1
Opublikowano 30 lipca 2013 w Portal komputerowy » Sprzęt komputerowy » Laptopy porady » Przyspieszanie laptopa w 7 krokach
 
 

Przyspieszanie laptopa w 7 krokach


Wśród użytkowników laptopa istnieje fałszywe przeświadczenie, że oferują one określoną przez producenta wydajność  i jeśli okaże się niewystarczająca to trzeba notebook po prostu wymienić. W niniejszym artykule postaramy się obalić ten mit i przedstawić kilka sposobów na tanią i szybką poprawę wydajności nawet leciwego sprzętu. Na końcu artykułu przedstawiliśmy kilka przykładów przyspieszania laptopów. Zapraszam do czytania.

1.    Zmiana systemu Windows

windows 7 pudelka

Szacowane wydatki na update systemu Windows:

  • Instalacja modyfikowana lub przywrócenie ustawień fabrycznych: za darmo.
  • Windows 7 Home 32-bit: od 300zł.
  • Windows 7 Pro 64-bit: od 450zł.
Razem: 0 – 450zł
Stopień trudności: łatwy(instalacja Windows 7 po Viście, przywracanie fabrycznych ustawień) – średni(instalacja Windows 7 po XP czy instalacja modyfikowana)
Wzrost wydajności: 20- 100%(odczuwalny)

Wiele laptopów cierpi na brak mocy z powodu ociężałego systemu operacyjnego. Sposobów na rozwiązanie tego problemu jest kilka, zaczniemy od najtańszego, czyli przywrócenia systemu z  fabrycznymi ustawieniami. W tym celu należy zajrzeć na stronę producenta i dowiedzieć się czy nasz laptop posiada ukrytą partycję z obrazem systemu Windows po instalacji. Zazwyczaj za jego przywrócenie odpowiada specjalny program lub przycisk, który należy wcisnąć podczas startu komputera, aby dostać się do konsoli producenta.  Nie ma tutaj gotowej instrukcji, więc gdy nie wiemy czy laptop posiada taką kopię(niekiedy jesteśmy proszeni o wykonanie jej na własną rękę, wtedy mówi się o płycie DVD Recovery) zapytajmy na forum komputerowym Tweaks.pl

onekey recovery lenovo
Drugim sposobem jest stworzenie własnej, modyfikowalnej, odchudzonej o różne niepotrzebne gadżety(dodawane przez producenta jak i wbudowane) instalacji Windows. Taka instalacja wymaga odrobinę wiedzy, aby zintegrować wszystkie potrzebne sterowniki potrzebne do laptopa oraz niezbędne oprogramowanie(np. do kontroli ustawień kamerki itd.). Do tego celu używamy programu nLite(Windows XP) lub RT Se7en Lite(Windows Vista i 7). Instalacja własna zajmuje dużo mniej przestrzeni na dysku oraz w mniejszym stopniu obciąża procesor czy pamięć RAM. Zazwyczaj po takiej instalacji trzeba ponownie aktywować licencję Windows telefonicznie(wbrew pozorom całość zajmuje około 5 minut).

Windows 7 RT Seven Lite, instalacja modyfikowana Windows 7

Trzecim sposobem czasem wymagającym zainstalowania we własnym zakresie sterowników ze strony producenta jest zakup aktualizacji Windows(o ile producent jeszcze daje taką możliwość) lub nowej licencji. Jest to najlepsza metoda, jeśli posiadamy Windows Vista w laptopie. System Windows Vista nie należy do udanych produktów, cechuje się dużą ociężałością i bardzo obciąża zarówno procesor jak i pamięć RAM. Zmiana systemu na Windows 7 jest szczególnie odczuwalna na słabszych konfiguracjach laptopa np. z niskim taktowaniem czy jednordzeniowym procesorem(Solo) i mniejszą niż 2 GB ilością pamięci RAM. Poza tym aktualizacja Visty na Windows 7 przebiega raczej bezproblemowo – w większości wypadków zadziała nowa funkcja Anytime upgrade, która przeniesie wszystkie ustawienia i sterowniki podczas aktualizacji systemu. Zakup systemu Windows 7 64-bit ma sens, gdy zamierzamy korzystać z 4 i więcej GB pamięci RAM. Wersja 32-bit. obsługuje do 3.2 GB pamięci RAM i nawet jak posiadamy jej więcej to będzie mogła tylko tyle obsłużyć w systemie.

