Portal komputerowy » dyski przenośne » WD My Passport Ultra Metal Edition – test dysku z możliwością szyfrowania danych » Strona 5

WD My Passport Ultra Metal Edition – test dysku z możliwością szyfrowania danych

 

 
Podsumowanie
 

Ocena: 4.5
 
Rodzaj:
 
Pojemność: ,
 
Cena:
 
Producent:
 
Ocena
 
 
 
 
 
4.5/5


 

Zalety


- wysoka wydajność
- świetna stylistyka
- szyfrowanie sprzętowe
- mała waga i wymiary
- łatwość backupu na dysku i w chmurze

Wady


- niedopracowane oprogramowanie do backupu.


Kilka słów o teście

Test dedykowanego do tworzenia kopii zapasowych i szyfrowania danych dysku zewnętrznego WD.

1
Opublikowano 5 stycznia 2015 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Oprogramowanie

Wcześniejsze doświadczenia z oprogramowaniem dedykowanym do dysków zewnętrznych nie były zbyt przyjemne – czy potwierdzą się nasze obawy zobaczmy teraz..

WD przygotował dla nas aż trzy dedykowane aplikacje do tego dysku – rozpoczniemy od WD Drive Utilities.

WD Drive Utilities

Jest to przydatna aplikacja podczas pierwszego uruchomienia dysku. Ekran powitalny składa się z kilku zakładek/przycisków i polecamy przyjrzenie się dwóm opcjom z nich.

WD Drive Utilities diagnostyka dysku SMART

Pierwsza to Diagnostyka dysku – warto sprawdzić czy przypadkiem na trafiliśmy na feralny model, do tego służy opcja: Stan SMART, Szybki test dysku i Pełny test dysku. W przypadku dysków zewnętrznych nietrudno o awarię spowodowaną upadkiem itp. dlatego warto czasami włączyć wskazaną aplikację i przeskanować dysk pod kątem błędów.

Uśpij – ustawienie czasu po jakim dysk będzie przechodzić w tryb uśpienia.

WD Drive Utilities czas uśpienia dysku

Wymaż – rewitalizacja dysku po intensywnym użytkowaniu, spowoduje usunięcie wszystkich danych. Producent nie ujawnia technologii służącej do formatowania nośnika, także istnieją obawy, że takie dane mogą zostać odzyskane. Polecamy jednak wypełnienie dysku zerami po sformatowaniu komendą znaną z Windows: format X: /fs:NTFS /p:2 , gdzie X to litera dysku zewnętrznego(uwaga, aby nie zamazać partycję z oprogramowaniem!).

WD Drive Utilities formatowanie dysku

Rejestracja – pozwoli nam skorzystać z rozszerzonej gwarancji WD, która wynosi 3 lata.

WD Security zabezpieczenie dysku hasłem

WD Security

Aplikacja służy zabezpieczeniu dysku przed dostępem niepowołanych osób poprzez szyfrowanie danych. Do dyspozycji mamy wyłącznie blokadę hasłem. Jest to proste rozwiązanie, choć można by się pokusić o nowocześniejsze metody logowania jak np. odblokowanie pendrive z kluczem, spreparowanym plikiem, głosowo, obrazem z kamerki, czy poprzez znanym z Androida i Windows 8 hasłem obrazkowym..

WD Security zabezpieczenie dysku hasłem

Po ustawieniu hasła nastąpi rozłączenie dysku i ponowne jego uruchomienie, które zaowocuje pojawieniem się komunikatu z polem do wpisania hasła odblokowującego nośnik.

WD dysk zablokowany

WD dysk na hasło

Ze względu na cachowanie danych na dysku nie udało nam się uzyskać miarodajnych wyników szybkości sprzętowego szyfrowania danych vel braku szyfrowania lub korzystania z zewnętrznego oprogramowania takiego jak TrueCrypt 7.1a lub Bitlocker. Pozostaje nam wierzyć producentowi, że to najszybsza metoda zabezpieczenia naszych danych. Jeśli ktoś z czytelników ma pomysł jak przeprowadzić takie testy to zapraszam do komentarza.

