25 porad jak przyspieszyć dysk SSD w Windows 7, Vista i XP

optymalizacja przyspieszanie SSD
optymalizacja przyspieszanie SSD

21. Przenoszenie folderów bibliotek(Moje dokumenty itp.).

Uwaga! Nawet jak mamy tylko jeden dysk SSD w komputerze to zalecamy utworzenie kolejnej partycji na dane użytkownika – moje dokumenty, zapisy gier, zdjęcia czy filmy. Przemieszczenie zawartości tych folderów na dysk mechaniczny czy inną partycję jest kluczowym rozwiązaniem, gdy np. system Windows ulegnie awarii i będziemy musieli go od nowa przeinstalować. Aby zmienić lokację tych folderów wykonujemy następujące kroki:

Wchodzimy do folderu o nazwie naszego konta umieszczonego na Pulpicie i klikamy prawym klawiszem myszki na: Dokumenty i z menu wybieramy: Właściwości. Dalej zakładkę Lokalizacja i tam klikamy Przenieś, wpisujemy ścieżkę do własnej, nowej lokalizacji(jak mamy dysk HDD to na HDD..) i zatwierdzamy ją. Podobnie czynimy dla folderów: Moja Muzyka, Obrazy, Wideo, Zapisane Gry, Pobrane i np. Pulpit (jeśli często trafiają tam dokumenty tymczasowe).

zmiana lokalizacji bibliotek w Windows

Uwaga! Nie ma sensu instalować wszystkich programów poza dysk SSD, bo nie poczujemy wzrostu wydajności systemu. Najlepiej jak programy, z których często będziemy korzystać znajdą się na dysku C.

 

22. Wyłączenie Readyboost

Usługa ma na celu przyspieszanie startu Windows co jest kompletnie niepotrzebne, gdy system działa na SSD. Wyłączenie tej usługi wcale nie jest takie proste, bo nie wystarczy ją wyłączyć z usług Windows. Kroki: klikamy prawym klawiszem myszki na Mój Komputer i z menu wybierz: Zarządzaj, a następnie: Narzędzia systemowe -> Wydajność -> System -> Sesje śledzenia uruchamiania i wybieramy: ReadyBoot. Otwieramy zakładkę: Sesje śledzenia i odznaczamy opcje: Włączono.

readyboost

 

23. Zmiana zarządzania energią Windows

Porada nie jest zalecana, gdy mamy kilka dysków twardych w laptopie i służy on za typowe przenośne urządzenie(ryzykujemy utratą danych w przypadku upadku takiego laptopa). W innych konfiguracjach jest to wręcz warunek konieczny do prawidłowego działania nośnika!

Aby poprawić pracę dysku SSD lepiej jest korzystać z trybu usypiania Windows niż jego zamykania czy hibernacji. Ponadto należy zmienić zasady obsługi dysku w trybie uśpienia z wyłączaj po x minutach na zawsze włączony. W tym celu wykonajmy poniższe kroki: wchodzimy do menu Start -> Panel Sterowania -> Opcje Zasilania -> Zmień ustawienia planu -> Zmień zaawansowane ustawienia zasilania. Teraz przechodzimy do Dysk twardy i wybieramy opcje Wyłącz dysk twardy po:, a następnie zmieniamy na 0 minut. Po zatwierdzeniu zmian – zamiast 0 minut pojawi nam się opcja nigdy.

UWAGA! Gdy mamy kilka dysków twardych to istnieje możliwość uszkodzenia dysku, gdy komputer jest uśpiony i poruszymy obudową bez wyłączenia zasilania z obudowy! Hybrydowy tryb uśpienia nie zalecamy na nośnikach SSD – pomimo, że dane są utrzymywane w pamięci RAM to jest również wykonywana ich kopia na dysku tak jak w przypadku hibernacji.

 

24. Poprawa obsługi partycji NTFS

Nie ma potrzeby, aby system Windows zapisywał dodatkowo przy każdym pliku jego nazwę w systemie MS-DOS.

W oknie uruchom wpiszmy: Regedit.exe i OK. Przejdźmy do klucza: HKEY_LOCAL_MACHINE\\SYSTEM\\ CurrentControlSet\\Control\\FileSystem, a następnie modyfikujmy wartość: NtfsDisable8dot3NameCreation na 1 oraz NtfsMemoryUsage na 2. Po ponownym restarcie komputera zmiany zaczną działać.

NtfsMemoryUsage

 

25. Regeneracja dysku SSD

Jeśli zauważyliśmy spadek wydajności naszego dysku SSD możemy spróbować przywrócić mu dawną witalność. Do wyboru mamy dwie metody:

  • Formatowanie – wykonujemy kopię partycji systemowej(100MB partycja systemowa niewidoczna + zazwyczaj dysk C:) programem Acronis True Image Home(tylko nie z opcją sektor-po-sektorze), potem tworzymy Acronis boot disk, w dalszym kroku ponownie „formatujemy” partycję systemową programem Parted Magic (NIE MYLIĆ Z PARTITION MAGIC, KTÓREGO NIE POLECAMY). Klikamy na secure erase disk i write zeroes on en tire data area. Teraz przywracamy kopię z Acronis True Image. Opis programu znaleźć można na stronie: wszystko o regeneracji SSD. Nieco więcej o sytuacji opisałem poniżej:
  • Instalacja Diskeeper 12 with HyperFast – HyperFast to nowatorska technologia zaprojektowana specjalnie, aby poprawić wydajność w dyskach Solid State na systemach operacyjnych Microsoft Windows. HyperFast organizuje dane użytkownika na dysku SSD i TRIM w celu zwiększenia wydajności. Jak wiemy dyski SSD ze względu na sposób przechowywania danych ma ograniczoną żywotność i dane ulegają specyficznej defragmentacji – wolnego miejsca(jeśli nie ma takiej potrzeby to dane nie są fizycznie usuwane z dysku, aby nie zwiększyć licznika zapisywania i wymazywania). Spadek wydajności może sięgać nawet 80%.
    Diskepeer z HyperFast może pomóc nam utrzymać w ryzach szczególnie starszej generacji dyski SSD – np. zmniejszając degradację nośnika poprzez promowanie zapisu losowego niż wydajnego – sekwencyjnego, który szybciej zużywa dysk SSD(częściej zapisuje komórki leżące obok siebie, aby szybciej dało się odczytać dane np. z jednego pliku, który jest intensywnie wykorzystywany).

Specjalne podziękowania dla firmy SEAGATE za użyczenie nowoczesnego dysku SSD do testów.

seagate logo

Spis treści: 25 porad jak przyspieszyć dysk SSD w Windows 7, Vista i XP

Słowa kluczowe: SysMain Wstępne ładowanie do pamięci, superfetch po polsku, superfetch, ssd windows 7, wstępne ładowanie do pamięci windows 10

Click to rate this post!
[Total: 75 Average: 3.2]

makensis
 
Od 2006 roku Redaktor Naczelny oraz Administrator Tweaks.pl Autor dwóch książek o systemach operacyjnych, szeregu publikacji i porad odnośnie użytkowania komputera. Absolwent Wydziału Elektroniki. Z zamiłowania informatyk, pozycjoner i podróżnik.