Windows anytime upgrade

Ponadto instalujemy aktualizacje oprogramowania ze strony producenta – np. nowe sterowniki karty graficznej(o ile karta jest nie starsza niż 2-3 lata!). Często producent dostarcza gotowy program, który za nas zadba o wszystkie aktualizacje sterowników.

lenovo update program

2.    Wymiana procesora w laptopie

procesor Intel

Szacowane wydatki na upgrade procesora:

  • Pentium 4M: ~15- 40zł.
  • Core2Duo: ~50 – 80zł.
  • Pasta termoprzewodząca: 20zł
Razem: 50 – 100zł
Stopień trudności: średni – duży (wymaga otwarcia obudowy i demontażu starego procesora)
Wzrost wydajności: 20- 50%

Notebooki sprzedawane są zazwyczaj w kilku seriach różniących się parametrami i nawet do wydajnego laptopa producent potrafi wstawić przeciętny procesor, aby tylko laptop znalazł swojego nabywcę. Często też procesor decyduje o wydajności karty graficznej, bo okazuje się że czasem brakuje mu mocy na obsłużenie innych komponentów. Na szczęście rynek wtórny procesorów cechuje dużo niższe ceny niż analogiczne procesory do komputerów stacjonarnych! Warto wymienić procesor, gdy:

  • posiada niskie taktowanie(mniejsze niż 2 GHz),
  • technologicznie jest zacofany lub okrojony np. Celeron, gdy można wstawić Core2Duo,
  • mamy zamontowaną w laptopie wydajną kartę graficzną,
  • jest jednordzeniowy.

Przed zakupem nowego procesora trzeba wykonać następujące kroki:

  1. Sprawdzamy czy w ogóle możemy wymienić procesor w laptopie(szczególnie netbooki i laptopy 13.3 mają procesory przytwierdzone na stałe metodą BGA do płyty głównej). W tym celu można poszukać instruktażowych filmów na Youtube pod hasłem: „open case model laptopa” czy „change processor”.
  2. Szukamy na stronie producenta informacji jakie procesory wspiera nasz model laptopa oraz na jakim złączu są one zamontowane(Socket 754, 1155 etc.).
  3. Szukamy na stronie producenta aktualizacji BIOSu płyty głównej laptopa. Zazwyczaj taka aktualizacja zawiera swój instalator, który przeprowadzi procesor update.
  4. Monitorujemy aktualne temperatury w laptopie. Polecamy do tego program HWINFO. Często w laptopach ze względu na proces montażu używa się zwykłych past silikonowych, które gorzej odprowadzają ciepło(wraz z wymianą procesora kupujemy również pastę srebrną).

Jeśli nie jesteśmy pewni jaki procesor pasuje do naszego laptopa możemy zadać pytanie na forum komputerowym Tweaks.pl

Teraz wyszukujemy pasujący model procesora na popularnym serwisie aukcyjnym Allegro. Zakup nowego procesora od producenta jest praktycznie nieopłacalny. Nawet w serwisach laptopów często wymienia się na procesory używane dodając gwarancję sklepu. Pamiętamy procesory mobilne mają końcówkę „M”. Ponadto dokupujemy pastę srebrną, która posłuży nam do poprawienia odprowadzenia ciepła z procesora.

