Polecane
 

Portal komputerowy » Sprzęt komputerowy » Sprzęt sieciowy » Test CU-720PIR – kamera HD z czujnikiem PIR, czyli żaden intruz się nie ukryje » Strona 4

Test CU-720PIR – kamera HD z czujnikiem PIR, czyli żaden intruz się nie ukryje

 
CU-720PIR - front
CU-720PIR - front
CU-720PIR - front

 
Opinia
 

Recenzje:
 
Cena:
 
Producent:
 
criteria 1
 
 
 
 
 
4.5/5


User Rating
5 total ratings

 

Plusy


- dobra jakość nagrywanego obrazu
- spolonizowany panel
- możliwości oraz liczba funkcji
- czujnik PIR
- diody LED IR
- mało skomplikowany panel administracyjny

Minusy


- pewne braki w tłumaczeniu
- cena mogłaby być nieco niższa


Kilka słów o teście

AirLive, producent znany głównie z urządzeń sieciowych poszerza swoje portfolio o kamery IP. W ofercie znajduje się kilka ciekawych propozycji, a niedawno pojawiła się jeszcze jedna która skupiła moją uwagę. Skusiłem się na test kamerki CU-720PIR, posiadającą czujnik PIR który pozwala wykrywać ludzi w całkowitych ciemnościach.

1
Opublikowano 15 stycznia 2013 Spis treści:

Konfiguracja

Po kliknięciu na głównym ekranie w przycisk Configuration zostaniemy przeniesieni do zaawansowanej konfiguracji kamery. Znajdują się tutaj wszystkie możliwe funkcje oraz opcje. Wszystko zostało ładnie posortowane i ułożone według kategorii. Po lewej znajduje się lista z kategoriami, jeżeli klikniemy w którąkolwiek zostaną nam ukazane dane opcje oraz zakładki. Pierwsza kategoria to Sieć.

CU-720PIR - Panel Administracyjny - 3. sieć

Ustawienia sieci

W tej kategorii znajduje się szereg zakładek, w których można ustawiać podstawowe parametry takie jak szyfrowanie połączenia, Obsługa ONVIF, protokół Bonjour itp. Wszystkie zakładki widoczne są na zrzucie, nie ma sensu ich szczegółowo opisywać.
Kolejną kategoria z listy po lewej to Kamera. Tutaj zakładki są dwie i chyba pierwsza z nich jest mylnie przetłumaczona.

CU-720PIR - Panel Administracyjny - 4. kamera1

Ustawienia kamery – część 1

W zakładce :Zdjęcie mamy aktualny podgląd oraz szereg funkcji poprawiających obraz. Niestety nie zmieściłem wszystkich dostępnych opcji na jednym screenie, dlatego podzieliłem go na dwie części.

CU-720PIR - Panel Administracyjny - 4. kamera2

Ustawienia kamery – część 2

Ciekawą funkcja w tej zakładce jest ICR, który możemy sami restartować oraz dostosować do własnych potrzeb.

CU-720PIR - Panel Administracyjny - 5. system

Ustawienia systemowe

Następna kategoria to System, gdzie mamy takie zakładki jak System, Data i Czas oraz Maintenance. Pierwsza z nich pokazuje ID urządzenia potrzebne do skonfigurowania połączenia przez DIPS, nazwa urządzenia, pokazana jest wersja oprogramowania, włączenie diody zasilania. Poniżej znajduje się log. W zakładce Data i czas standardowo – zmiana daty, czasu oraz synchronizacji z serwerem/PC/ustawienie ręczne. Zakładka Maintenance pozwala na stworzenie kopii zapasowej ustawień oraz jej przywrócenie. W tej zakładce również znajdują się przyciski do powrotu do ustawień fabrycznych oraz do restartu systemu.

CU-720PIR - Panel Administracyjny - 6. video

Ustawienia Video

Następna kategoria to Video, gdzie również posiadamy trzy zakładki. Tutaj głównie ustalamy profile odtwarzania/nagrywania, naprawdę możliwości jest pod dostatkiem, począwszy od kodeka oraz rozdzielczości a skończywszy na konfiguracji multicast. Tutaj również ustalamy ROI, czyli regiony zainteresowania kamery.

CU-720PIR - Panel Administracyjny - 7. audio

Ustawienia dźwięku

Kolejna kategoria to Audio, gdzie znajduje się podstawowa konfiguracja dźwięku.

