Portal komputerowy » od 200 do 300zł » Recenzja SilentiumPC Gladius M35 Pure Black.

Recenzja SilentiumPC Gladius M35 Pure Black.

 

 
Overview
 

Producent:
 
Cena:
 
criteria 1
 
 
 
 
 
4.5/5


User Rating
10 total ratings

 

Zalety+ Ciekawy wygląd
+ Atrakcyjna cena
+ Dobra jakość wykonania
+ Przestronne i praktyczne wnętrze
+ Dwukomorowa konstrukcja wnętrza
+ Bateria filtrów przeciwkurzowych
+ Łatwa instalacja nośników danych
+ Przepusty i otwory na wiązki kabli
+ Trójstopniowy regulator obrotów
+ Wystarczający otwór na chłodzenie CPU
+ Duży otwór na kabel 8-pin EPS
+ Kultura pracy wentylatorów
+ Górny top jest metalowy

Wady- Utrudniony montaż górnego filtra po zamontowaniu wentylatorów
- Zastosowana blacha mogłaby być grubsza
- Dwa miejsca montażowe na dyski 3,5 cala


Kilka słów o teście

Niedawno w ofercie SilentiumPC pojawił się model obudowy X95W, natomiast dziś na rynek wchodzi nowy produkt – Gladius M35 Pure Black, który po części zrywa z przekonaniem, że koncepcja obudowy może nudna i non stop powielana.

5
Opublikowano 30 września 2015 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

SilentiumPC Gladius M35 Pure Black – wygląd zewnętrzny

W środku całość jest prawidłowo zabezpieczona, dzięki czemu mamy pewność, że obudowa nie ulegnie zniszczeniu podczas transportu. W komplecie mamy instrukcję obsługi z kolorowymi zdjęciami, które pomogą na wypadek problemów z montażem. Poza tym nie zabrakło śrubek, zaślepek i zapinek.

silentiumpc gladius m35 opakowanie

silentiumpc gladius 35 opakowanie 2

silentiumpc gladius 35 wyposażenie

Ta ważąca dokładnie 6,3 kg obudowa z wyglądu nie robi specjalnego wrażenia. Dlatego nie zachwyci pasjonatów wyrafinowanego wzornictwa. Od dłuższego czasu i tak ciężko zaskoczyć czymś nowym w kwestii wzornictwa, więc także i SilentiumPC z modelem M35 tego nie uczynił. Jedyne o czym warto wspomnieć to użycie chropowatej faktury plastiku na front panelu. Jest to inny w odczuciu dla użytkownika plastik aniżeli stosowany na ogół zwykły, śliski. Góra front panelu oferuje dwie niby zaślepki. Są one demontowalne. To tylko taki celowy zabieg stylistyczny ze strony producenta. Dół natomiast to sporych rozmiarów metalowa kratka wentylacyjna, mająca na celu poprawić obieg powietrza w środku obudowy. Na środki tej kratki producent umieścił swoje logo. Czy takie coś ogólnie się komuś podoba, czy nie – to już zależy od Was.

silentiumpc gladius m35 front ogólny

Spasowanie elementów jest na bardzo dobrym poziomie. Powłoka lakiernicza na pierwszy rzut oka jest dobra gatunkowo, ale obstawiamy(pamiętając z historii poprzednie modele tego producenta), że może po czasie może nie być odporna na uszkodzenia. Podsumowując – omawiany model prezentuje się z wyglądu dobrze. Jest to poniekąd coś nowego, coś świeżego w ofercie tego producenta. Pośród szeregu front-meshowych konstrukcji typu Gladius M40 w portfolio, testowany tutaj model jest o wiele bardziej elegantszy od reszty tego producenta. Przywodzi na myśl np. produkty marki Phanteks.

silentiumpc gladius m35 frontpanel górny

silentiumpc gladius m35 frontpanel dolny

Panel I/O został przeniesiony na top obudowy, co jest lepszym rozwiązaniem aniżeli umieszczenie go na froncie obudowy. W skład tego panelu wchodzą: włącznik, przycisk reset, złącza audio, diody HDD i power, dwa złącza USB 2.0, dwa złącza USB 3.0 oraz dwa trójstopniowe regulatory obrotów. Firma pozwala w swojej najnowszej obudowie podłączyć do nich łącznie pięć wentylatorów (jeden obsługuje trzy, drugi dwa śmigła).

Porty USB rozmieszczono w dobrej od siebie odległości, co nie powinno stanowić problemu dla użytkowania kilku dużych gabarytowo przenośnych pamięci USB naraz. Poprzednie modele nie zawsze idealnie były w tej materii zaprojektowane.