Montaż procesora w laptopie

Montaż procesora w laptopie wymaga należytej uwagi. Przed otwarciem obudowy warto obejrzeć filmy instruktażowe na Youtube, aby przypadkiem czegoś nie uszkodzić. Należy szczególnie uważać podczas demontażu procesora np. by nie zagiąć którejś z nóżek złącza czy procesora. Jeśli system chłodzenia wydaje się mocno przytwierdzony do procesora należy go wygrzać np. suszarką, aby pasta procesora zmieniła swoją konsystencję. Przed założeniem procesora trzeba usunąć z niego i chłodzenia wszelkie pozostałości starej pasty termoprzewodzącej. Spodnią część chłodzenia czyścimy alkoholem izopropylowym lub acetonem. Na procesor dajemy ilość pasty srebrnej wielkości grochu. Gdy powierzchnia styku jest duża(procesory z obudową) trzeba rozprowadzić pastę tak, aby tworzyła równomierną milimetrową warstwę. Cooler montujemy bezpośrednio nad procesorem i podłączamy zasilanie do niego. Przykręcamy tylko najważniejsze komponenty i uruchamiamy laptopa, aby sprawdzić czy działa.

Prawidłowe temperatury pasty uzyskamy dopiero po kilkuset godzinach, wtedy też ponownie sprawdzamy temperatury programem HWINFO.

3.    Dołożenie pamięci RAM

SODIMM pamięci RAM

Szacowane wydatki na upgrade RAM:

  • DDR1 512MB od 40zł
  • DDR2 1 GB: ~30-50zł
  • DDR3 2×2 GB: ~40 – 60zł

Razem: 30 – 60zł
Stopień trudności: średni – duży (wymaga otwarcia obudowy i demontażu starego procesora)
Wzrost wydajności: 20- 50%

Często okazuje się, że pamięci RAM jest jak na lekarstwo i trzeba dokupić kolejną kość, aby usprawnić nasz laptop. Trzeba też wspomnieć, że duży przyrost mocy uzyskamy, jeśli posiadamy zintegrowaną kartę graficzną, a laptop chodzi tylko z jedną kością pamięci i musi ją dodatkowo dzielić z tym komponentem. Na takim sprzęcie czasem nawet Sims 3 nie chodzi płynnie.. Do dzieła! Warto wymienić/dokupić pamięć RAM, gdy posiadamy:

  • Mniej niż 1.5GB RAM i Windows XP lub mniej niż 2GB RAM i Windows Vista/7.
  • Tylko jedną kość zamontowaną w laptopie.

Dołożenie kolejnej pamięci RAM o podobnych parametrach spowoduje uruchomienie trybu Dual Channel, który to przyspieszy obsługę pamięci RAM. Wtedy też na jednej kości dane będą zapisywane, a w drugiej odczytywane równocześnie. Wzrost wydajności w przypadku laptopów z współdzieloną pamięcią RAM sięga nawet 40% w benchmarkach graficznych, w przeciwnym razie, gdy posiadamy minimum 2GB RAM wydajność wzrasta o około 10%(odczuwalnie, gdy korzystamy z wielu programów w tle np. wirtualnego serwera czy środowiska programistycznego).

cpu-z dual channel check

Przed zakupem nowej pamięci RAM trzeba wykonać następujące kroki:

  1. Sprawdzamy na stronie producenta ile maksymalnie możemy zamontować pamięci RAM, w ilu kościach i o jakich parametrach(DDR, DDR2, DDR3..).
  2. Sprawdzamy ile posiadamy aktualnie kości RAM i o jakich parametrach w programie HWINFO
  3. Szukamy na stronie producenta aktualizacji BIOSu płyty głównej laptopa. Zazwyczaj taka aktualizacja zawiera swój instalator, który przeprowadzi procesor update.

Jeśli nie jesteśmy pewni jaka pamięć RAM pasuje do naszego laptopa możemy zadać pytanie na forum komputerowym Tweaks.pl

Teraz wyszukujemy pasujący do laptopa model pamięci RAM na popularnym serwisie aukcyjnym Allegro. Dla starszych rodzajów pamięci (DDR2 i starsze) zakup nowej pamięci RAM od producenta jest nieopłacalny. Nawet w serwisach laptopów często wymienia się na pamięci RAM na używane dodając gwarancję sklepu. Pamiętamy pamięci mobilne mają końcówkę „SODIMM”.  Ponadto pamięci dzielimy na SDR i DDR(1-2-3), które nie są ze sobą kompatybilne i do laptopa obsługującego pamięci DDR2 nie zamontujemy DDR3. Z kolei ich taktowanie już nie ma wielkiego znaczenia i tak do pamięci DDR3 800Mhz(i odwrotnie np.533Mhz) zamontujemy DDR3 667Mhz lub 533Mhz, ale będą pracowały w szybkości ustawionej w najsłabszej kości RAM. Jeśli dokupujemy drugą kość warto zwrócić uwagę, aby posiadały identyczne timingi(CL).