WD SmartWare

Jak sama nazwa wskazuje jest to oprogramowanie, które w inteligentny sposób przeprowadzi nas przez zaułki tworzenia kopii zapasowej naszych plików.
Ekran główny wskazuje w przystępny sposób dane zgromadzone na naszych dyskach oraz w chmurze Dropbox. Wybieramy ikonkę dysku przenośnego, jeśli chcemy uruchomić kreator odnośnie backupu tylko na tym nośniku.

WD SmartWare tworzenie kopii zapasowej w chmurze

Wybór zakładki Kopia zapasowa skutkuje wskazaniem folderów, które będą podlegały backupowi. Niestety producent poszedł tutaj skrótami deklarując domyślne ścieżki folderów Moje Dokumenty, Poczta, Filmy i Obrazy. Jeśli, więc w systemie Windows mamy zadeklarowaną inną ich lokalizację np. osobną partycję – będzie trzeba ręcznie ją wskazać; to duży minus. Folder Poczta – dotyczy tylko produktów Microsoft, na próżno szukać tu wsparcia produktów z logo liska(Mozilla Thunderbird). Zabrakło kopii zapasowej plików programów, którą łatwo zlokalizować wpisując w oknie uruchom: %AppData%, czy profilu użytkownika(%localappdata% czy  %userprofile%). Modyfikacja ustawień wymaga „przełączenia interfejsów” co nie jest wygodnym rozwiązaniem.
W tej zakładce ustalamy również częstotliwość wykonywania kopii zapasowych.

WD SmartWare tworzenie kopii zapasowej wybór folderów

Przywracanie służy do wyboru kopii zapasowej z wybranej wcześniej lokalizacji(dysk przenośny, albo chmura). Nie ma tutaj zbyt wielu opcji do wyboru, ale powinny się pojawić wkrótce, ponieważ program monituje różne wersje wybranych plików.

WD SmartWare przywracanie kopii zapasowej z chmury

Ustawienia – cztery przyciski/opcje: Historia plików, czyli ile wersji plików ma zostać przechowywanych w kopii zapasowej. Folder przywracania – lokalizacja backupu. Aktualizacja oprogramowania oraz Dropbox, gdzie ustawiamy konto, jeśli nie pojawi nam się wcześniej kreator podłączenia dysku z chmurą Dropbox. Trzeba dodać, że wersja darmowa oferuje 2 GB powierzchni na internetowym serwerze, a więc warto ją wykorzystać tylko na najważniejsze pliki.

WD SmartWare ustawienia

Spis treści: WD My Passport Ultra Metal Edition – test dysku z możliwością szyfrowania danych

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.


1 komentarz


  1.  
    piotruś

    witam,od zawsze używam dysków WD tym razem kupiłem dysk WD 1TB USB 3.0 przenośny z opisem na opakowaniu aluminium design.Wy też piszecie o aluminiowej /b.pożądane !/ obudowie.Ten który kupiłem na pewno nie jest metalowy – choć producent bardzo się starał aby tak wyglądał – cyt.”Górną część obudowy wykonano ze szczotkowanego aluminium” w moim dysku też – tyle że to cieniutka napylona na plastik warstewka ! Różnice:mój dysk jest w czarnym kartoniku z szybką gdzie widać szczotkowane Al – ale zamiast napisu Metal Edition jest Anniversary Edition.To się nazywa szwindel marketingowy najwyższych lotów .Jeśli możecie ostrzegajcie innych klientów, aby nie wpadli w tą pułapkę.Nawiasem dałbym te kilkadziesiąt złotych więcej za aluminiową obudowę zamiast tej która UDAJE metalową.

Dodaj komentarz


(required)