcia dla standardu 'ac'
- podatna na zabrudzenia szklana obudowa
- głośnik monofoniczny łatwy do zasłonięcia
- brak funkcji szybkiego ładowania
- obudowa sporadycznie potrafi się nagrzać
- bardzo słaba rozdzielczość panoram
- brak czytnika linii papilarnych
- "stary" Android 5.1.1 (być może będzie aktualizacja do androida 6)
- filmy 4K podczas odtwarzania na komputerze potrafią klatkować
- zbyt wolny zapis zdjęć powoduje przekształcenia, kiedy je przeglądamy
Deja vu, normalnie deja vu Nas ogarnia, gdy widzimy Xperię M5 na żywo. Gdzieś już to przecież wcześniej widzieliśmy… A tak!, Xperia M4 Aqua wygląda niemal tak samo jak M5 – a nawet i „zetki” są do niej bardzo podobne. Nuda kompletna w wykonaniu Sony. Ile tak można? Najwyraźniej dużo bo nawet nowa seria X nie wprowadziła powieu świeżości w designie telefonów tej marki. Zapraszmy na test.
Sony Xperia M5 – aparat i kamera
Xperia M5 posiada główną matrycę ponad 21,5 MPx (sensor Exmor RS IMX230) oraz równie dobrą przednią – 13 Mpix. Oba aparaty posiadają wbudowanego hybrydowego autofocusa, co w przypadku przedniego oka wyróżnia to urządzenie na tle konkurencji. Rozdzielczość sensora głównego modelu M5 różni się od innych modeli w palecie Sony, które to mają odpowiednio::
- Xperia Z3 – aparat 20 mpx
- Xperia XA – aparat 13 mpx
- Xperia Z5 – aparat 23 mpx
- Xperia X – aparat 23 mpx
Obiektyw z kolei jest ciemniejszy niż w Xperiach Z3, Z5 i X, bowiem jego jasność wynosi F/2.2, a nie F/2.0. Zaimplementowano tutaj również autofocus wsparty mechanizmem detekcji fazy. Przedni obiektyw jest z kolei jaśniejszy niż główny aparat, bo posiada przesłonę równą F/2.0!
Przednie oka w aparatach Xperii Z3 i Z5 mają rozdzielczość odpowiednio: 2,2 megapiksela i 5,1 megapiksela, i są do tego widocznie ciemniejsze od tego w M5. Dopiero najnowsza Xperia XA, z przednim okiem wielkości 8 megapikseli potrafi jako nawiązać walkę przednim aparatem Xperii M5.
Menu aparatu choć jest proste, przejrzyste to niestety i przestarzałe. No ale jak ma inaczej, skoro nie zmieniło się ono praktycznie w stosunku do wcześniej testowanej Xperii Z3+ czy innych, nowszych modelach Sony, a wiec już dość wiekowych telefonów (w przypadku tego pierwszego). Na obronę powiemy, że w jakimś sensie jest to i plus, ponieważ interfejs zaprojektowany został niezwykle przejrzyście i estetycznie. Szybko znajdziemy tu odpowiednie funkcje. Jeśli chcemy używać nowej aplikacji aparatu w modelach Sony, to musimy skierować wzrok ku najnowszym modelom z rodziny X, gdzie ten element praktycznie przebudowano od zera. Wracając do M5. Dzięki dobrej optymalizacji działania aparatu zdjęcia wykonujemy szybko, aczkolwiek z drugiej strony dość długo trwa samo zapisywanie plików, co nieraz skutkuje zamazanym zdjęciem, jeśli zbyt szybko chcemy przejść z aplikacji aparatu do podglądu zrobionego właśnie zdjęcia (przykłady poniżej). Zdjęcia zrobimy w domyślnym formacie 4:3, co stało się już poniekąd normą u wszystkich producentów smartfonów. Niestety dla bardziej zaawansowanych użytkowników minusem na pewno będzie brak wsparcia dla zapisu plików w formacie RAW.
przykłady zamazanego zdjęcia:
Sony Xperia M5 – problem z zapisem zdjęcia..
Aplikacja kamery:
Filmy możemy nagrywać maksymalnie w rozdzielczości 4K w 30 klatkach na sekundę (do 55 Mb/s). Choć czasami pojawia się komunikat o podwyższonej temperaturze grożącej zamknięciem aplikacji, to nie jest to zjawisko tak nagminne jak w urządzeniach ze Snapdragonem 810. Oprócz tego mamy opcję filmowania w 1080p w 60, lub 30 kl/s. Nie rozumiemy jednak, dlaczego nie mamy możliwości nakręcenia wideo w 4K z poziomu standardowych ustawień menu aparatu. Oczywiście niemiło to zaskakuje, i nie poprawia sytuacji fakt, że funkcja ta jest dostępna z poziomu „Aplikacji aparatu” i wyodrębniona, jako osobna. Powinno to być ustawione na sztywno bowiem nie wiemy co w danej chwili będziemy chcieli uchwycić na obrazie zatem jak najlepsza domyślna jakość nagrywanego obrazu jest tu priorytetem. Frontowa kamera nagrywa materiały w rozdzielczości Full HD co jest dużym plusem.
Aparat główny:
Aparat główny naprawdę bardzo dobrze sobie radzi z robieniem zdjęć przy bardzo sprzyjających warunkach oświetleniowych, odpłacając nam umiarkowaną ilością szumów oraz bardzo dużą szczegółowością wykonanych zdjęć. W gorszych warunkach oświetleniowych tryb automatyczny ustawia sobie dłuższy czas naświetlania, co przekłada się na przeciętną ilość szumów. Dłuższy czas naświetlania to jedno ale drugie to co innego. Wbudowana aplikacja po wykonaniu zdjęcia solidnie je przetwarza, co podczas robienia dynamicznych ujęć nie zachwyca, bowiem często gęsto, taka fotka potrafi być zamazana. A na poprawkę takiego ujęcia czasu już może być brak.
Nagrywanie filmów z kolei jakoś nas nie zachwyciło, co dziwi, bo telefon na papierze oferuje całkiem dobre zaplecze techniczne. Smartfon przecież bez problemu obsługuje filmy w jakości 4K i 1080p w 60 klatkach na sekundę, a także filmy slow motion – czterokrotnie spowolnione. Same nagrania wyglądają dobrze, ale nic ponadto, bowiem do ideału sporo brakuje – wbudowana stabilizacja nie działa tak jak powinna, dlatego podczas oglądania nagranych materiałów widać dość częste przeskoki w obrazie. Z drugiej strony nie mamy żadnych zastrzeżeń jeśli chodzi o ścieżkę audio. Jest ona czysta i nie posiada żadnych defektów, powstałych na skutek dużej kompresji.
Sony Xperia M5 – zdjęcia różnego typu wykonane smartfonem
Aparat przedni:
Przedni aparat w M5 zdecydowanie jest jednym z najlepszych dostępnych aktualnie na rynku. Przy dobrym oświetleniu uzyskujemy świetne selfie oraz bardzo dobrej jakości filmy. W półmroku, jak i w nocy aparat przedni oczywiście cyka fotki i kręci filmy sporo gorzej, ale mimo wciąż znośnie.
Zdjęcia wykonane przednim aparatem
Sony Xperia M5 – zdjęcia wykonane przednim aparatem
Spis treści: Test Sony Xperia M5 – co oferuje nam następca Xperii M4 Aqua?