4.    Wymiana karty graficznej

MXM karta graficzna do laptopa

Szacowane wydatki na upgrade karty graficznej w laptopie:

  • Karta graficzna MXM3: ~100zł – 200zł
  • Karta graficzna MXM: ~50zł – 100zł
  • Pasta termoprzewodząca: ~20zł
  • (opcjonalne) eGPU z GeFore GTX 460 i zasilaczem: 1000zł

Razem: 70 – 220zł
Stopień trudności: duży (wymaga otwarcia obudowy i demontażu starej karty GPU)
Wzrost wydajności: 100% i więcej

Wbudowana karta graficzna to największa bolączka laptopów, bo niestety w większości z nich jesteśmy skazani na to co producent nam zamontował. Oprócz tricku z dokupieniem pamięci RAM (czytaj wyżej) nie wiele możemy w tej gestii zrobić, ale warto sprawdzić czy czasem nasz laptop nie posiada dedykowanego złącza MXM na kartę graficzną.

Przed zakupem nowej karty graficznej do laptopa trzeba wykonać następujące kroki:

  1. Sprawdzamy na stronie producenta czy kartę graficzną możemy wymienić – jest na złączy MXM.
  2. Szukamy na stronie producenta aktualizacji BIOSu płyty głównej laptopa. Zazwyczaj taka aktualizacja zawiera swój instalator, który przeprowadzi procesor update.
  3. Monitorujemy aktualne temperatury w laptopie. Polecamy do tego program HWINFO. Często w laptopach ze względu na proces montażu używa się zwykłych past silikonowych, które gorzej oddają ciepło(wraz z wymianą karty graficznej kupujemy również pastę srebrną).

Często się zdarza, że producent nie podaje informacji o złączu MXM, dlatego jeśli nie znajdziemy takich informacji możemy zadać pytanie na forum komputerowym Tweaks.pl

Teraz wyszukujemy pasujący model karty graficznej na popularnym serwisie aukcyjnym Allegro. Zakup nowej karty od producenta jest praktycznie nieopłacalny. Nawet w serwisach laptopów często wymienia się grafiki na używane dodając gwarancję sklepu. Pamiętajmy, mobilne karty graficzne mają końcówkę „M” oraz złącza MXM nie są ze sobą kompatybilne – i tak do złącza MXM nie wstawimy karty z MXM3. Sprawdzamy też czy kształt płytki pasuje do obecnie zamontowanej. Podczas montażu postępujemy podobnie jak przy opisie wymiany procesora, również dokupujemy pastę srebrną, która posłuży nam do poprawienia odprowadzenia ciepła z GPU.

Popularne karty graficzne MXM: GeForce 130M, GeForce 210M, GeForce 7600M, GeForce 8600M, GeForce 9300M, Radeon 9700M, Radeon X1600M, Radeon 4500M, Radeon 4570M, Radeon 4650M. Jeśli posiadamy którąś z nich, istnieje spore prawdopodobieństwo, że będzie ona możliwa do wymienienia. Ponadto zapraszam do zapoznania się z rankingiem wydajności mobilnych kart graficznych.

eGPU

Innym, niezbyt popularnym sposobem na przyspieszenie laptopa jest zakup eGPU. To nic innego jak zewnętrzny kontroler/adpter złącza PCIE, do którego dokupujemy normalną kartę graficzną i.. zasilacz komputerowy w ten sposób otrzymujemy semi-komputer.

eGPU

Sposób działa z laptopami posiadającymi złącze ExpressCard(EC) lub Thunderbolt/mPCIe(bardziej skomplikowany montaż).  W przypadku EC po prostu podpinamy ExpressCard z eGPU i za generowany obraz, po zmianach w ustawieniach Windows, odpowiada zewnętrzna karta graficzna. Żeby ostudzić zapał koszt całej platformy może wynieść do 1000zł. Sam adapter PE4H z niezbędnymi akcesoriami i kosztami wysyłki znajdziemy od 130 USD, a do tego niezbędna jest jeszcze gamingowa karta graficzna(max. GTX 460, GTX570 czy GTX 650) i zasilacz. Nadal jednak jest to bardziej opłacalne niż zakup drugiego komputera z myślą o graniu.

