25 porad jak przyspieszyć dysk SSD w Windows 7, Vista i XP

optymalizacja przyspieszanie SSD
optymalizacja przyspieszanie SSD

10. Wyłączenie Superfetch(eksperymentalnie)

Funkcja rezerwuje pamięć RAM, aby zadecydować, które może wstępnie załadować w następnym uruchomieniu systemu. Zalecamy pozostawić to ustawienie domyślne, ale część użytkowników zanotowała wzrost wydajności po jej wyłączeniu, dlatego poniżej przedstawiamy metodę na jej usunięcie:

Klikamy na Start -> Uruchom -> regedit -> następnie w kluczu: Hkey_Local_Machine\\SYSTEM\\CurrentControlSet \\Control\\Session Manager\\Memory Management\\PrefetchParameters wybieramy wartość EnableSuperfetch -> i zmieniamy 3 na 0.

EnableSuperfetch
Funkcję należy wyłączyć również z usług ładowanych podczas startu Windows, w tym celu w oknie Uruchom wpisujemy: services.msc, a następnie szukamy tej funkcji i we właściwościach ustawiamy: Wyłączone.

wstępne ładowanie do pamięci

Na blogu MSDN odnośnie technologii SSD w Windows 7 Steven Sinofsky odpowiedział, że superfetch powinien być wyłączony dla dysków SSD i w większości sytuacji tak się dzieje automatycznie. Wyjaśnił również, że na kilku komputerach zaobserwowano regres wydajności, więc funkcja nadal działała w tle.

 

11. Wyłączenie Prefetch

Postępujemy podobnie jak wyżej: Start -> Uruchom -> regedit -> następnie:
Hkey_local_machine\\SYSTEM\\CurrentControlSet \\Control\\Session Manager\\Memory Management\\PrefetchParameters
Zmieniamy wartość Enableprefetcher -> z 3 na 0 i zatwierdzamy zmiany klikając OK.

 

12. Konfiguracja przeglądarki Internet Explorer

Dla Internet Explorer: wchodzimy w Ustawienia, następnie zakładkę: Ogólne i klikamy w ramce historii przeglądania zakładkę Ustawienia. W nowym oknie wybieramy Przenieś folder i np. wskazujemy na lokalizację plików TEMP systemu Windows(czytaj dalej).

pliki tymczasowe IE

 

13. Konfiguracja przeglądarki Firefox

Ustawienia Firefox, gdy mamy dwa dyski w systemie(SDD i HDD):

Wpisujemy w pasku adresu: about:config i po zatwierdzeniu ostrzeżenia o konfiguracji danych wrażliwych przeglądarki załadują nam się ustawienia przeglądarki. W dowolnym miejscu ekranu klikamy prawym klawiszem myszki i wybieramy: Dodaj ustawienie typu -> łańcuch (String): browser.cache.disk.parent_directory, w którego wartość wpisujemy ścieżkę do folderu TEMP.

cache firefox zmiana lokalizacji

To nie wszystko, Firefox przechowuje profile użytkownika na partycji systemu Windows, co za tym idzie każda kolejna przeglądana strona to operacja zapisu na SSD, dlatego można się pokusić o utworzenie nowego profilu z lokalizacją na twardym dysku. W tym celu klikamy Start -> Uruchom i wpisujemy: firefox -p (okno przeglądarki musi być wyłączone na ten czas!), wybieramy Nowy profil i ustaw ścieżkę lokalizacji. Po uruchomieniu tego profilu zostanie on automatycznie zapisany jako ostatnio używany i ponowne włączenie przeglądarki ze skrótu na pulpicie nie spowoduje wyświetlenie się kreatora profilów. A co zrobić jak chcemy przenieś nasz dotychczasowy profil na dysk HDD? Proponuję najprostsze rozwiązanie, w tym celu w oknie uruchom wpisujemy: %APPDATA%\\MozillaFirefox\\Profiles

profile Firefox zmiana lokalizacji

,a następnie kliknij wytnij i wklej zawartość folderu profilu do tego w nowej ścieżce lokalizacji (ustalonej przez kreator). Aby sprawdzić czy rzeczywiście dane zapisywane są na innej partycji uruchamiamy Firefoxa i w pasku adresów wpisujemy: about:cache i tam w polu disk cache size powinna widnieć ścieżka do nowej lokalizacji.

To nie wszystko, Firefox przechowuje profile użytkownika na partycji systemu Windows, co za tym idzie każda kolejna przeglądana strona to operacja zapisu na SSD, dlatego można się pokusić o utworzenie nowego profilu z lokalizacją na twardym dysku. W tym celu klikamy Start -> Uruchom i wpisujemy: firefox -p (okno przeglądarki musi być wyłączone na ten czas!), wybieramy Nowy profil i ustaw ścieżkę lokalizacji. Po uruchomieniu tego profilu zostanie on automatycznie zapisany jako ostatnio używany i ponowne włączenie przeglądarki ze skrótu na pulpicie nie spowoduje wyświetlenie się kreatora profilów. A co zrobić jak chcemy przenieś nasz dotychczasowy profil na dysk HDD? Proponuję najprostsze rozwiązanie, w tym celu w oknie uruchom wpisujemy: %APPDATA%\\Mozilla\\Firefox\\Profiles\\

a następnie kliknij wytnij i wklej zawartość folderu profilu do tego w nowej ścieżce lokalizacji (ustalonej przez kreator). Aby sprawdzić czy rzeczywiście dane zapisywane są na innej partycji uruchamiamy Firefoxa i w pasku adresów wpisujemy: about:cache i tam w polu disk cache size powinna widnieć ścieżka do nowej lokalizacji.

