Polecane
 

Portal komputerowy » Inne » Smartfony i tablety » Test Sony Xperia M5 – co oferuje nam następca Xperii M4 Aqua? » Strona 8

Test Sony Xperia M5 – co oferuje nam następca Xperii M4 Aqua?

 

 
Opinia
 

Kategoria:
 
Producent:
 
Cena:
 
Rating
 
 
 
 
 
4/5


User Rating
4 total ratings

 

Zalety+ wysoka wydajność w tej półce cenowej
+ odporność za zachlapanie i zakurzenie
+ wbudowane radio FM
+ zadowalający czas pracy na baterii
+ bardzo dobrej jakości wyświetlacz FullHD
+ tryby poprawy wyświetlanych kolorów
+ obsługa kart pamięci do 200 GB pojemności
+ fizyczny spust migawki
+ bardzo dobrej klasy aparat przedni
+ bardzo dobrej jakości zdjęcia z głównego aparatu
+ dioda powiadamiająca
+ odsłonięte gniazdo słuchawkowe i port USB
+ wygodna w obsłudze klawiatura ekranowa

Wady- wygląd, który staje się powoli nudny i przestarzały
- bardzo grube ramki wokół wyświetlacza
- niewykorzystanie miejsce pod wyświetlaczem
- stara aplikacja aparatu
- WiFi bez wsparcia dla standardu 'ac'
- podatna na zabrudzenia szklana obudowa
- głośnik monofoniczny łatwy do zasłonięcia
- brak funkcji szybkiego ładowania
- obudowa sporadycznie potrafi się nagrzać
- bardzo słaba rozdzielczość panoram
- brak czytnika linii papilarnych
- "stary" Android 5.1.1 (być może będzie aktualizacja do androida 6)
- filmy 4K podczas odtwarzania na komputerze potrafią klatkować
- zbyt wolny zapis zdjęć powoduje przekształcenia, kiedy je przeglądamy


Kilka słów o teście

Deja vu, normalnie deja vu Nas ogarnia, gdy widzimy Xperię M5 na żywo. Gdzieś już to przecież wcześniej widzieliśmy… A tak!, Xperia M4 Aqua wygląda niemal tak samo jak M5 – a nawet i „zetki” są do niej bardzo podobne. Nuda kompletna w wykonaniu Sony. Ile tak można? Najwyraźniej dużo bo nawet nowa seria X nie wprowadziła powieu świeżości w designie telefonów tej marki. Zapraszmy na test.

0
Opublikowano 21 lipca 2016 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Sony Xperia M5 – aparat i kamera

Xperia M5 posiada główną matrycę ponad 21,5 MPx (sensor Exmor RS IMX230) oraz równie dobrą przednią – 13 Mpix. Oba aparaty posiadają wbudowanego hybrydowego autofocusa, co w przypadku przedniego oka wyróżnia to urządzenie na tle konkurencji. Rozdzielczość sensora głównego modelu M5 różni się od innych modeli w palecie Sony, które to mają odpowiednio::

Obiektyw z kolei jest ciemniejszy niż w Xperiach Z3, Z5 i X, bowiem jego jasność wynosi F/2.2, a nie F/2.0. Zaimplementowano tutaj również autofocus wsparty mechanizmem detekcji fazy. Przedni obiektyw jest z kolei jaśniejszy niż główny aparat, bo posiada przesłonę równą F/2.0!

Przednie oka w aparatach Xperii Z3 i Z5 mają rozdzielczość odpowiednio: 2,2 megapiksela i 5,1 megapiksela, i są do tego widocznie ciemniejsze od tego w M5. Dopiero najnowsza Xperia XA, z przednim okiem wielkości 8 megapikseli potrafi jako nawiązać walkę przednim aparatem Xperii M5.

sony xperia m5 - obudowa i wygląd (12)