5.    Wymiana dysku twardego

momentus xt Seagate

  • Systemowy dysk SSD 32-64 GB: ~150zł – 300zł
  • Pojemny dysk SSD 250GB: ~600zł
  • Hybrydowy dysk SSD+HDD=SSHD 500GB: ~300zł
  • Pojemny dysk HDD 500GB: ~150zł

Razem: 150 – 300zł(proponowane rozwiązanie, dysk hybrydowy) – 600zł (dysk SSD)
Stopień trudności: średni (nie wymaga otwarcia obudowy, ale potrzebna jest kopia zapasowa dysku twardego)
Wzrost wydajności: (odczuwalny) do 40% w przypadku HDD, 150% w dysku hybrydowym, 300% w dysku SSD

Dość często jesteśmy skazani nawet w nowoczesnych laptopach na dyski twarde o przeciętnych parametrach. Jeśli do zwykłego użytkowania może się okazać dostatecznie wydajny to już włączenie bardziej wymagającej aplikacji czy gry staje się wyzwaniem. Mielący dysk, długie włączenie i wyłączanie komputera, głośna praca i powolna reakcja systemu na nasze prośby to częste objawy słabego dysku twardego. Poza tym dysk twardy po latach użytkowania ulega degradacji, staje się głośny i mniej wydajny.

Warto wymienić/dokupić nowy dysk, gdy posiadamy:

  • Jedno dodatkowe, wolne złącze SATA lub mSATA w laptopie(uwaga mSATA często jest wykorzystywane na moduł GPS)
  • Dysk <250 GB
  • Dysk 4200 RPM
  • Dysk starszy niż 4-5 lat

Przed zakupem nowego dysku trzeba wykonać następujące kroki:

  1. Sprawdzamy jaki posiadamy aktualnie dysk twardy i o jakich parametrach w programie HWINFO oraz dodatkowo w CrystalDyskInfo, w celu diagnozy jego stanu zużycia (S.M.A.R.T.)
  2. Szukamy na stronie producenta informacji jakie dyski wspiera nasz model laptopa(ważna wysokość dysku!) oraz na jakim złączu jest zamontowany(SATA/IDEE).
  3. Sprawdzamy czy złącze nie jest czasem zajęte przez napęd DVD lub np. moduł GPS.

Jeśli nie jesteśmy pewni jaki dysk pasuje do naszego laptopa możemy zadać pytanie na forum komputerowym Tweaks.pl

Użytkownicy ze złączem SATA i mSATA

W przypadku użytkowników z dodatkowym złączem SATA oraz mSATA proponujemy zakup drugiego dysku SSD na system operacyjny Windows. Przyspieszy to znacznie ogólny komfort korzystania z laptopa. Ze względu na dość wysoki przelicznik zł na GB w dyskach SSD oraz ich określoną żywotność kupujemy tylko nowe dyski o pojemności co najmniej 32 GB (jeśli chcemy instalować na nim również gry i bardziej wymagające aplikacji np. Photoshop to 64 GB). Nowe dyski SSD kosztują od 150zł(32 GB), 300zł(64 GB) i znacznie więcej.. Przed zakupem sprawdzamy czy wysokość dysku i jego rozmiar będzie pasował do luki na dysk mSATA. Wiele dysków można rozebrać z obudowy, aby zyskać kilka cennych mm. ale po co skoro obecnie można w tej samej cenie(lub niższej..) kupić dedykowane dyski do laptopów bez obudowy.

