1
Opublikowano 24 lutego 2018 w Portal komputerowy » Wiadomości » Rożne » Systemy sprzedaży POS – pełne wsparcie dla handlu
 
 

Systemy sprzedaży POS – pełne wsparcie dla handlu


Oprogramowanie sprzedażowe jest w stanie znacząco usprawnić nie tylko samą sprzedaż, ale również obsługę klienta. Czym dokładnie są systemy POS?

POS to skrót pochodzący od Point of Sale – termin ten ma bardzo szerokie zastosowanie w branży sprzedażowej i odnosi się do rozwiązań wspierających sprzedaż. Termin POS stosowany jest między innymi w odniesieniu do materiałów reklamowych oraz do terminali, w których dokonujemy zapłaty kartą. Także POS to specjalne systemy sprzedaży, które mają za zadanie ułatwiać prowadzenie transakcji oraz obsługę klientów.

W ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat w branży handlowej zaszły duże zmiany. Miały one związek przede wszystkim z powaleniem się komputerów, a następnie internetu. To właśnie na tych technologiach bazuje każdy systemy sprzedaży, dzięki któremu placówki handlowe w wielu branżach mogą zarządzać nią jeszcze efektywniej, bezpieczniej i wygodniej.

Czym charakteryzują się systemy POS?

Oprogramowanie POS jest dedykowane dla sklepów – także tych działających jako sieci. To proste, ale jednocześnie funkcjonalne systemy sprzedaży, które wspierają sprzedaż detaliczną w placówkach handlowych. Są one używane zarówno przez mniejsze, jak i większe sklepy, a także innego rodzaju punkty prowadzące sprzedaż.

Przedsiębiorcy mają obecnie do dyspozycji różne systemy sprzedażowe POS – zarówno darmowe, jak i płatne, działające na komputerach po instalacji oraz przeznaczone do obsługi w chmurze, czyli wymagające internetu. Przede wszystkim system sprzedaży powinien odpowiadać indywidualnym oczekiwaniom firmy i właśnie dlatego przed podjęciem decyzji o wdrożeniu jednego z dostępnych rozwiązań warto poznać je bliżej.

Podstawowe możliwości systemów POS:

 • przygotowywanie i prowadzenie kartotek towarowych
 • ustalanie cen sprzedaży towarów oraz cen promocyjnych
 • zarządzanie zakupami w sklepie, a także w sieci sklepów
 • przygotowywanie raportów
 • analiza sprzedaży bieżącej

W zależności od rodzaju systemu sprzedaży POS można korzystać też z innych funkcjonalności, na przykład związanych z obsługą magazynu, zamówień, finansami. Warto też wskazać, że system sprzedaży tego rodzaju może być zintegrowany z szeregiem urządzeń używanych w sklepach, na przykład z drukarkami fiskalnymi, sprawdzarkami cen, wagami, wyświetlaczami cen.

Warto przy tym wskazać, że system sprzedaży może być dopasowany indywidualnie w zależności od branży, przykładowo inne systemy wybiera się dla placówek gastronomicznych, inne dla sklepów.

Zatem dobór właściwego systemu sprzedażowego jest kluczowy dla działania wielu firm – jakie dokładnie korzyści można uzyskać dzięki jego wdrożeniu?

Jakie korzyści można uzyskać dzięki wdrożeniu systemu POS?

 • generowanie informacji o najlepiej i najgorzej sprzedających się produktach
 • śledzenie drogi towaru od momentu przyjęcia go do magazynu do sprzedaży
 • bieżąca kontrola dotycząca rozliczeń z kontrahentami
 • automatyczne przydziały towaru
 • łatwe wprowadzanie zmian w zakresie przecen oraz promocji
 • generowanie różnego rodzaju raportów pod kątem określonych cech produktów i sprzedaży
 • monitorowanie zysków dla konkretnego okresu – analiza, porównywanie oraz kontrola przychodów i rozchodów placówki handlowej
 • kontrola stanu kasy o każdej porze dnia
 • sprawne i szybkie przygotowywanie etykiet towarowych
 • wsparcie w trakcie inwentaryzacji sklepów
 • oszczędność w trakcie wprowadzania dokumentów dostaw

Podsumowując, systemy sprzedaży POS to znaczące wsparcie dla każdego przedsiębiorcy, któremu zależy na prowadzeniu handlu w sposób jeszcze łatwiejszy, wygodniejszy oraz efektywniejszy. Dopasowany indywidualnie system sprzedażowy sprawi, że codzienne transakcje będą jeszcze efektywniejsze, co będzie miało również przełożenie na jakość obsługi klienta.

Spis treści: Systemy sprzedaży POS – pełne wsparcie dla handlu

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.