2
Opublikowano 19 marca 2012 w Portal komputerowy » Wiadomości » Recenzja Microsoft LifeCam Cinema kamerka internetowa
 
 

Recenzja Microsoft LifeCam Cinema kamerka internetowaPrzedstawiam państwu popularną i budżetową kamerę marki Microsoft model: LifeCam Cinema

Kamerka została estetycznie wykonana z czarnego plastiku i połyskowej części frontowej. Zadbano o to, aby kamerka się nie kurzyła i zakryto obiektyw za plastikową szybką. U góry znajduje się mikrofon przysłonięty kawałkiem metalowej siatki. A o pracy kamerki informuje nas niebieska dioda, nie rzucająca się w oczy przy normalnym użytkowaniu.

kamerka Microsoft LifeCam Cinema, Microsoft LifeCam Cinema

Microsoft LifeCam Cinema

Zastosowano również ruchomą podstawkę. Wygina się ona bardzo dobrze, umożliwiając przymocowanie  kamerki do każdego typu powierzchni.  Mamy możliwość obrotu kamerki w poziomie o 360⁰, oraz w pionie o 45⁰.

kamerka Microsoft LifeCam Cinema, recenzja Microsoft LifeCam Cinema

profil Microsoft LifeCam Cinema 

Dzięki antypoślizgowej nóżce może ona stać na praktycznie każdej powierzchni, drewno, plastik, szkoło, itp.

Montaż kamerki do różnego typu monitorów

Bez problemu można przyczepić kamerkę do każdego typu monitora, zarówno do starych monitorów kineskopowych CRT, jak i nowszych LCD, oraz do obudowy laptopa.  Najłatwiej kamerkę było umocować do monitora CRT, po prostu się ją na nim kładzie:

kamerka Microsoft LifeCam Cinema, test Microsoft LifeCam Cinema

montaż Microsoft LifeCam Cinema

Równie łatwo można przymocować kamerkę do monitora LCD

kamerka Microsoft LifeCam Cinema, recenzja Microsoft LifeCam Cinema

montaż Microsoft LifeCam Cinema

Najwięcej czasu zajęło przymocowanie do pokrywy laptopa. Przy tym trybie korzystania należy uważać, by nie trącić pokrywy, gdyż kamerka może po prostu spaść. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest ustawienie kamerki obok laptopa.

Test jakości wykonywanych zdjęć i video

W kamerce zastosowany został standardowy sensor CMOS.  Pozwala on wykonywać zdjęcia w rozdzielczościach: 160×120 (4:3), 320×240 (4:3), 424×240 (16:9), 640×360 (16:9), 960x544v(16:9), oraz 2880×1620 (5MP). Największa rozdzielczość zdjęć to 2880×1620 (5MP), a filmów 1280×720, z prędkością 30kl/s. Kąt widzenia wynosi 73⁰.

Przedstawiam serię zdjęć wykonanych w każdej z podanych wyżej rozdzielczości. Test wykonywałem w oświetlonym światłem dziennym pokoju .

kamerka Microsoft LifeCam Cinema, test Microsoft LifeCam Cinema

zdjęcia Microsoft LifeCam Cinema

 Kliknij, aby powiększyć 1280×720 (HD)

Jak widać na zdjęciu kamerka robi średniej jakości zdjęcia, w sumie nie będzie ona wykorzystywana do robienia zdjęć tylko do rozmów video. Poniżej zdjęcie planszy testowej, wykonane z odległości 30cm od kamerki.

kamerka Microsoft LifeCam Cinema plansza testowa, Microsoft LifeCam Cinema

plansza testowa Microsoft LifeCam Cinema

Na uwagę zasługuje dosyć szybki autofokus. Kamerka dobrze sobie radzi z dostosowaniem ostrości obrazu, np. tekst z bliska jest bardzo czytelny. W załącznikach znajdują się filmiki i zdjęcia ostrości:

http://www.youtube.com/watch?v=kv41hWPoi5U

a)     Video

Kamerka może wykonywać filmy w rozdzielczościach

 • 160×120 (4:3)
 • 320×240 (4:3)
 • 424×240 (16:9)
 • 640×360 (16:9)
 • 800×448 (16:9)
 • 960×544 (16:9)
 • 1280×720 (HD)

Oto kilka przykładów filmów wykonanych w każdej z podanych wyżej rozdzielczości przy prędkości ok. 40km/h.

Jak widać na powyższych filmach kamerka gorzej radzi sobie w rozdzielczości HD, obrazy wydają się tak jak by trochę „poszarpane” ale w niższych rozdzielczościach problem ten nie występuje.