Użytkownicy tylko z jednym złączem SATA

Większość użytkowników laptopa jest skazana na tylko jedno złącze SATA i pozostaje nam wymienić stary dysk na lepszy model. W tym wypadku polecamy zakup nowego dysku, aby był on wydajny, cichy i bezpieczny w użytkowaniu(po pewnym czasie występuje degradacja nośnika i samych elementów mechanicznych). Polecamy dyski o pojemności minimum 500 GB i szybkości 5400 RPM. Zakup HDD o mniejszej pojemności zmniejsza również jego wydajność(dane są mniej „skompresowane” na nośniku). Dyski 7200 RPM choć oferują lepszą wydajność to jednak bywają głośniejsze i mają mniejszą wytrzymałość na upadek w trakcie pracy(ok. 300 G). Zakup pojemnego i nowoczesnego dysku SSD to często wydatek przekraczający domowy budżet(700zł za 250 GB dysk SSD!) i ze względu na określoną żywotność nośnika wymaga on odpowiedniego traktowania, patrz: poradnik SSD.  Jest to też najwydajniejsze rozwiązanie, bo w testach nie raz osiągaliśmy odczyt na poziomie 500MB, gdy tymczasem zwykły HDD oferuje nam 140MB i to tylko na początku dysku. Kompromisem wydaje się zakup dysku hybrydowego, który stał się hitem zeszłego roku. To nic innego jak połączenie dysku SSD z tradycyjnym twardy dyskiem(HDD) w jednej obudowie. Takie rozwiązanie jako pierwsze wprowadziło Seagate w dyskach SSHD. Dyski SSHD znaleźć można obecnie w niektórych laptopach Sony Vaio.

SSHD Seagate

Cena nośnika SSHD jest jak najbardziej przystępna(mniej niż 300zł za nowy 500GB dysk). Sprawdzona przez nas wydajność w normalnym użytkowaniu często była zbliżona do dysku SSD, a pojemność jaką mamy do dyspozycji jest znacznie większa. Jest to idealna rozwiązanie dla laptopów z jednym złączem SATA, nawet modeli „low profile”(ultrabooki) wymagających, aby wysokość dysku wynosiła 7mm.

czas ładowania Windows test dysk dybrydowy i SSD

 

Wykonanie kopii zapasowej partycji systemowej

Wbrew pozorom nie jest to zbyt trudny proces, wymaga jednak odrobiny cierpliwości, bo w zależności od wielkości partycji może on zająć od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. O wykonaniu backupu pisaliśmy przy okazji regeneracji dysku SSD – opisany tam program Acronis True Image oraz Parted Magic znakomicie się do tego nadają. Bez komplikacji udało nam się przenieść partycję systemową z dysku twardego na dysk hybrydowy, niestety w wypadku dysku SSD trzeba było dokonać nowej instalacji Windows.

6.    Wymiana matrycy w laptopie

wymiana matrycy w laptopie źr. Reda

  • Matryca LED: ~150zł – 250zł(im większa matryca tym.. taniej!)
  • Matryca LCD: ~100zł – 200zł
  • Matryca IPS: 400zł i więcej

Razem: 150 – 400zł
Stopień trudności: duży (wymaga otwarcia obudowy i ramy laptopa, istnieje niewielka możliwość uszkodzenia zawiasów podczas procedury wymiany matrycy)
Wzrost wydajności: –

Gdy znudziła nam się fabryczna matryca w laptopie bądź nie działa ona prawidłowo możemy ją wymienić. Musimy od razu ostudzić wasz zapał i niestety do laptopa nie można wstawić matrycy o wyższej rozdzielczości niż nominalna(obecnie działająca)!