CU-720PIR - Panel Administracyjny - 8 user

Kontrola użytkowników

Następna kategoria to Użytkownik – tutaj możemy ustawić tryb podglądu albo dla zarejestrowanych użytkowników albo dla wszystkich. Dodatkowo, tworzymy tutaj nowych userów oraz nadajemy im prawa.

CU-720PIR - Panel Administracyjny - 9 email

Konfiguracja wysyłki email

Zakładka E-mail kryje w sobie konfigurację serwera SMTP, niezbędna, gdy chcemy otrzymywać powiadomienia e-mailem.

CU-720PIR - Panel Administracyjny - 10 event detecion

Ustawienia wykrywania zdarzeń

Kategoria Event Detection zawiera dwie zakładki – wykrycie ruchu oraz detekcję dźwięku. W tych zakładkach ustawiamy wykrycie zdarzeń, przy czym w wykryciu ruchu ustalamy obszar, wielkość obiektu oraz czułość wykrycia a w audio ustalamy próg, po jakim ma zostać wyzwolone zdarzenie. Tutaj mamy ułatwioną sytuację, gdyż ukazany jest graf z aktualnym natężeniem dźwięku, co pozwoli na precyzyjne dobranie odpowiedniej wartości alarmującej.

CU-720PIR - Panel Administracyjny - 11 pamiec

Pamięć urządzenia

Kategoria pamięć kryje w sobie ustawienia karty pamięci (jeśli takową zamontowaliśmy w kamerze) oraz obsługę serwera SAMBA. W tej kategorii dodatkowo możemy ustalić automatyczne usuwanie materiałów starszych niż wskazana przez nas liczba dni oraz usuwanie najstarszych nagrań w przypadku zapełnienia urządzenia.

CU-720PIR - Panel Administracyjny - 12 contionus recording

Ciągłość nagrywania

Continous recording to dość ciekawa funkcja, która pozwala na zachowanie ciągłości zapisania materiału w momencie, gdy jedno ze źródeł zapisu nie jest osiągalne. Bardzo przydatna funkcja np. w momencie, gdy padnie nam NVR lub ktoś specjalnie go uszkodzi.

CU-720PIR - Panel Administracyjny - 13 lista nagran

Lista nagrań

Kategoria Lista nagrań mówi chyba sama za siebie.

CU-720PIR - Panel Administracyjny - 14 serwer zdarzen

Ustawienia serwerów zdarzeń

Kategoria Serwer Zdarzeń powinna raczej nazywać się ustawienia serwerów zdarzeń, gdyż w tej właśnie kategorii mamy możliwość wprowadzenia ustawień serwerów FTP, TCP, http oraz SAMBA.

Ostatnia z pozycji to Obsługa zdarzeń. Tutaj mamy szerokie pole do popisu, ustalamy, co jak gdzie i kiedy ma być wywoływane, wysyłane, odtwarzane czy zapisywane. Naprawdę, można dowolnie spersonalizować wszystkie zdarzenia bądź wywołania. Dodatkowym atutem tego konfiguratora jest możliwość ustalenia kilku akcji dla jednego zdarzenia, dzięki czemu możemy np. ustalić, że po wykryciu intruza przez PIR zostanie nagrany obraz, wysłany e-mail, wysłanie materiału na serwer FTP oraz odtworzenie danego dźwięku (np. syreny alarmowej). W teście postaram się właśnie w ten sposób wykorzystać kamerę, intruzem będę ja we własnym mieszkaniu.

Test PIR oraz zdarzeń

W teście będę chciał sprawdzić, jak funkcja PIR faktycznie działa oraz czy wybiórcze funkcje które przedstawiłem powyżej faktycznie działają tak jak należy. Poniżej przykładowe filmiki ukazujące działanie samej kamery z włączoną funkcją PIR. Doda, że pozostałe funkcje tj. obsługa serwera FTP, alerty Email i inne wskazane w tekście działały prawidłowo, bez żadnych problemów.

Spis treści: Test CU-720PIR – kamera HD z czujnikiem PIR, czyli żaden intruz się nie ukryje

0101bajtek
 


1 komentarz


 1.  
  Rysiek
   
   
   
   
   

  Zakładałem rożnego typu kamery z firmy Air Live, mam tez porównanie do innych marek, ale te wydają mi się najsolidniejsze i spełniają moje oczekiwania. Fakt mają swoją cene, ale warto w nie zainwestować na lata

Dodaj komentarz


(required)