Jedną z wad kamerki jest też zbyt opóźniona reakcja na zmianę natężenia światła. Poniżej przedstawię film prezentujący tą przypadłość: http://www.youtube.com/watch?v=Ed7vrEi3xS

Test jakości rozmów wykonanych za pomocą komunikatora Skype

Trudno sobie wyobrazić pracę współczesnego komputera domowego bez możliwości wykonywania rozmów na odległość. Do testów posłużyłem się programem Skype, który służy do wykonywania rozmów wideo, w tym wideokonferencji.  Aplikacja po zainstalowaniu i włączeniu sama rozpoznała kamerkę, proces ten przebiegł w pełni automatycznie i nie wymagał jakiejkolwiek ingerencji ze strony użytkownika. Przeprowadzona rozmowa testowa przebiegła na zadowalającym poziomie – obraz był wyraźny i nie występował efekt gubionych sprzętowo klatek.  Prędkość  konferencji była na zadowalającym poziomie 30kl/s co w zupełności wystarczy do takich zastosowań.  Obraz nie spowalniał, nie zacinał się był czysty i wyrazisty.

kamerka Microsoft LifeCam Cinema skype, test kamerki internetowej

Skype

Test mikrofonu

Wbudowany w kamerkę mikrofon dobrze sobie radzi z selekcjonowaniem dźwięku głosu ludzkiego przy szumach wydobywających z obudowy komputera i innych. Z odległości 50 cm od kamerki dźwięk nagrywany jest wyraźnie. W załączniku próbka dźwięku: http://www63.zippyshare.com/v/81787639/file.html

 Aplikacje dołączone do kamerki

Do kamerki dołączona jest jedna aplikacja Microsoft LifeCam. Można za jej pomocą wykonywać zdjęcia, nagrywać filmy, oraz dźwięk. Obsługa aplikacji ogranicza się do wyboru typu rejestracji obrazu i dźwięku oraz zmiany podstawowych parametrów obrazu.

kamerka Microsoft LiveCam program, LiveCam program

LiveCam program

W ustawieniach mamy możliwość wyboru kamerki,  głośności mikrofonu, oraz rozdzielczości z jaką ma wykonywać zdjęcia, lub filmy. Niestety jednym z jej minusów jest brak możliwości wykonywania zdjęć oraz filmów z przybliżenia, chodź kamerka  je obsługuje.  Znajduje się też ustawienie funkcji „truecolor” która automatycznie dostosowuje kolory, jasność,  oraz kontrast do otoczenia w którym się znajduje. Nie zabrakło miejsca na gadżety w oprogramowaniu takie jak 42 różne efekty z jakimi będą nagrywane filmy, lub zdjęcia. Są one dosyć ciekawe i można powiedzieć, że przy ich konstrukcji inwencja pracowników Microsoft nie miała granic.

Normalne zdjęcie

efekty Lifecam Microsoft, recenzja Lifecam Microsoft

efekty Lifecam Microsoft

Zdjęcie z efektem

efekty Lifecam Microsoft, recenzja Lifecam Microsoft

efekty Lifecam Microsoft

Ustawienia programu

Ustawienia programu LifeCam, LifeCam, program LifeCam

Ustawienia programu LifeCam

Uruchomienia kamerki w systemie Linux

Moje obawy w stosunku do współpracy z systemami operacyjnymi innymi niż Windows okazały się bezpodstawne, ponieważ kamerkę można bez problemu uruchomić w Linux.  Posłużyłem się dystrybucją Ubuntu w wersji 10.10. Choć producent nie dołączał sterowników do tego systemu to urządzenie działa na tyle ustandaryzowanym środowisku, że do swojej pracy wymaga posiadania tylko zewnętrznego oprogramowania do obsługi kamer jak np. camorama. Instalacja za pomocą komendy apt-get install camorama.  Program nie umożliwia robienie zdjęć w mniej popularnych rozdzielczościach jak: 160×120, 320×240.  

Platforma testowa

 • Processor: AMD Athlon II P320
 • Ram: 2GB DDR3
 • Karta graficzna: ATI Readeon HD 5470
 • System operacyjny:  Windows 7 Home Premium 32bit

Specyfikacja

Rozdzielczość zdjęć 1280×720
Rozdzielczość video 1280×720
Autofocus Tak
Max rozdzielczość wykonywanych zdjęć 2880×1620
Max rozdzielczość wykonywanych filmów 1280×720
Możliwość postawienia na płaskiej powierzchni Tak
Możliwość obrotu kamery w poziomie Tak o 360⁰
Możliwość obrotu kamery w pionie Tak  o 45⁰
Komunikacja z komputerem USB 2.0 High Speed
Długość kabla 188cm
Osłona obiektywu Nie
Zoom cyfrowy (krotność) Tak(4x)
Ręczne ustawianie ostrości Nie
Przycisk do szybkiego wykonania zdjęcia Nie
Dioda symbolizująca pracę kamerki Tak
Wbudowany mikrofon Tak(Stereo)
Tryb nocny Nie

 Wymiary

Wysokość 5,8 cm
Szerokość 2,4 cm
Długość 4,6 cm

 Podsumowanie

Kamerka jest bardzo atrakcyjną ofertą w tym przedziale cenowym, dla porównania Logitech QuickCam Pro 9000 pozwala wykonywać zdjęcia z rozdzielczością 1600×1200, a filmy z maksymalną rozdzielczością 640×480 więc daleko mu jeszcze do standardów kamerki Microsoftu.  Urządzenie kosztuje dziś ponad 220zł, więc jest to oferta skierowana dla osób z zasobniejszym portfelem.

 Zalety

Czułość

Obsługiwana rozdzielczość

Zgrabne wykonanie

Ciekawy desing

Ciekawe opcje programu do obsługi sprzętu

Działa w systemie Linux

Autofocus

Wady

Opóźniona reakcja na zmianę natężenia światła

Płynność nagrywanych filmów w rozdzielczości HD nie jest najwyższa

Program do obsługi kamerki nie obsługuje ZOOM

Stosunkowo wysoka cena

Spis treści: Recenzja Microsoft LifeCam Cinema kamerka internetowa

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.