Warto wymienić matrycę, gdy:

  • Wyświetla ona błędy na ekranie
  • Jest typu lustro, a zależy nam na  pracy na dworze
  • Źle odzwierciedla kolory

Przed zakupem nowej matrycy trzeba wykonać następujące kroki:

  1. Sprawdzamy w Internecie jaki typ matrycy będzie pasował do naszego laptopa(wielkość, rozdzielczość, rodzaj złącza – ilość pinów i kształt układu zasilania)

Dla grafików polecamy matrycę IPS. Jej koszt jest wyższy od zwykłej matrycy TF, ale kąty widzenia, głębia czerni i kolory znacznie żywsze. Matryce matowe spełnią swoją rolę, gdy korzystamy z laptopa na zewnątrz, ponieważ dużo mniej odbijają obraz jak w przypadku zwykłych matryc nazywanych trafnie lustrzanymi. Niestety zwykłe matówki mają gorsze odzwierciedlenie barw, także najlepszym wyborem dla grafika mobilnego pozostaje matowa matryca IPS.

7.    Wymiana baterii

Potrzebne uzupełnienie

Przykłady przyspieszania laptopów

Lenovo X220– nowoczesny, biznesowy laptop z  wydajnym procesorem Intel I5. Niestety producent zastosował w nim kilka tricków marketingowych i tak laptop przesłany do testów od laptopa dostępnego w sprzedaży detalicznej różnił się kilkoma komponentami. Np. zamontowano w nim przeciętny dysk twardy, zwykłą matrycę oraz tylko jedną kość RAM. Niestety właśnie oszczędzanie na kilku komponentach zaowocowało na spadku komfortu z jego użytkowania. W pierwszej kolejności wymieniliśmy za ok. 40zł pamięci RAM na dwie kości Dual Channel. W benchmarkach przyrost wydajności nie był ogromny(ok. 10%), ale subiektywnie – użytkowanie laptopa było dużo płynniejsze szczególnie, że w tle mieliśmy uruchomione różne środowiska programistyczne. Drugim elementem była wymiana dysku twardego 320GB 5400RPM. Zakup drugiego dysku nie był możliwy – złącze mSATA zajął moduł GSM, a jeden – dedykowany dysk SSD o pojemności minimum 240 GB to wciąż duży wydatek. Strzałem w dziesiątkę okazał się zakup dysku hybrydowego Seagate 500GB SSHD. Na popularnych operacjach jak uruchomienie i wyłączanie komputera, ulubionej gry zyskaliśmy od kilku do kilkunastu sekund!

W przypadku laptopa ACER TM 8371 piętą achillesową okazał się system operacyjny Windows Vista Business. Ultramobilny laptop o żywotności 8h na baterii na tym systemie ledwo mógł obsłużyć kilka okien przeglądarki internetowej, a uruchamianie systemu Windows trwało tyle, że można było spokojnie zaparzyć herbatę i wrócić, a system wciąż się ładował. Na szczęście producent w porę zorientował się, że ten model nie sprawdza się z Vistą i zaproponował swoim klientom darmowy.. upgrade Windows do siódemki! Aktualizacja nie wymagała instalacji od nowa sterowników i pomimo nadpisaniu wszystkich ustawień system Windows 7 chodził znacznie płynniej. W jednej chwili znikły problemy z wczytywaniem i ogólną wydajnością notebooka.

Innym laptopem poddanym odświeżeniu był leciwy LG P1 Express. Pomimo zamontowania w nim na owe czasy wydajnej karty graficznej X1600 i szybkiego procesora Core Duo system szybko tracił na wydajności. Zakup dodatkowej pamięci RAM okazał się strzałem w dziesiątkę. Od tego momentu laptop bez zająknięcia mógł obsłużyć kilkanaście otwartych zakładek przeglądarki internetowej.

Inne sztuczki w optymalizacji laptopa

  • Osoby lubiące majsterkować ze sprzętem elektronicznym mogą sobie same za kilka złotych zrobić dysk SSD z adaptera kart CompactFlash. Taki adapter kosztuje na Allegro 30zł do niego należy zakupić odpowiednią kartę CF i już mamy SSD 🙂 Opis sprzed kilku lat znaleźć można w serwisie Elektroda.pl
  • Polecamy porady odnośnie użytkowania laptopa oraz systemów Windows w serwisie Tweaks.pl
Spis treści: Przyspieszanie laptopa w 7 krokach

Click to rate this post!
[Total: 12 Average: 3.3]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.