Portal komputerowy » dyski przenośne » WD My Passport Ultra Metal Edition – test dysku z możliwością szyfrowania danych » Strona 4

WD My Passport Ultra Metal Edition – test dysku z możliwością szyfrowania danych

 

 
Podsumowanie
 

Ocena: 4.5
 
Rodzaj:
 
Pojemność: ,
 
Cena:
 
Producent:
 
Ocena
 
 
 
 
 
4.5/5


 

Zalety


- wysoka wydajność
- świetna stylistyka
- szyfrowanie sprzętowe
- mała waga i wymiary
- łatwość backupu na dysku i w chmurze

Wady


- niedopracowane oprogramowanie do backupu.


Kilka słów o teście

Test dedykowanego do tworzenia kopii zapasowych i szyfrowania danych dysku zewnętrznego WD.

1
Opublikowano 5 stycznia 2015 Spis treści:

 
Recenzja
 
 

Wydajność

Dysk został podłączony do portu USB3 na płycie głównej Sapphire Pure X58 opartej na chipsecie Intel® X58. Testy wykonywaliśmy pod kontrolą Windows 7 Professional 64-bit. Ustawienia optymalne dla dysku to wysoka wydajność oraz wyłączone opróżnianie buforowanie zapisu.
Wyniki porównaliśmy z dyskami o mniejszej pojemności: Hitachi TOURO MOBILE 500GB oraz Seagate Slim 500GB. Wyższa pojemność to większa gęstość zapisu i szacunkowa wydajność. Na nowe porównania przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać przy teście dysku Seagate Backup Plus Slim.

Testy syntetyczne: HD Tune – transfer

Sprawdziliśmy szybkość odczytu danych na całej powierzchni dysku programem HD tune. Linia niebieska wskazuje transfer w zależności od aktualnie wskazanego obszaru dysku(im dalej od początku dysku tym wydajność jest słabsza – głowica musi przechodzić na kolejne ścieżki). Czas dostępu do danych zaznaczono kolorem żółtym. Wynik pomija wydajność odczytu NCQ(minimalizacja liczby skoków głowicy podczas zapisu i odczytu) – także ogólna wydajność może być wyższa.

HDTune Benchmark WD My Passport_082A

HD Tune – prędkość odczytu

Średnia prędkość odczytu:

HD Tune średnia prędkość odczytu WD My Passport Ultra ME

 

 

HD Tune – Burst rate

Test burst rate pokazuje jak sprawuje się pamięć podręczna dysku. WD nie ujawnia w specyfikacji rozmiar szybkiej pamięci DRAM.

HD Tune burst rate WD My Passport Ultra ME

HD Tune – średni czas dostępu

HD Tune średni czas dostępu WD My Passport Ultra ME

Czas dostępu zależy od wielkości pliku. W podstawowym teście HD Tune WD wykazuje przewagę.

Kopiowanie danych

Do testów kopiowania użyliśmy benchmarku AS SSD, który symuluje kilka operacji wykonywanych w systemie Windows jak: tworzenie plików ISO, kopiowanie plików programów czy gier. Podczas wykonywania testów dyski korzystają z pamięci podręcznej.

AS SSD ISO – benchmark duże pliki

Test polegał na utworzeniu dwóch dużych plików ISO – obrazów nośnika CD/DVD. WD My Passport sprostał zadaniu w 22 sekundy(o ponad 5 sekund szybciej od rywali). Swój wynik zawdzięcza większemu upakowaniu danych na jednostkę powierzchni.

AS SSD ISO benchmark WD My Passport Ultra ME

AS SSD program – benchmark wiele małych plików

Test polegał na utworzeniu bardzo wielu małych plików np. symulując instalacje programu czy kopiowanie plików MP3. W tym teście WD My Passport zdeklasował starsze dyski kończąc test w niecałe 30 sekund(Seagate Slim zajęło to prawie dwa razy dłużej).

AS SSD ISO benchmark programy WD My Passport Ultra ME

AS SSD game – benchmark wiele małych plików i dużych plików

Test polegał na utworzeniu bardzo wielu małych i dużych plików np. symulując instalację/uruchomienie gry komputerowej czy bardziej rozbudowanej aplikacji. Ponownie nokaut, różnica w wydajności jest zauważalna gołym okiem.

AS SSD ISO benchmark gry WD My Passport Ultra ME

Kolejne testy pojawią się przy okazji porównania z nowym dyskiem Seagate, którego recenzja ukaże się wkrótce.

Poziom głośności, zużycie energii, cena

Nowe dyski zewnętrzne przyzwyczaiły już nas do bezgłośnej pracy tak jest i w tym przypadku. Aby usłyszeć charakterystyczny szum kręcących się talerzy należy.. przyłożyć ucho do obudowy WD My Passport Ultra Metal Edition. Również podczas testów zapisu na nośniku nie zauważyliśmy żadnego typowego dla starszych dysków HDD chrobotania. Obudowa dobrze tłumi drgania oraz oddaje nadmiar ciepła, która wydziela się podczas intensywnej pracy.

WD My Passport Ultra Metal Edition 1TB najtaniej można kupić za 290zł, co daje w przeliczeniu na 1GB danych 0,29zł. Model 2 TB jest już znacznie droższy i kosztuje 500zł, ale w przeliczeniu na 1GB danych zapłacimy mniej, bo 0,25 zł. W obu obliczeniach nie uwzględniliśmy rzeczywistej pojemności dysku, która jest mniejsza ze względu na zainstalowane domyślnie oprogramowanie na dysku oraz przelicznik zastosowany przez producentów, gdzie 1GB = 1000 MB.

Czas na software, będzie to ważny składnik recenzji, ponieważ dysk ten jest reklamowany jako przyjazny użytkownikowi – zobaczmy jak jest w praktyce.

Spis treści: WD My Passport Ultra Metal Edition – test dysku z możliwością szyfrowania danych

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.


1 komentarz


  1.  
    piotruś

    witam,od zawsze używam dysków WD tym razem kupiłem dysk WD 1TB USB 3.0 przenośny z opisem na opakowaniu aluminium design.Wy też piszecie o aluminiowej /b.pożądane !/ obudowie.Ten który kupiłem na pewno nie jest metalowy – choć producent bardzo się starał aby tak wyglądał – cyt.”Górną część obudowy wykonano ze szczotkowanego aluminium” w moim dysku też – tyle że to cieniutka napylona na plastik warstewka ! Różnice:mój dysk jest w czarnym kartoniku z szybką gdzie widać szczotkowane Al – ale zamiast napisu Metal Edition jest Anniversary Edition.To się nazywa szwindel marketingowy najwyższych lotów .Jeśli możecie ostrzegajcie innych klientów, aby nie wpadli w tą pułapkę.Nawiasem dałbym te kilkadziesiąt złotych więcej za aluminiową obudowę zamiast tej która UDAJE metalową.

Dodaj komentarz


(required)