Portal komputerowy » dyski przenośne » Test Seagate Slim Portable 500 GB – stylizacja dysku przenośnego idealna do ultrabooka » Strona 5

Test Seagate Slim Portable 500 GB – stylizacja dysku przenośnego idealna do ultrabooka

 
dysk Seagate Slim Portable 500GB
dysk Seagate Slim Portable 500GB
dysk Seagate Slim Portable 500GB

 
Podsumowanie
 

Ocena: 5
 
Rodzaj:
 
Pojemność:
 
Cena:
 
Producent:
 
Ocena
 
 
 
 
 
5/5


 

Zalety


+ atrakcyjny wygląd
+ niewielka waga
+ cicha praca
+ cena

Wady


- nie zanotowano


Kilka słów o teście

Seagate przygotował dla nas nie małą gratkę – niezwykle cienki i lekki dysk SLIM PORTABLE o pojemności ponad pół terabajta. Dysk świetnie komponuje się z nowoczesną stylizacją ultrabooków.

0
Opublikowano 18 listopada 2013 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Testy

Dysk został podłączony do portu USB3 na płycie głównej Sapphire Pure X58 opartej na chipsecie Intel® X58. Testy wykonywaliśmy pod kontrolą Windows 7 Professional 64-bit. Ustawienia optymalne dla dysku to wysoka wydajność oraz wyłączone opróżnianie buforowanie zapisu.
Wyniki porównaliśmy z dyskami: Hitachi TOURO MOBILE 500GB oraz Seagate GoFlex Satellite również o pojemności 500GB.

HDTUNE – transfer

Sprawdziliśmy szybkość odczytu danych na całej powierzchni dysku programem HD tune. Kolorem niebieskim zaznaczyliśmy transfer dysku półprzewodnikowego Seagate Slim Portable 500 GB, a kolorem zielonym zwykłego dysku Hitachi TOURO MOBILE 500GB. Czas dostępu do danych zaznaczyliśmy żółtym kolorem dla Seagate, a fioletowym dla Hitachi. Na wykresie widać różnicę 10% w odczycie danych na korzyść Seagate. Średni odczyt danych od połowy dysku jest nieznacznie gorszy od dysku Hitachi.

HDTune Seagate Slim SL

HD tune – prędkość odczytu

Średnia prędkość odczytu

HD tune średnia prędkość odczytu Seagate Slim 500 GB

HD tune – Burst rate

Test burst rate pokazuje jak sprawuje się pamięć podręczna dysku. W dysku Seagate Slim portable mamy zamontowane tylko 16 MB szybkiej pamięci DRAM, 2-krotnie mniej niż w dysku Hitachi Touro. W jaki sposób to wpłynie na wydajność przedstawią kolejne benchmarki.

HD tune burst rate Seagate Slim 500 GB

HD tune – średni czas dostępu

Czas dostępu zależy od wielkości pliku. W podstawowym teście HD tune uzyskaliśmy bardzo zbliżone do siebie wyniki:

HD tune średni czas dostępu Seagate Slim Portable 500 GB

Kopiowanie danych

Do testów kopiowania użyliśmy benchmarku AS SSD, który symuluje kilka operacji wykonywanych w systemie Windows jak: tworzenie plików ISO, kopiowanie plików  programów czy gier. Podczas wykonywania testów dyski korzystają z pamięci podręcznej.

AS SSD ISO – benchmark duże pliki

Test polegał na utworzeniu dwóch dużych plików ISO – obrazów nośnika CD/DVD. Seagate Slim Portable poradził sobie z tym zadaniem w 27 sekund.

ASS SSD ISO benchark Seagate Slim SL Portable 500GB

AS SSD program – benchmark wiele małych plików

Test polegał na utworzeniu bardzo wielu małych plików np. symulując instalacje programu czy kopiowanie plików MP3. W tym teście Hitachi Touro uzyskał widoczną przewagę, a to za sprawą większej ilości pamięci cache, tym samym test ukończył 13 sekund szybciej niż pozostali rywale.

ASS SSD benchmark programy Seagate Slim SL Portable 500GB

AS SSD game – benchmark wiele małych plików i dużych plików

Test polegał na utworzeniu bardzo wielu małych i dużych plików np. symulując instalację gry komputerowej czy bardziej rozbudowanej aplikacji.  Tutaj wyniki Seagate i Hitachi niezbyt znacząco się różniły.

ASS SSD benchmark gry Seagate Slim SL Portable 500GB

Poziom głośności, zużycie energii, cena

Wskazany dysk Seagate Slim Portable pracuje praktycznie bezgłośnie. Aby usłyszeć charakterystyczny szum kręcących się talerzy należy.. przyłożyć ucho do obudowy. Również podczas testów zapisu na nośniku nie zauważyliśmy żadnego typowego dla dysków HDD chrobotania za co należą się producentowi duże brawa. Nieco gorzej pod tym względem wypadły Hitachi Touro i Seagate GoFlex. Obudowa Seagate Slim Portable również wyjątkowo dobrze tłumi drgania oraz oddaje nadmiar ciepła co również nam się spodobało. W praktyce, o tym że dysk rzeczywiście pracuje informuje nas wyłącznie dioda, bo poza nią trudno zauważyć inne konwencjonalne cechy dysków talerzowych 🙂

Na koniec sprawdziliśmy jak prezentują się poszczególne dyski w odniesieniu do zasobności naszego portfela. W przeliczeniu złotówki na GB danych otrzymaliśmy taki wykres:

cena nośnika Seagate Slim SL Portable 500GB

Dysk Seagate Slim Portable jest tylko 6 groszy droższy za GB danych od Hitachi Touro. Z kolei Seagate Goflex Satellite kosztuje dwa razy więcej, ale też oferuje możliwość połączenia bezprzewodowego (WIFI) z wieloma urządzeniami. Prezentowane dyski zakupimy w atrakcyjnych cenach w sklepach redcoon oraz OleOle!

Spis treści: Test Seagate Slim Portable 500 GB – stylizacja dysku przenośnego idealna do ultrabooka

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.


0 komentarzy



Dodaj komentarz jako pierwszy!


Dodaj komentarz


(required)