Resztę topu zajmuje długi wlot powietrza z magnetycznym filtrem przeciwkurzowym. Dobrze przylega on do obudowy i nie mamy wrażenia że jest on jakby doklejony na siłę. Sprawia wrażenie jednego monolitu z resztą obudowy.

silentiumpc gladius m35 zestaw złącz na topie

silentiumpc gladius 35 górny top

Tył obudowy to standard. Nie ma tu nic odkrywczego co zasługuje na szersze opisanie. Na dole oprócz wycięcia na zasilacz, umieszczono sloty na karty rozszerzeń – na szczęście są one wykręcane. Obok nich mamy wlot powietrza. Trochę nas dziwi to, że nie jest on niczym zasłonięty. Taki mały filtr przeciwkurzowy w tym miejscu byłby naprawdę dobrym i co najważniejsze, skutecznym rozwiązaniem. To do poprawki. Góra obudowy oferuje nam kratkę na wentylator 120 mm. Obok niego przewidziano miejsce na panel I/O płyty głównej.

silentiumpc gladius m35 tył ogólny

Zastosowany wentylator SilentiumPC Sigma Pro możemy dowolnie przesuwać w cyklu góra – dół. Wszystko to dzięki umiejscowieniu specjalnych – podłużnych szyn montażowych.

silentiumpc gladius m35 tył obudowy górny

silentiumpc gladius m35 tył obudowy dolny

Obudowa opiera się na czterech ciekawie stylizowanych i dobrej jakości zakończonych gumowymi podkładkami nóżkach. Przesunięcie obudowy np. na dywanie wymaga użycia sporej siły.  Obudowa spoczywa solidnie i nie ma mowy o jej przypadkowym przesunięciu – oczywiście po obciążeniu podzespołami.

silentiumpc gladius 35 spód obudowy

Panele boczne na szczęście w tym przypadku nie posiadają żadnych przetłoczeń. Akurat tutaj, w tym modelu i tak za bardzo to by nie pasowało i psuło cały efekt wizualny. Nie ma tu też żadnych wycięć na dodatkowy wentylator 120/140mm. Grubość blachy użytej do budowy Gladiusa M35 mieści się w granicach 0,7 mm. Panele boczne są przymocowane do konstrukcji przy pomocy śrub z plastikowymi łbami ułatwiającymi ich odkręcanie bez dodatkowych narzędzi.

silentiumpc gladius m35 panel boczny lewy

silentiumpc gladius m35 panel boczny prawy

Spis treści: Recenzja SilentiumPC Gladius M35 Pure Black.

Robert Żabiński
 
Redaktor i tester sprzętu komputerowego oraz mobilnego. Wcześniej sporo widziany w ekipach: PCCentre.pl, PCFoster.pl, a przede wszystkim w PCArena.pl.


5 komentarzy


 1.  
   
   
   
   
   

  We wstępie jest trochę inny klimat a w podsumowaniu wygląda jakby recenzent jednak przekonał się do tej obudowy 😉
 2.  
  Misiek
   
   
   
   
   

  Blacha w cenie do 200 zł jest chyba teraz najlepsza na rynki, naprawdę w tej cenie jest wręcz wzorowa (0.7-0.8 mm – i to dla was słaba blacha?)… no właśnie do 200 zł – ta obudowa nie kosztuje 220-230 zł, a 190-210 zł, jest to spora różnica (za 230-240 zł to jest M45W – wyższy model).

  Więc jak dla mnie pisanie w wadach, że blacha jest słaba nie jest adekwatne do tego co oferuje ta obudowa. Poza tym, że blacha jest właśnie w tej cenie dobra, to TOP jest „zaokrąglany” co nadaje wręcz wzorowej sztywności po złożeniu kompa. Oczywiście czytając recenzję wiele z tego można wywnioskować w recenzji – ale w punkach jest wada jako „blacha mogła by być grubsza” – co sugeruje, że blacha jest poniżej oczekiwań – tak to zrozumie prawie każdy czytający 😉

  To taka uwaga według mnie. Reszta recki super! Zabrakło mi realnego przetestowania wentylatorów – bo SPC tutaj się chwali, że to troszkę wyższa klasa od „standardowych” u konkurencji 😉
 3.  
  Robert Żabiński
   
   
   
   
   

  Hmm, no tak – chyba zbyt surowo podszedłem do oceny tej blachy… Tak jak kolega wyżej pisze, to nie jest tak, że panele gną się jak papier – wręcz przeciwnie, ich sztywność jest prawidłowa. Grubość bliżej 0,8 mm w sumie daje temu dowody. Zostawmy już to wpisane w minusach ale z zastrzeżeniem, że to naciągany minus. W testach mamy już model Gladius M45W, także tam bardziej liberalnie podejdę do tematu blachy i ocenię to realniej. Zapewne tak będzie, bowiem M45W to model droższy a więc blacha gorsza być nie może.
 4.  
  sacerdos

  Jak z głośnością tego wentylatora? , bo spodobała mi się nowa obudowa od silentium Pax M70 Pure Black a tam są aż trzy takie
 5.  
  Jarosław Kuna

  Bardzo delkatne miękie tworzywo , bardzo łatwo zarysować podczas montażu komponentów . Sztywność blach wystarczająca jak na cenę obudowy.Delikatne porty USB .

Dodaj komentarz


(required)