9
Opublikowano 14 marca 2012 w Portal komputerowy » Systemy Operacyjne » Windows XP » Porady » Usuwanie zbędnych czcionek
 
 

Usuwanie zbędnych czcionekPodczas instalacji aplikacji biurowych (np. Microsoft Office) twój system zostaje „wzbogacony” o nowe czcionki. Zbyt duża ilość czcionek nie wpływa pozytywnie na szybkość i stabilność pracy systemu Windows, a już z pewnością na działanie Worda, który musi wczytać wszystkie fonty, aby wyświetlić je w okienku czcionek. Twój system nie powinien zawierać więcej niż 100 fontów. Dobrym sposobem na przyspieszenie uruchamiania Windows będzie uporządkowanie folderu z czcionkami.

  1. Otwórz Moje dokumenty i utwórz tam nowy folder o nazwie np. Czcionki.
  2. Pobierz, zainstaluj i uruchom aplikacje X-Fonter do zarządzania czcionkami.
  3. Teraz znajdź niepotrzebna Ci czcionkę (wiele czcionek różnią sie tylko szczegółami), kliknij na nią prawym przyciskiem myszy i wybierz Unload. Musisz teraz zaznaczyć „Move Files to”: ścieżka do folderu „Czcionki”, który wcześniej utworzyłeś. Pamiętaj, aby nie usuwać podstawowych krojów czcionek: Arial, Courier, Tahoma, Marlett, Times New Roman.
    W razie problemów zawsze możesz przywrócić czcionki do folderu C:\Windows\Fonts z utworzonej przez ciebie kopii czcionek w folderze Czcionki.
x-fonter, podgląd czcionek, czcionki Windows

x-fonter podgląd czcionek

 Informacje:
Windows ma w sobie narzędzie do analizy podobieństwa czcionek. Aby z niego skorzystać wejdź do folderu Windows/Fonts i z menu Widok wybierz lista czcionek według podobieństw.

fonts, podobne czcionki, czcionki, czcionki Windows

folder z czcionkami Windows

Spis treści: Usuwanie zbędnych czcionek

[Głosów: 5   Average: 3/5]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.