Ustawienia Firefox, gdy mamy tylko SSD w komputerze/laptopie:

Wpisujemy w pasku adresu: about:config i po zatwierdzeniu ostrzeżenia o konfiguracji danych wrażliwych przeglądarki załadują nam się ustawienia przeglądarki. W pasku wyszukiwania wpisujemy: browser.cache.disk.enable, następnie zmieniamy wartość na: False.

ustawienia cache Firefox

Teraz zwiększamy wartość cachowania, klikamy w dowolnym miejscu na ekranie i rozwijamy menu prawym klawiszem myszki i wybieramy -> Dodaj ustawienia typu -> liczba całkowita (Integer). W oknie wprowadź nazwę nowego ustawienia podajemy: disk.cache.memory.capacity. Następnie wartość preferowana to co najmniej 128MB, którą podajemy w kilobajtach czyli: 131072. Zmiany zaczną działać po zresetowaniu przeglądarki(wyłączeniu i włączeniu ponownie).

rozmiar cache Firefox

Dla zaawansowanych użytkowników możemy zaproponować utworzenie RAMdysku i zapisywanie tam profilu użytkownika – wbrew pozorom, jeśli mamy włączone zachowanie historii to dość często Firefox korzysta ze swojej bazy danych. Przeniesienie tam ustawień Firefoxa przyspieszy ładowanie przeglądarki i wyłączy wykorzystywanie dysku SSD do zapisu ustawień. Należy jednak pamiętać, że każde wyłączenie komputera wiąże się z usunięciem wszystkich danych z RAMdysku(należy stworzyć w tym wypadku skrypt co będzie zapisywał kopię profilu na dysk SSD i odtwarzał ją w autostarcie systemu). O przenoszeniu profili napisaliśmy w akapicie konfiguracja Firefox, gdy mamy dwa dyski. Uwaga! Program RAMdisk wykona kopię stanu dysku za nas – w wersji darmowej ogranicza tylko zapisywanie danych do partycji C: (w tym wypadku zalecamy utworzenie bardzo małego RAMdysku na profil użytkownika i co ważne podczas tworzenia wybieramy unformatted w typie partycji jaką ma utworzyć program). Tworzenie RAMdysku, aby przechowywać w nim pliki tymczasowe przeglądarki Firefox jest niepotrzebne, od tego jest wbudowana funkcja browser.cache.disk.enable – w jednym przypadku może być przydatne, gdy mamy wolny Internet, pakiety GSM czy korzystamy często z kilku stron internetowych wtedy cachowanie i zapisywanie stanu dysku na RAMdysku przyspieszy nam surfowanie po Internecie.

RAMDisk zapisywanie stanu partycji wirtualnej

 

14. Zmiana ustawień pliku stronicowania Windows

Stronicowanie Windows pełni rolę dodatkowej pamięci mieszczącej się na dysku twardym w postaci pliku pagefile.sys. System korzysta z tego pliku gdy np. zabraknie nam pamięci RAM. Jest też wykorzystywany do przechowywania danych, po które rzadziej sięga Windows. Ze względu na architekturę samej pamięci RAM, przerwań etc. w skrócie lepiej jest posiadać taką dodatkową przestrzeń na dysku nawet, jeśli posiadamy dużo pamięci operacyjnej. Co ważne – rozmiar pliku stronicowania ustawiamy ręcznie, bo niepotrzebny jest nam duży plik wymiany(stronicowania), gdy pamięci RAM posiadamy więcej niż 4 GB.

Ustawienia pliku stronicowania, gdy mamy dwa dyski w systemie(SDD i HDD):

Postępuj zgodnie z artykułem: przeniesienie pliku wymiany na drugi dysk.

Bardzo ważne jest aby plik stronicowania miał ustaloną wielkość, dzięki czemu nie będzie ulegał fragmentacji, a poza tym musi się znaleźć na pierwszej partycji dysku twardego. Pierwsza partycja posiada najlepsze czasy odczytu danych przez co najlepiej się nadaje do wykorzystania jako nasz SWAP. UWAGA: jeśli posiadamy więcej niż 3 gigabajty pamięci możemy wyłączyć całkowicie obsługę pliku wymiany. Dodatkową korzyścią z wyłączenia wirtualnej pamięci jest cichsza praca dysku twardego. Dokonane zmiany zatwierdzamy przyciskiem OK. i przechodzimy do kolejnego punktu.

Ustawienia pliku stronicowania, gdy mamy tylko SSD w komputerze/laptopie:

Poniższa porada może czasem obniżyć wydajność systemu Windows, ale wydłuży nam czas życia dysku SSD i dostarczy kilka gigabajtów wolnej przestrzeni. Wyłączenia pliku wymiany podejmujemy się tylko, gdy nasz komputer ma co najmniej 4 GB pamięci RAM. W tym celu klikamy prawym klawiszem myszki na ikonkę Mój Komputer i wybieramy z menu: Właściwości. W nowym oknie klikamy na odnośnik Zaawansowane ustawienia Systemu, następnie zakładkę: Zaawansowane i w ramce Wydajność klikamy na Ustawienia. W zakładce Zaawansowane i ramce Pamięć Wirtualna wybieramy Zmień. W nowym oknie odznaczamy opcję: Automatycznie zarządzaj rozmiarem i dla dysku SSD ustawiamy: Bez pliku stronicowania.

wyłączenie stronicowania Windows

Spis treści: 25 porad jak przyspieszyć dysk SSD w Windows 7, Vista i XP

Słowa kluczowe: SysMain Wstępne ładowanie do pamięci, superfetch po polsku, superfetch, ssd windows 7, wstępne ładowanie do pamięci windows 10

Click to rate this post!
[Total: 75 Average: 3.2]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.