Portal komputerowy » dyski hybrydowe » Recenzja dysku SSHD Seagate Thin pierwszego ultracienkiego dysku hybrydowego! Test laptopowy porównawczy SSD, SSHD oraz HDD

Recenzja dysku SSHD Seagate Thin pierwszego ultracienkiego dysku hybrydowego! Test laptopowy porównawczy SSD, SSHD oraz HDD

 
Lenovo X220, porównanie dysku SSHD z HDD i SSD
Lenovo X220, porównanie dysku SSHD z HDD i SSD
Lenovo X220, porównanie dysku SSHD z HDD i SSD

 
Podsumowanie
 

Ocena: 4.5
 
Rodzaj:
 
Pojemność:
 
Cena:
 
Producent:
 
Ocena
 
 
 
 
 
4.5/5


 

Zalety


- wysoka, odczuwalna wydajność
- niski profil 7mm. idealny do ultrabooków
- świetny przelicznik ceny do pojemności
- wbudowane 8 GB SSD
- zapewnia szybkie ładowanie Windows i wyłączanie

Wady


- przeciętna wydajność w kopiowaniu danych (5400 obr.)
- długi czas losowego dostępu do danych
- większe zużycie energii niż SSD i HDD


Kilka słów o teście

Po udanej premierze dysków hybrydowych z serii Momentus XT przyszła pora na zdobycie rynku laptopów ultramobilnych. Tym razem do naszych rąk trafił ultracienki dysk Seagate SSHD Thin 500 GB ST500LM000, dysk hybrydowy o wysokości wynoszącej 7mm! Zobaczmy jak się wyszło połączenie technologii półprzewodnikowej z nośnikiem magnetycznym..

2
Opublikowano 9 sierpnia 2013 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Testy praktyczne

Ładowanie Windows

Windows logo

Przed uruchomieniem rzeczywistych aplikacji należy wcześniej załadować system operacyjny. W tym teście zmierzyliśmy ile czasu trwa załadowanie systemu operacyjnego Windows 7, użyliśmy do tego celu stopera. Należy wspomnieć, że system Windows w żadnym teście nie jest zainstalowany na odseparowanym dysku.

Procedura testowa zakładała uruchamianie Windows 3-krotnie, a następnie obliczaliśmy średnią. Przyjrzyjmy się wynikom:

czas ładowania Windows dysk SSD Segate 600 SSHD Thin

System Windows 7 na SSHD uruchamiał się średnio o 4 sekundy szybciej niż tradycyjnym dysku. Kolejne uruchomienia Windows skutkowały tym, że system ładował się jeszcze szybciej i podczas 3-ciego uruchomienia uzyskaliśmy wynik 18 sekund. Jest to bardzo bliski wynik do dysków SSD! Jak widać w nośnikach hybrydowych działa funkcja uczenia się i wymaga ona czasu. Pozostaje nam zaufać mechanizmowi, który za nas decyduje jakie dane warto przechowywać na SSD, a jakie nie. Niestety nie możemy wierzyć, że dysk zaraz po włożeniu do komputera doda mu skrzydeł. Wykonajmy kolejne testy..

Wyłączanie Windows

Tutaj uzyskaliśmy wyniki niemal identyczne z SSD zostawiając daleko w tyle tradycyjny nośnik.

czas zamykania Windows dysk SSD Segate 600 SSHD Thin

Cywilizacja V „Bogowie i Królowie” ładowanie zapisu gry

Cywilizacja V bogowie i królowie

I w tym przypadku również wykonaliśmy 3-krotnie procedurę testową. Uzyskane wyniki SSHD były jak najbardziej satysfakcjonujące, dysk Seagate SSHD Thin wczytywał grę o 15 sekund szybciej niż tradycyjny dysk HDD. Uzyskał nawet niewielką przewagę nad SSD, która najprawdopodobniej wynikała z faktu, że w SSD wyłączona była obsługa pamięci stronicowanej.

Cywlizacja V benchmark czas ładowania gry SSHD oraz SSD

Spis treści: Recenzja dysku SSHD Seagate Thin pierwszego ultracienkiego dysku hybrydowego! Test laptopowy porównawczy SSD, SSHD oraz HDD

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.


2 komentarze


  1.  
    mikrokabel

    sądzę że dyski hybrydowe za szybko sie psują
  2.  

    Zgadzam się. Prawdopodobnie, bufor 8GB NAND służący do przyspieszenia operacji zbyt szybko ulega degradacji. Do tego, bardzo trudno jest odzyskać dane z takiego nośnika. Na początku byłem bardzo optymistycznie nastawiony do tego rozwiązania (zwłaszcza dla osób, które z jakiś względów miały potrzebę chomikowania danych), lecz teraz mam mieszane uczucia.

Dodaj komentarz


(required)