Menu aparatu choć jest proste, przejrzyste to niestety i przestarzałe. No ale jak ma inaczej, skoro nie zmieniło się ono praktycznie w stosunku do wcześniej testowanej Xperii Z3+ czy innych, nowszych modelach Sony, a wiec już dość wiekowych telefonów (w przypadku tego pierwszego). Na obronę powiemy, że w jakimś sensie jest to i plus, ponieważ interfejs zaprojektowany został niezwykle przejrzyście i estetycznie. Szybko znajdziemy tu odpowiednie funkcje. Jeśli chcemy używać nowej aplikacji aparatu w modelach Sony, to musimy skierować wzrok ku najnowszym modelom z rodziny X, gdzie ten element praktycznie przebudowano od zera. Wracając do M5. Dzięki dobrej optymalizacji działania aparatu zdjęcia wykonujemy szybko, aczkolwiek z drugiej strony dość długo trwa samo zapisywanie plików, co nieraz skutkuje zamazanym zdjęciem, jeśli zbyt szybko chcemy przejść z aplikacji aparatu do podglądu zrobionego właśnie zdjęcia (przykłady poniżej). Zdjęcia zrobimy w domyślnym formacie 4:3, co stało się już poniekąd normą u wszystkich producentów smartfonów. Niestety dla bardziej zaawansowanych użytkowników minusem na pewno będzie brak wsparcia dla zapisu plików w formacie RAW.

sony xperia m5 - aplikacja aparatu i kamery (5)

sony xperia m5 - aplikacja aparatu i kamery (3)
sony xperia m5 - aplikacja aparatu i kamery (1)

sony xperia m5 - aplikacja aparatu i kamery (3)

sony xperia m5 - aplikacja aparatu i kamery (3)

Sony Xperia - efekt AR

przykłady zamazanego zdjęcia:

Sony Xperia M5 – problem z zapisem zdjęcia..

 

Aplikacja kamery:

Filmy możemy nagrywać maksymalnie w rozdzielczości 4K w 30 klatkach na sekundę (do 55 Mb/s). Choć czasami pojawia się komunikat o podwyższonej temperaturze grożącej zamknięciem aplikacji, to nie jest to zjawisko tak nagminne jak w urządzeniach ze Snapdragonem 810. Oprócz tego mamy opcję filmowania w 1080p w 60, lub 30 kl/s. Nie rozumiemy jednak, dlaczego nie mamy możliwości nakręcenia wideo w 4K z poziomu standardowych ustawień menu aparatu. Oczywiście niemiło to zaskakuje, i nie poprawia sytuacji fakt, że funkcja ta jest dostępna z poziomu „Aplikacji aparatu” i wyodrębniona, jako osobna. Powinno to być ustawione na sztywno bowiem nie wiemy co w danej chwili będziemy chcieli uchwycić na obrazie zatem jak najlepsza domyślna jakość nagrywanego obrazu jest tu priorytetem. Frontowa kamera nagrywa materiały w rozdzielczości Full HD co jest dużym plusem.

sony xperia m5 - aplikacja aparatu i kamery (1)

sony xperia m5 - aplikacja aparatu i kamery (2b)

sony xperia m5 - aplikacja aparatu i kamery (1)

sony xperia m5 - aplikacja aparatu i kamery (2b)

sony xperia m5 - aplikacja aparatu i kamery (3)

sony xperia m5 - aplikacja aparatu i kamery (1)

sony xperia m5 - aplikacja aparatu i kamery (6)

Aparat główny:

Sony Xperia M5 – zdjęcia różnego typu wykonane smartfonem

Aparat przedni:

Przedni aparat w M5 zdecydowanie jest jednym z najlepszych dostępnych aktualnie na rynku. Przy dobrym oświetleniu uzyskujemy świetne selfie oraz bardzo dobrej jakości filmy. W półmroku, jak i w nocy aparat przedni oczywiście cyka fotki i kręci filmy sporo gorzej, ale mimo wciąż znośnie.

Zdjęcia wykonane przednim aparatem

Sony Xperia M5 – zdjęcia wykonane przednim aparatem

Spis treści: Test Sony Xperia M5 – co oferuje nam następca Xperii M4 Aqua?

Robert Żabiński
 
Redaktor i tester sprzętu komputerowego oraz mobilnego. Wcześniej sporo widziany w ekipach: PCCentre.pl, PCFoster.pl, a przede wszystkim w PCArena.pl.


0 komentarzyDodaj komentarz jako pierwszy!


Dodaj komentarz


(required)